Owczarek staroangielski. Sympatyczny pies pasterski
Owczarek staroangielski to sympatyczny pies, którego nie widujemy może zbyt często na polskich ulicach, a szkoda. To bardzo sympatyczny czworonóg, który poza swoimi pasterskimi umiejętnościami, posiada wiele innych, czysto towarzyskich zalet. Staroangielski pupil potrafi sobie zjednać serce każdego! Zastanawiasz się nad kupnem rasowego psa? Dowiedz się, dlaczego owczarek staroangielski może być dobry wyborem i w rezultacie — twoim wiernym kompanem.
Wystarczy tylko spojrzeć na owczarka staroangielskiego, żeby wiedzieć, że pies ten należy do zwierząt łagodnych i uwielbiających towarzystwo człowieka. Długa sierść i masywna sylwetka sprawiają, że czworonóg wydaje się nieco powolny i niezdarny. To mylne wrażenie — przecież w niektórych krajach owczarek staroangielski nadal jest psem pracującym. W końcu zapanowanie nad stadem owiec wcale nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga sprawności fizycznej!
Owczarek staroangielski: usposobienie
Choć niegdyś pies ten uznawany był za zajadłego i nieposłusznego, to dziś wiemy, że jest wręcz przeciwnie. Pochodzący z Wysp Brytyjskich owczarek często nazywany też bobtailem jest zwierzęciem o bardzo przyjaznym i łagodnym usposobieniu. Ma dużą cierpliwość do dzieci i będzie dla nich świetnym towarzyszem! Choć charakter owczarka staroangielskiego sugerować może, że zwierzak ten nie jest zbyt energiczny (bobtail zwykle zachowuje się spokojnie), to czworonóg jak większość psów lubi ruch. Dobrze sprawdzi się w agility. Przepada za zabawą! Dzięki temu, że owczarek staroangielski jest tak ”wyważonym” psem, świetnie nadaje się zarówno do mieszkania, jak i domu z ogrodem.
Nie znaczy to jednak, że bobtail nie bywa uparciuchem. Czasami to on chce postawić na swoim! Jeśli więc jesteś właścicielem owczarka staroangielskiego, przygotuj się na to, że będziesz musiał nauczyć go posłuszeństwa. Nie powinieneś mieć z tym większego problemu, ponieważ rasa ta słynie także z dużej inteligencji i bardzo szybko się uczy! Czworonóg chętnie podejmuje się postawionych przed nim zadań, więc na pewno się ”dogadacie”.
Pamiętaj, że bobtail jest typem psa, który pozbawiony kontaktu z człowiekiem będzie zwyczajnie nieszczęśliwy. Decydując się na jego zakup, musisz wygospodarować trochę czasu dla swojego nowego pupila.
Owczarek staroangielski: szczeniaki
Szczeniaki tej rasy nie są może bardzo łatwo dostępne, ale w Polsce jest kilka hodowli owczarka staroangielskiego. Kupno bobtaila warto więc wcześniej zaplanować i na bieżąco śledzić strony hodowców, którzy często dużo wcześniej informują o tym, że spodziewają się miotu. Chyba nie trzeba wspominać o tym, że szczenięta psa tej rasy są niesamowicie urocze! Wyglądają jak puszyste kulki.
Cena owczarka staroangielskiego jest stosunkowo wysoka. Za szczeniaka zapłacimy od 2 do nawet 4 tys. złotych. Dla wielbicieli wiecznych szczeniaków mamy też dobrą wiadomość — owczarki staroangielskie dojrzewają dość późno i długo zachowują się jak szczeniaki! Jeśli więc szukasz psa skorego do zabawy, bobtail wydaje się idealnym wyborem!
Jak karmić owczarka staroangielskiego?
Bobtail nie jest wybredny i nie posiada szczególnych wymagań co do żywienia. Jak w przypadku wielu innych psów , wymaga po prostu zbilansowanej diety.
Jak wygląda owczarek staroangielski?
Cechą szczególną tej rasy jest bardzo charakterystyczny wygląd. Trudno pomylić bobtaila z jakimkolwiek innym psem. To średnie, ale mocno zbudowane psy, którym wyjątkowo bujna szata w postaci długiego włosa z bardzo gęstym podszerstkiem dodaje optycznie ”wielkości”. Wysokość w kłębie wynosi 61 cm lub więcej u samca tej rasy i 56 cm (i więcej) u suki. Waga tego psa wynosi ok. 30-36 kg. Charakterystyczna dla owczarka staroangielskiego jest większa wysokość w zadzie niż w kłębie.
Owczarek staroangielski może mieć ”obcięty” ogon. Stąd właśnie zyskał miano bobtaila, co w języku angielskim oznacza właśnie ”krótki ogon”. Występują też jednak owczarki z normalnym ogonem. Umaszczenie psa może być szare, niebieski, tzw. ”łupkowate” z odcieniami białego, najczęściej w przedniej części. Piękna, zadbana szata to atut psów tej rasy i o ile samo wychowanie bobtaila nie powinno być trudne i da sobie radę z nim nawet początkujący ”psiarz”, to pielęgnacja włosa czworonoga jest już nieco problematyczna.
Owczarek staroangielski: pielęgnacja szaty
Gdy raz zaniedbasz wyczesywanie bobtaila, trudno będzie dojść z jego szatą do ładu. Dlatego psa tego trzeba wyczesywać regularni (1-2 razy w tygodniu), ale i delikatnie, żeby nie naruszyć gęstego podszerstka. To właśnie włos sprawia, że owczarek staroangielski może stać się idealnym okazem wystawowym. Jednak gdy zdecydujemy się na wystawianie psa, będziemy musieli liczyć się z kosztami specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych i znacznie więcej czasu poświęcić na pielęgnowanie naszego kudłatego pupila .
Owczarek staroangielski: zdrowie
Psy te niestety nie żyją bardzo długo (10-12 lat). Cieszą się za to dość dobrym zdrowiem. Oczywiście jak każda rasa wykazują jednak większą podatność na określone schorzenia. W przypadku owczarka staroangielskiego będą to: choroby oczu (np. zaćma), dysplazja stawu biodrowego, choroby skóry (wynikające ze złej pielęgnacji), zapalenie uszu.
Zobacz zdjęcia owczarka staroangielskiego:
Owczarek staroangielski to wierny, oddany przyjaciel o łagodnym, radosnym usposobieniu. Świetnie ”dogaduje się” z dziećmi!
Jest również bardzo inteligentnym psem, który szybko się uczy.
Bobtaile bywają czasem nieco władcze i uparte. Dlatego czasem wymagają kursu posłuszeństwa.
Owczarki staroangielskie źle znoszą samotność i zdecydowanie potrzebują uwagi swojego właściciela.
Psy te lubią ruch i dobrze sprawdzą się w agility.
Zobacz też:
- Ile lat ma Ilona Ostrowska? Aktorka ma świetną figurę i styl
- Rottweiler. Najlepszy obrońca czy niebezpieczna bestia?
- Ile zarabia Marcelina Zawadzka? Gwiazda TVP ma olbrzymie stawki
- Twórcy show TVN urazili godność Gessler? „Obrażają mnie na samym początku”