Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak się do niej przygotować?
Mimo iż niektóre psy czują się w wodzie jak ryba, to zupełnie inaczej będą podchodzić do kąpieli w wannie. Jeśli jednak odpowiednio przyzwyczaimy je do tego rytuału od szczeniaka, z pewnością na samo hasło „kąpiel” będą wesoło merdać ogonkiem!
Kiedy pierwsza kąpiel szczeniaka?
Większość właścicieli z pierwszą kąpielą czeka na moment gdy pies będzie wyjątkowo brudny – wytapla się w błocie lub padlinie. To błąd, gdyż ta nagła i nowa czynność sprawia, że pies wyjątkowo mocno się stresuje. Zaczyna warczeć, szarpać się, co powoduje w opiekunie złość, a to dodatkowe napięcie u pupila.
Aby zatem zabieg ten przebiegał w naprawdę miłej atmosferze, psa należy do niego przygotować, a mówić bardziej szczegółowo: nauczyć, wzmagając w nim pozytywne bodźce. Robimy to stopniowo i jak w przypadku każdej psiej nauki, wykorzystując do tego nagrody.
Pierwsza kąpiel szczeniaka nie powinna być zatem nagła i nie ma możliwości dokładnego określenia, kiedy de facto musi się odbyć – wiele zależy od tego, kiedy nasz pupil będzie na to gotowy.
Jak przygotować pierwszą kąpiel szczeniaka?
Pierwszy krok do nauki kąpieli to oswojenie z pomieszczeniem. Na początek, pies powinien nauczyć się wchodzenia do łazienki i traktować ją jako coś normalnego. W tym celu zachęcamy go do wejścia – możemy posłużyć się przysmakami.
Kiedy nasz pies będzie traktował łazienkę jako coś normalnego, uczymy go korzystania z brodzika lub wanny. Pozwalamy mu samodzielnie wejść lub wsadzamy go sami, za każdym razem nagradzając. Jeśli przebywanie w takim miejscu nie jest już dla psa stresujące, powoli zapoznajemy go z wodą.
Najlepiej zacząć od moczenia łap, a potem przechodzić wyżej, ale omijając uszy.
Do przeprowadzenia tego zabiegu pielęgnacyjnego potrzebne będą:
szczotka,
szampon odpowiedni dla rasy i rodzaju sierści,
mata antypoślizgowa,
ręcznik.
Kiedy nasz pies nie reaguje już strachem na myśl o wejściu do wanny możemy przystąpić do pierwszej kąpieli szczeniaka. W wannie lub brodziku układamy matę antypoślizgową, aby pies mógł stać stabilnie. Delikatnie napuszczamy wodę – ważne, aby nie była ani za zimna ani za gorąca – i moczymy psa. Nakładamy szampon, mydlimy i spłukujemy.
Po kąpieli psa kładziemy na ziemi i dokładnie osuszamy ręcznikiem, a także delikatnie suszymy za pomocą suszarki.
Kiedy przeprowadzić pierwszą kąpiel szczeniaka?
Kąpiel psa nie powinna odbywać się w ciągu dnia, lecz dopiero wieczorem po ostatnim spacerze. W innym wypadku pies może się po prostu przeziębić. Przed przystąpieniem do zabiegu sierść musi być dokładnie wyczesana – z kołtunów oraz spacerowych prezentów, do których zaliczają się także kawałki gałązek czy rzepy.
Przed kąpielą dobrze jest sprawdzić także stan łap psa – czy nie ma za długich pazurów, ran oraz wyczyścić uszy. Odpowiednie wyczesanie sprawi, że zauważymy także, czy na ciele psa nie ma drobnych ran, które kąpiel mogłaby tylko pogorszyć.
Kąpiel szczeniaka nie jest trudna, ale podobnie jak z każdą inną nową czynnością, psa trzeba do niej przygotować. Wzmacnianie pozytywnych reakcji dzięki przysmakom pomoże nam w oswojeniu pupila z każdym zabiegiem pielęgnacyjnym.