Swiatzwierzat.pl
Pies do bloku: jakie rasy nadają się do małej przestrzeni?

unsplash/Jexo

Pies do bloku: jakie rasy nadają się do małej przestrzeni?

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Każdy może mieć psa, mieszczuch na małym metrażu też. Pies do bloku powinien jednak być odpowiednio dobrany. Jakie cechy musi mieć pies do bloku? Które rasy dobrze czują się w mieszkaniach? Czy istnieje idealny pies do bloku? Odpowiedzi znajdziesz

Pies do bloku: szczęście na małej przestrzeni

Psy mogą być szczęśliwe nawet w niedużych mieszkaniach. Gdyby było inaczej, polskie blokowiska nie byłyby pełne rozmerdanych i poszczekujących radośnie czworonogów, wyprowadzanych codziennie na spacery.

Nie każdy pies nadaje się jednak do mieszkania w bloku. Na jakie cechy i potrzeby zwierzęcia zwrócić uwagę, wybierając psa do bloku? Które rasy będą czuły się najlepiej w mieszkaniu? Poniższy poradnik pomoże Ci mądrze wybrać psa do bloku.

Pies do bloku: trzy warunki

Odpowiedni pies do bloku powinien spełniać trzy warunki:

  1. pies musi sam dobrze czuć się w bloku, tzn. mieć odpowiedni charakter i temperament, który pozwala mu spokojnie spędzać kilka godzin na ograniczonej przestrzeni;

  2. właściciel psa musi dobrze czuć się z nim w bloku, tzn. pies nie powinien psuć domownikom komfortu życia;

  3. sąsiedzi psa muszą dobrze czuć się z nim w bloku, czyli zwierzak nie powinien zbytnio naprzykrzać się innymi – ostatecznie w bloku żyje mnóstwo ludzi i nie wszyscy mają ochotę znosić narowy cudzego psa.

Zanim wybierzesz psa do bloku, poczytaj charakterystyki poszczególnych ras. Wybierz taką rasę psa, której nie przeszkadza zamknięta przestrzeń, która ma małe lub średnie rozmiary i nie ma tendencji do nadmiernego szczekania.

Pies do bloku: temperament

Przede wszystkim, pies do bloku musi sam dobrze znosić dłuższe przebywanie na niedużej przestrzeni. To, czy pies czuje się dobrze w bloku, zależy częściowo od jego wrodzonej natury – uwarunkowanej rasowo – a częściowo od indywidualnego charakteru.

Są psy, które czują się źle w zamkniętych pomieszczeniach i do szczęścia potrzebują przestrzeni przed oczami, wiatru w sierści, zapachu łąk w nozdrzach i gołej ziemi pod łapami – tak jest np. z większością psów gończych. Takie psy wolą przebywać na ogrodzonym podwórzu czy w ogrodzie niż na kanapie w salonie.

Inne zwierzaki jednak znakomicie sprawdzają się jako psy do bloku, bo nie przeszkadza im przesłonięcie horyzontu czterema ścianami i chętnie korzystają z domowych luksusów – tak jest np. z rasami psów do towarzystwa i miniaturkami, np. mopsami czy maltańczykami.

Pies do bloku: spacery kluczem do psiego szczęścia

Pamiętaj, że nawet psy dobrze znoszące życie w bloku, muszą codziennie zażywać odpowiedniej dawki ruchu w czasie spacerów urozmaicanych zabawą z opiekunem i innymi psami. Pies niewybawiony zawsze jest nieszczęśliwy, a przez to hałaśliwy, natrętny i ogólnie trudny we współżyciu, zwłaszcza w mieszkaniu.

Ta zasada odnosi się także do psów podwórkowych – przebywanie na podwórzu czy w ogrodzie nie liczy się jako spacer. Takie psy również muszą być regularnie wyprowadzane, muszą się bawić i spędzać czas z innymi czworonogami.

Pies do bloku: rozmiar

Pies do bloku musi też spełniać oczekiwania i potrzeby domowników. Dlatego, wybierając psa do bloku, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Psy należące do ras dużych i olbrzymich mogą źle czuć się na małej przestrzeni i powodować szkody. Pies nie lubi być strofowany i przepychany z miejsca na miejsce, a to nieuniknione, gdy ogromne zwierzę musi pomieścić się ze swym opiekunem w niedużym mieszkaniu. Takie przepychanki i wpadanie sobie pod nogi stresuje zarówno psa, jak i jego opiekuna.

Ponadto, duże psy mają tendencję do skrętu żołądka, a ryzyko zwiększa się jeszcze, jeśli zwierzęta często wchodzą lub schodzą po schodach. Duże psy należy więc w bloku wozić windą, a jeśli jej nie ma, należy raczej zrezygnować z kupna łagodnego olbrzyma i rozejrzeć się za mniejszym pieskiem.

Dlatego do bloku należy wybierać raczej psy należące do ras małych i średnich, które nie utrudnią życia domownikom i same czują się swobodniej na małej przestrzeni.

Pies do bloku: hałaśliwość

Trzeci czynnik, który należy brać pod uwagę, wybierając psa do bloku, to jego potencjalna uciążliwość dla sąsiadów. Niektóre rasy psów uwielbiają szczekać z każdego powodu i bez powodu (np. beagle, chihuahua'y, często jamniki), co uprzykrza życie nie tylko domownikom, ale też ich sąsiadom.

Dlatego idealny pies do bloku powinien być możliwie cichy. Na psa do bloku należy wybrać przedstawiciela rasy, która albo uznawana jest za cichą, albo przynajmniej nie słynie z zamiłowania do jazgotu.

Pies do bloku: socjalizacja i treningu

Odpowiednia socjalizacja i staranny trening mogą sprawić, że niemal każdy pies stanie się odpowiednim pupilem do bloku – spokojnym, cichym, znającym zasady współżycia z ludźmi. Z drugiej strony zaniedbanie socjalizacji i treningu mogą uczynić nawet z teoretycznie małego i cichego pieska demona, który nieustannie szczeka i wszędzie się pcha, a zwłaszcza pod nogi opiekuna niosącego tacę z herbatą.

Dlatego nawet po sprowadzeniu do mieszkania psa odpowiednich rozmiarów, cichego i dobrze czującego się w bloku, i tak należy troskliwie zadbać o jego socjalizację, nagradzać pożądane zachowania i ignorować niepożądane.

Mały pies do bloku: yorkshire terrier

York to niewielki, energiczny, bardzo przyjacielski piesek. Nadaje się na towarzysza zabaw dla dzieci, może też zadawać szyku na wystawach dla psów. Nic dziwnego, że yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych ras psów domowych.

Wobec obcych york jest nieufny i może ostrzegać przed nimi przenikliwym szczekaniem, ale zasadniczo nie robi wiele hałasu.

Mały pies do bloku: mops

Mopsy to jedne z najpopularniejszych psów domowych. Są niewielkie i urocze, a do tego nie wymagają dużo ruchu – to rasa brachycefaliczna, czyli ze skróconą kufą, która utrudnia psu oddychanie i nie pozwala na zbyt intensywne szaleństwa na dworze.

Mopsy bywają wybredne co do jedzenia, zabawek i legowiska, dobrze za to znoszą obecność gości i szybko zaprzyjaźniają się z nowymi osobami. Osamotniony mops wyje przeraźliwie, dlatego jego właściciel powinien spędzać z psem jak najwięcej czasu.

Mopsy wymagają też troskliwej opieki medycznej, bo słyną z raczej kruchej budowy i wątłego zdrowia.

Mały pies do bloku: jamnik

Jamnik przykład na to, że nawet psy myśliwskie mogą dobrze czuć się w mieszkaniu, o ile mają zapewnione odpowiednio dużo ruchu na regularnych spacerach. Jamnik to pies pierwotnie używany na polowaniach do płoszenia zwierzyny z nor. Uwielbia kopać i potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu, najlepiej w parku czy na łące.

Jeśli potrzeby ruchowe jamnika są zaspokojone, piesek może spędzić spokojnie kilka godzin, polegując na kanapie i nie naprzykrzając się domownikom.

Trzeba jednak pamiętać, że jamnik lubi szczekać dużo i głośno. Do pewnego stopnia można go tego oduczyć na etapie treningu, trzeba jednak liczyć się z tym, że szczekanie psa może się naprzykrzać sąsiadom. Ponadto jamnik nie powinien schodzić po schodach, bo ma delikatny kręgosłup. W bloku powinien więc jeździć windą lub być brany na ręce przez właściciela i znoszony.

Mały pies do bloku: jack russell terrier

Terriery to niewielkie, urocze pieski. Pierwotnie wykorzystywano je do polowań, potrzebują więc dużo ruchu. Najlepiej, by właściciel jack russell terriera był osobą aktywną fizycznie i zabierał pupila na regularne sesje joggingu. Gdy terriery zażyją odpowiednio dużo ruchu, dobrze czują się nawet w niewielkich mieszkaniach. Lubią towarzystwo ludzi i – po przyzwyczajeniu – innych zwierząt.

Średni pies do bloku: owczarek szkocki

Nie tylko małe psy nadają się do bloku! Owczarek szkocki collie (lub wymiennie szetlandzki) to pies bardzo inteligentny i bardzo ruchliwy. Dawniej owczarki te hodowano do pilnowania i przeganiania bydła. Dlatego pies wymaga stałego zajęcia i angażowania wszystkich zmysłów. Właściciel owczarka collie powinien być osobą aktywną, gotową zabierać pupila na długie spacery urozmaicone zabawami. Owczarek szkocki to bardzo wdzięczny i wierny towarzysz rodzin, lubi też zabawy z dziećmi.

Wyścigowy pies do bloku: chart

Nawet pies wyścigowy może dobrze czuć się w bloku, o ile jego potrzeby ruchowe zostaną zaspokojone na spacerach.

Żywiołem chartów są gonitwy i polowania. Jeśli jednak pies spędza odpowiednio dużo czasu na intensywnych spacerach ze swym panem, a w weekendy jest zabierany na wycieczki do lasu, na łąkę czy nad jezioro, będzie zachowywał się spokojnie nawet w niedużym mieszkaniu. To pies dla sportowców, którzy chcą i mogą zabierać go na długie wypady do parku.

Wyścigowy pies do bloku: basset

Basset to także pies gończy i jego komfort psychiczny zależy w dużej mierze od tego, czy wybiegał się na dworze. To jednocześnie wierny towarzysz, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji i łatwo poddaje się szkoleniu. Podobnie do jamnika, ma wydłużone ciało i nie powinien schodzić po schodach. Z racji sporych rozmiarów, znoszenie go na rękach może być kłopotliwe, dlatego koniecznie powinien mieszkać w bloku z windą.

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Warszawskie bary zapraszają na piwo. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na szczytny cel

Czytaj więcej >
Franek szuka nowego domu

Psy

Franek przeszedł przez piekło, teraz dostał szansę na nowe życie

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >

Psy

Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?

Czytaj więcej >
„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”

Psy

„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” – wciągający reportaż

Czytaj więcej >