Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Pchły u kota: jak je rozpoznać i zwalczyć?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Pchły u kota: jak je rozpoznać i zwalczyć?

Pchły u kota: jak je rozpoznać i zwalczyć?
Pixabay.com

Pchły u kota: czym są pchły?

Pchły to malutkie owady, które żywią się krwią zwierząt, najchętniej psów i kotów, ale i człowiekiem nie pogardzą. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem pcheł jest tzw. pchła kocia, która żeruje jednak nie tylko na kotach, ale na wszystkich ssakach, jakich tylko może dosięgnąć, a także na ptakach.

Pchły nie mają skrzydeł, potrafią za to skakać wysoko i daleko. W ten sposób dostają się na skórę swego żywiciela. Czekają na ziemi, aż wyczują ciepło ciała lub drżenie podłoża spowodowane krokami zbliżającego się zwierzaka, a wtedy dają susa i lądują na jego sierści. Gdy znajdą się na ciele żywiciela, wkłuwają się w jego skórę, by pożywić się krwią. To powoduje swędzenie i drapanie – najoczywistszy objaw zapchlenia.

Cykl życia pchły zaczyna się właśnie w sierści żywiciela. Tam owady składają jaja, które następnie spadają na ziemię. Jaja pcheł lubią mieć ciepło i ciemno, ale są też dość wytrzymałe i potrafią długo znosić niekorzystne warunki. Dlatego możemy nieświadomie przynieść je na butach z dworu do domu. Gdy warunki zrobią się korzystniejsze, z pchlich jaj wykluwają się poczwarki, które z kolei przeobrażają się w dorosłe pchły, wyczekujące okazji, by wskoczyć na żywiciela.

Pchły u kota: czym grozi zapchlenie?

Pojedyncza pchła nie stanowi poważnego problemu dla kota, jest jednak ostrzeżeniem, że w krótkim czasie pcheł może zrobić się o wiele więcej. Nawet pojedyncza pchła, dostrzeżona w sierści pupila, powinna zmotywować właściciela do odpchlenia swojego kota.

Pchły mogą być realnym problemem dla zwierzaka, gdy jest ich dużo. Silne zapchlenie powoduje intensywny świąd, który może spowodować u kota kompulsywne lizanie, drapanie i gryzienie się. W walce z pchłami kot może wygryzać je ze swojej sierści i zjadać. Niestety, w ten sposób może zarazić się pasożytami wewnętrznymi, przenoszonymi przez pchły, takimi jak np. tasiemiec.

Ślina pcheł może wywołać u kota reakcję alergiczną – tzw. pchle zapalenie skóry. Ponadto pchły mogą wywołać u kota infekcje wirusowe i bakteryjne. Im mniejszy kot, tym gorzej znosi poważne zapchlenie. U kociąt zmasowany atak pcheł, wysysających im krew, może nawet spowodować anemię.

Pchły u kota: czy pchły atakują też ludzi?

Pchły zasadniczo wolą koty i psy od ludzi. Ludzie noszą ubrania, które utrudniają pchłom dostęp do ich skóry, poza tym zbyt często się kąpią – woda to odwieczny wróg pcheł. Jeśli jednak domowy zwierzak jest poważnie zapchlony, inwazja pasożytów może objąć cały dom i wszystkich jego mieszkańców.

By uniknąć zaatakowania przez pchły, należy myć ręce po głaskaniu kota i sprzątaniu jego kuwety, a także nie zbliżać ust ani nosa do jego pyszczka (żadnych międzygatunkowych buziaków).

Pchły mogą stanowić zagrożenie dla dzieci, jeśli zostaną przez nie połknięte podczas zabawy z pupilem. Pasożyty przenoszone przez połknięte pchły mogą zaatakować dziecko, wywołując np. tasiemczycę, riketsjozę, bartonellozę (tzw. chorobę kociego pazura), a nawet dur brzuszny.

Dlatego, choć pchły najczęściej nie atakują ludzi, należy traktować zapchlenie kota bardzo poważnie i szybko je zwalczyć.

Pchły u kota: jak rozpoznać zapchlenie?

Pchły są małe i trudno je dostrzec. Najczęściej o zapchleniu świadczy więc zachowanie samego kota. Pchły u kota powodują świąd, na który zwierzak reaguje, liżąc się intensywnie po swędzących miejscach. Jeśli zapchlenie jest silne, kot może nawet próbować wygryźć pchły ze swojej sierści.

Innym objawem poważnego zapchlenia kota jest zauważalna ilość pchlich odchodów w jego sierści. Maluteńkie pchle kupki składają się z przetrawionej, zaschniętej krwi, więc po rozgnieceniu barwią na czerwono. Jeśli przy czesaniu lub głaskaniu kota dostrzeżesz, że spomiędzy jego włosów sypią się ciemne drobinki, które po roztarciu zostawiają czerwony ślad, oznacza to, że zwierzak jest poważnie zapchlony.

Właściciele jasnowłosych kotów mają przewagę – w jasnej sierści łatwiej jest dostrzec ciemne pchły oraz ich odchody. Pozostali mogą np. przetrzeć sierść pupila mokrą białą chusteczką i sprawdzić, czy są na niej ciemne drobinki, które po chwili rozmazują się na czerwono – to będą pchle odchody.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?