Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies dla dziecka: małe rasy dla maluchów
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:39

Pies dla dziecka: małe rasy dla maluchów

Pies dla dziecka: małe rasy dla maluchów
Pixabay.com

Pies dla dziecka: czy to dobry pomysł?

Pies dla dziecka to dobry pomysł, o ile mamy miejsce dla pupila, pieniądze na jego utrzymanie i czas, by się nim zajmować. Pamiętaj, że to na dorosłym opiekunie, a nie na dziecku, spocznie obowiązek zajmowania się psem.

Psy i dzieci tworzą zgrane pary (lub zespoły, jeśli dzieci lub psów jest więcej). Opiekując się psem, dziecko uczy się odpowiedzialności za inne stworzenia. Trenując go, samo ćwiczy cierpliwość. Doglądając w chorobie, uczy się troski. Obserwując, jak mija psia młodość, wiek średni i starość, poznaje koleje życia.

Pies to przyjaciel, który kocha bezwarunkowo. Taka więź uszczęśliwia zarówno psa jak i dziecko. Wierny pies to dla dziecka podpora emocjonalna, towarzysz w czasie radości i smutku, nierzadko powiernik nadziei i sekretów. Dla nastolatka czworonożny kumpel to nieraz – przynajmniej w mniemaniu młodego człowieka – jedyna na całym świecie istota, która w pełni go akceptuje.

Głaskanie psa i zabawa z czworonogiem relaksują i obniżają poziom stresu, momentalnie poprawiają humor. Kontakt z psem rozwija w małym dziecku odporność i sprawia, że jest mniej podatne na alergie.

Pies dla dziecka: czy to bezpieczne?

Pies nie zrobi krzywdy dziecku, o ile został z nim odpowiednio zapoznany, najlepiej już w czasie socjalizacji w pierwszych miesiącach życia. Zabawy dziecka z psem powinny jednak zawsze być nadzorowanego przez osobę dorosłą.

Dziecko także powinno być stale pouczane, jak należy obchodzić się z psem. Powinno wiedzieć, by nie wykonywać przy psie zbyt gwałtownych ruchów, nie ciągnąć go za ogon czy uszy, nie szczypać, nie brać na ręce, nie przeszkadzać psu w czasie jedzenia, nie wyrywać go nagle ze snu. Dziecko musi zrozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw i członek rodziny.

Należy pamiętać, że to nie dziecko, tylko dorosły będzie musiał opiekować się psem, przynajmniej przez pierwsze lata. Stopniowo można i należy wdrażać dziecko w opiekę nad czworonogiem. Im starsze dzieci, tym więcej obowiązków związanych z psem można im powierzyć. Najpierw mogą głaskać psa, potem karmić, potem wyprowadzać, później czesać, później towarzyszyć mu w wyprawie do weterynarza, podawać lekarstwa itd.

Trenowanie psa najlepiej jest powierzyć profesjonalistom z odpowiednich ośrodków szkoleniowych. Starsze dzieci powinny obserwować ich starania – w ten sposób posiądą wiele cennej wiedzy i doświadczeń. W domu nauką psa powinien zajmować się ktoś dorosły.

Pies dla dziecka: jaki będzie idealny?

Każdy pies może być idealny dla dziecka, o ile dorośli poświęcą czas i energię, by starannie go zsocjalizować i wytrenować. Odpowiednio ułożony pies będzie umiał bawić się z dziećmi w każdym wieku, pilnować ich przed obcymi, czuwać, by nie odeszły za daleko. Będzie ich przyjacielem i opiekunem.

Nie ma ras psów przeznaczonych wprost dla dzieci. Wybierając psa dla dziecka należy kierować się przede wszystkim gustem i możliwościami jego przyszłych dorosłych opiekunów. Twojemu dziecku każdy piesek wyda się słodki, ale to Ty będziesz musiał zajmować się czworonogiem co najmniej przez kilka pierwszych lat. Dlatego lepiej wybrać psa, który odpowiada przede wszystkim Tobie.

Ogólnie należy przyjąć, że dla dzieci – zwłaszcza małych – lepsze są mniejsze psy. Duże zwierzę może mieć problemy z bezpieczną zabawą ze szkrabem. Pies, który waży 50 kg, może niechcący przewracać dziecko lub chłostać je ogonem. Radosne podskoki i kręciołki dużego psa mogą niepokoić malucha i utrudniać mu zabawę z czworonogiem.

Z kolei niewielkie czworonogi traktują dzieci jak naturalnych kompanów, są przy tym dla nich łatwiejsze w okiełznaniu i zabawie. Należy jednak pamiętać, że nawet małe psy wymagają odpowiedniej opieki. Niektóre małe pieski mają bojowy temperament i mogą nie dogadywać się dobrze z małym dziećmi, których nieustanny ruch i krzyk może im działać na nerwy. Rasy ozdobne, choć wyglądają efektownie, też mogą nie być najlepszym wyborem. Im bardziej efektowne jest futro psa, tym staranniejszej pielęgnacji wymaga. Trzeba też brać pod uwagę to, że nie tylko dziecko może ulec kontuzji w czasie zabawy z psem. To działa też w drugą stronę – nieumiejętnie obchodząc się z małym czworonogiem, dziecko może zrobić mu krzywdę.

Dlatego nie każda rasa małego psa nadaje się dla dzieci.

Poniżej prezentujemy listę niewielkich ras psów, których miłe usposobienie sprawia, że nadają się na towarzyszy zabaw dla dzieci, a i dla dorosłych mogą być źródłem wielu radości i pociech.

Pies dla dziecka: beagle

Beagle to średniej wielkości, bardzo aktywny pies o radosnym usposobieniu. Nada się dla nieco starszych dzieci. Potrzebuje mnóstwa ruchu, lubi wykonywać komendy i chętnie będzie towarzyszył dzieciom w zabawach na świeżym powietrzu. Regularne wyprowadzanie psa nauczy także Twoje pociechy zdrowej rutyny i zapobiegnie ich gnuśnieniu przed komputerem.

Tagi: Polska