Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies do bloku: jakie rasy nadają się do małej przestrzeni?
Emil Hoff
Emil Hoff 17.02.2021 01:00

Pies do bloku: jakie rasy nadają się do małej przestrzeni?

Pies do bloku: jakie rasy nadają się do małej przestrzeni?
unsplash/Jexo

Pies do bloku: szczęście na małej przestrzeni

Psy mogą być szczęśliwe nawet w niedużych mieszkaniach. Gdyby było inaczej, polskie blokowiska nie byłyby pełne rozmerdanych i poszczekujących radośnie czworonogów, wyprowadzanych codziennie na spacery.

Nie każdy pies nadaje się jednak do mieszkania w bloku. Na jakie cechy i potrzeby zwierzęcia zwrócić uwagę, wybierając psa do bloku? Które rasy będą czuły się najlepiej w mieszkaniu? Poniższy poradnik pomoże Ci mądrze wybrać psa do bloku.

Pies do bloku: trzy warunki

Odpowiedni pies do bloku powinien spełniać trzy warunki:

  1. pies musi sam dobrze czuć się w bloku, tzn. mieć odpowiedni charakter i temperament, który pozwala mu spokojnie spędzać kilka godzin na ograniczonej przestrzeni;

  2. właściciel psa musi dobrze czuć się z nim w bloku, tzn. pies nie powinien psuć domownikom komfortu życia;

  3. sąsiedzi psa muszą dobrze czuć się z nim w bloku, czyli zwierzak nie powinien zbytnio naprzykrzać się innymi – ostatecznie w bloku żyje mnóstwo ludzi i nie wszyscy mają ochotę znosić narowy cudzego psa.

Zanim wybierzesz psa do bloku, poczytaj charakterystyki poszczególnych ras. Wybierz taką rasę psa, której nie przeszkadza zamknięta przestrzeń, która ma małe lub średnie rozmiary i nie ma tendencji do nadmiernego szczekania.

Pies do bloku: temperament

Przede wszystkim, pies do bloku musi sam dobrze znosić dłuższe przebywanie na niedużej przestrzeni. To, czy pies czuje się dobrze w bloku, zależy częściowo od jego wrodzonej natury – uwarunkowanej rasowo – a częściowo od indywidualnego charakteru.

Są psy, które czują się źle w zamkniętych pomieszczeniach i do szczęścia potrzebują przestrzeni przed oczami, wiatru w sierści, zapachu łąk w nozdrzach i gołej ziemi pod łapami – tak jest np. z większością psów gończych. Takie psy wolą przebywać na ogrodzonym podwórzu czy w ogrodzie niż na kanapie w salonie.

Inne zwierzaki jednak znakomicie sprawdzają się jako psy do bloku, bo nie przeszkadza im przesłonięcie horyzontu czterema ścianami i chętnie korzystają z domowych luksusów – tak jest np. z rasami psów do towarzystwa i miniaturkami, np. mopsami czy maltańczykami.

Pies do bloku: spacery kluczem do psiego szczęścia

Pamiętaj, że nawet psy dobrze znoszące życie w bloku, muszą codziennie zażywać odpowiedniej dawki ruchu w czasie spacerów urozmaicanych zabawą z opiekunem i innymi psami. Pies niewybawiony zawsze jest nieszczęśliwy, a przez to hałaśliwy, natrętny i ogólnie trudny we współżyciu, zwłaszcza w mieszkaniu.

Ta zasada odnosi się także do psów podwórkowych – przebywanie na podwórzu czy w ogrodzie nie liczy się jako spacer. Takie psy również muszą być regularnie wyprowadzane, muszą się bawić i spędzać czas z innymi czworonogami.

Tagi: Polska