Swiatzwierzat.pl
owczarek kaukazki

fot. pixabay.com

Owczarek kaukaski: pies, który budzi respekt

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Owczarek kaukaski jest ogromny, odważny i bardzo terytorialny. Czyni go to znakomitym psem stróżującym i obronnym. Żartów nie ma – to pies tylko dla doświadczonych przewodników. Czy zdołasz okiełznać ten groźny żywioł? Dowiedz s

Owczarek kaukaski – historia rasy

Owczarek kaukaski to rasa naturalna, towarzysząca od wieków pasterzom z rejonu Kaukazu (współcześnie Gruzja, Armenia i Azerbejdżan). Za przodka ma zapewne mastifa tybetańskiego. Potężne i wytrzymałe owczarki kaukaskie wykorzystywano do obrony stad oraz domostw przed drapieżnikami i złodziejami.

Po rewolucji komunistycznej i powstaniu Związku Sowieckiego owczarkami kaukaskimi zainteresowali się hodowcy rosyjscy i zaczęli rozmnażać te psy na użytek Armii Czerwonej i służb bezpieczeństwa. Budzące respekt owczarki kaukaskie miały pilnować porządku w państwach Bloku Wschodniego, zwłaszcza na newralgicznej granicy między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Owczarki kaukaskie pilnowały, by obywatele NRD z nadmiaru komunistycznego szczęścia i dobrobytu nie uciekali przez Mur Berliński do RFN. Podobnie jak w przypadku owczarków niemieckich, należy podkreślić, że psy nie znają się na polityce i jeśli zagryzają ludzi, to tylko dlatego, że tak każe im opiekun, a dobry pies zawsze posłusznie wykonuje polecenia opiekuna.

Standard rasy owczarka kaukaskiego ogłoszono w 1984 r. Dziś owczarki kaukaskie są chętnie wykorzystywane jako psy obronne i stróżujące, w Rosji chętnie używa ich policja.

Do Polski rasa trafiła w w końcu lat 70. XX w. Obecnie owczarek kaukaski znajduje się na sporządzonej przez MSWiA liście ras psów uznawanych za agresywne. Oznacza to, że na posiadanie tego psa potrzebna jest zgoda od urzędu gminy – wójta lub burmistrza/prezydenta miasta. W przypadku skarg lub jakichkolwiek incydentów z udziałem psa, zgoda na posiadanie może zostać cofnięta.

Jak wygląda owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski to wielki molos w typie górskim. Osiąga 78 cm wysokości w kłębie i masę ponad 50 kg. Zależnie od regionu pochodzenia psy mogą różnić się nieco budową ciała, typem umaszczenia i długością sierści. Typ gruziński jest najbardziej masywny, typ azerbejdżański smuklejszy i lżejszy, typ nadkaspijski jest widocznie mniejszy, za to owczarki kangalijskie znad granicy tureckiej to znowu masywne psy.

Owczarek kaukaski to pies mocno zbudowany, o kwadratowej sylwetce, szerokich barkach, głębokiej piersi i masywnej głowie. Kufa jest niedługa, szeroka, z lekkim stopem, wargi suche, nos duży z czarną truflą. Oczy są nieduże, okrągłe, położone lekko skośnie, w kolorze ciemnym, o poważnym, czujnym wyrazie. Uszy są średnich rozmiarów, trójkątne w kształcie, mięsiste, zwisające i przyległe, porasta je gęsta sierść. Kończyny są proste, muskularne i bardzo mocne, łapy okrągłe. Ogon jest gęsto owłosiony i wygięty sierpowato, z reguł noszony nisko, a w chwilach ekscytacji i koncentracji unoszony nad grzbiet.

Na Kaukazie i często w Rosji owczarek kaukaski ma kopiowane uszy, aby przeciwnik nie mógł ich chwycić. W Polsce i większości krajów europejskich przycinanie psom uszu jest zabronione.

Sierść owczarka kaukaskiego jest gruba i gęsta, z podszerstkiem. Może być średniej długości, długa lub krótka (ale co najmniej 5 cm). U psów długowłosych tworzy frędzle na uszach, grzywę wokół szyi i portki na udach. Z kolei na głowie i przednich łapach sierść jest krótsza, ale gęstsza, tworząc ściśle przylegającą okrywę.

Umaszczenie owczarka kaukaskiego może być białe, szare (w rożnych odcieniach), rudawe, a nawet łaciate i nakrapiane. Nie uznaje się koloru czarnego, niebieskiego i wątróbkowego.

Jaki charakter ma owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski w swoim naturalnym środowisku to pies dość spokojny i przywiązujący się do swego pana, choć też bardzo niezależny i często niechętny do współpracy. Wobec obcych jest podejrzliwy, nie toleruje na swoim terenie nieznanych osób ani zwierząt i bez wahania zaatakuje intruza, by go przegonić. Wobec innych psów jest dominujący, a źle ułożony może starać się zdominować także ludzi.

Rozmiary i siła owczarka kaukaskiego, w połączeniu z jego tendencją do zachowań agresywnych (obronnych) sprawiają, że to potencjalnie groźne zwierzę, świetne do pracy stróża i obrońcy osób lub mienia, ale niekoniecznie nadające się na psa rodzinnego. Trening owczarka kaukaskiego jest trudny z uwagi na niezależny i uparty charakter psa, a bez porządnego treningu owczarek może wymknąć się spod kontroli. Trzeba pamiętać, że ten charakterny zwierz nigdy nie będzie w pełni posłuszny swemu panu.

Początkowe wychowanie owczarka kaukaskiego należy zacząć możliwie wcześnie, nim szczeniak utrwali sobie złe nawyki. Piesek powinien od razu po przybyciu do nowego domu zacząć zaznajamiać się z panującymi w nim zasadami i poznać swoje miejsce w hierarchii. Musi też intensywnie się socjalizować z ludźmi i zwierzętami, także obcymi. Im więcej sytuacji pozna na tym wczesnym etapie życia, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. To bardzo ważna u owczarków kaukaskich, z natury nieufnych i mających skłonność do agresji wobec obcych.

Szkolenie owczarka kaukaskiego musi objąć nauczenie go reagowania na swoje imię i podstawowe komendy. Pies powinien też przyzwyczaić się do czesania, kąpania, mycia zębów i czyszczenia uszu, a także – zwłaszcza, jeśli żyje w mieście – do chodzenia na smyczy i w kagańcu.

Po zakończeniu podstawowego treningu można uczyć owczarka kaukaskiego nowych komend lub oddać go profesjonalnemu trenerowi do przeszkolenia na stróża. Szkolenie obronne nie jest polecane, bo pies ma z natury silny instynkt terytorialny, a dodatkowe ćwiczenia mogłyby niepotrzebnie zwiększyć jego poziom agresji.

Pamiętaj, że szczenięta dużych ras dość długo rosną. Dlatego nie należy ich przemęczać, dopóki nie ukształtuje się w pełni ich układ kostno-mięśniowy. Nie zaczynaj forsownych treningów ze szczeniakiem, a kiedy zapomni się w zabawie i szaleje bez umiaru, przerwij harce i daj mu odpocząć.

Co je owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla dużych psów. Oszczędzanie na psiej karmie nie ma sensu, bo złe żywienie prowadzi do chorób, a te do wysokich opłat za wizyty u weterynarza, lekarstwa i zabiegi. Szczenięta owczarka kaukaskiego muszą dostawać specjalną karmę dla rosnących psów dużych ras, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w okresie szybkiego wzrostu ciała.

Możesz też karmić psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami w ramach diety BARF, pamiętaj jednak, że trzeba mu wtedy suplementować niektóre witaminy i minerały, a także substancje chroniące stawy dużych czworonogów, jak np. chondroityna. Podawaj owczarkowi kaukaskiemu surową wołowinę i cielęcinę, ale unikaj wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty, które przejdą na psa. Posiłki uzupełniaj o ryby i oleje rybne. Dietę możesz wzbogacić owczarkowi o surowe jajka (dobre dla sierści), gotowany ryż, otręby i - sporadycznie - owoce, o ile pies je lubi.

Owczarek kaukaski powinien dostawać dwa posiłki dziennie, każdy podzielony na mniejsze porcje, by nie wystąpił skręt żołądka. Porcje powinny być dostosowane do płci, wieku, masy, trybu życia i stanu zdrowia owczarka. W doborze odpowiedniej diety i porcjowania pomoże Ci weterynarz lub zwierzęcy dietetyk.

Zdrowy owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski cieszy się bardzo dobrym zdrowiem i rzadko zapada na choroby typowe u psów rasowych. Z racji swoich rozmiarów i masy ciała jest narażony na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcie rzepki. Groźną przypadłością jest też skręt żołądka, który bez szybkiej interwencji chirurgicznej może zabić psa. By zapobiec wystąpieniu skrętu, należy pilnować, by owczarek kaukaski odpoczywał przez godzinę przed i po jedzeniu. Trzeba też dzielić mu posiłki na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie.

Pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić weterynarza na obowiązkowe szczepienia i ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu oczu, uszu, zębów i pazurów. Wizyta u weterynarza pozwala wcześnie wykryć psie choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza zawsze pomaga w skutecznym leczeniu czworonoga.

Zadbany owczarek kaukaski żyje ok. 11 lat.

Czysty owczarek kaukaski

Sierść owczarka kaukaskiego należy regularnie czesać – w okresie linienia na wiosnę i jesień nawet codziennie – za pomocą grzebienia i twardej szczotki. Przy czesaniu trzeba zwrócić uwagę na uszy i łapy psa, bo sierść w tych miejscach ma tendencję do filcowania się i kołtunienia. Przed czesaniem dobrze jest spryskać włos okrywowy specjalną emulsją antystatyczną, co ułatwi czesanie.

Jeśli kąpiel jest konieczna, należy użyć szamponu dla psów, który nie drażni skóry i nie rozmiękcza włosa okrywowego. Po kąpieli należy wysuszyć psa suszarką, jednocześnie rozczesując, tak by nadać jej pożądane ułożenie.

Poza czesaniem i kąpaniem, należy regularnie czyścić psu uszy wacikiem nasączonym w solach fizjologicznych lub preparacie samoczyszczącym dla zwierząt. To ważne w przypadku owczarka kaukaskiego, ponieważ jego kanały słuchowe są słabo wentylowane, a więc narażone na infekcje bakteryjne i grzybiczne. W miarę potrzeby w ten sam sposób czyści się też truflę nosa i kąciki oczu psa. Owczarek kaukaski musi też mieć myte zęby i od czasu do czasu dostawać smakołyki dentystyczne, które pomagają ścierać kamień nazębny. Jeśli pies nie ściera wystarczająco pazurów, trzeba mu je skrócić cążkami.

Szczęśliwy owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski z racji swych rozmiarów i usposobienia nie nadaje się do mieszkania w bloku. To wolna dusza, która najlepiej czuje się na wolnym powietrzu, mając przed pyskiem dużą przestrzeń, w uszach watr, a w nozdrzach zapach ziemi, drzew i – w miarę możliwości - owiec. Owczarek kaukaski powinien zażywać ruchu na łonie natury, spacerów po łąkach i lasach, swobodnie biegać po polach i taplać się w strumykach. Dom owczarka kaukaskiego powinien mieć co najmniej ogród, a najlepiej podwórze, którego pies mógłby pilnować.

Owczarek kaukaski musi być wyprowadzany na długie, choć niekoniecznie forsowne spacery. Najlepiej służy mu lekki, lecz długotrwały wysiłek. Jeśli pies spaceruje po mieście, koniecznie musi być na solidnej smyczy z karabińczykami, zamocowanej na szerokiej obroży, i w kagańcu fizjologicznym, który nie utrudnia ziajania. Owczarki kaukaskie bywają bowiem podejrzliwe wobec obcych psów, a chociaż rzadko same zaczynają sprzeczkę, to odpowiadają zdecydowanie na zaczepki innych zwierzaków. Owczarka kaukaskiego nie powinny wyprowadzać dzieci, bo wielki pies może się im łatwo wyrwać.

W domu owczarek kaukaski powinien mieć odpowiednio duże i miękkie legowisko, np. solidną budę wyłożoną sianem i kocami. Pies nie powinien leżeć bezpośrednio na twardym podłożu, bo od nacisku masy ciała mogą mu się zrobić nagnioty i modzele na łapach.

Owczarek kaukaski, jak większość ras pierwotnych, to pies w dużej mierze samodzielny i niezależny. Lubi towarzystwo znajomych ludzi, zwłaszcza swego pana, ale poradzi sobie także przez kilka godzin samemu. Jeśli musisz zostawić psa całkiem samego, zostaw mu do dyspozycji ulubione zabawki, by w razie nudy mógł sam umilić sobie czas. Owczarki kaukaskie bardzo rzadko wykształcają lęk separacyjny i najczęściej spędzają czas rozłąki na spokojnej obserwacji swego terytorium. Nie należy jednak zostawiać tych psów na zbyt długo zbyt często, bo to prowadzi do ich stopniowego dziczenia, a powrót do domu, po którym grasuje zdziczały owczarek kaukaski, może być bardzo nieprzyjemny.

Dla kogo owczarek kaukaski to idealny pies?

Owczarek kaukaski figuruje na liście psów uznawanych za agresywne i nie trafiła na nią przez przypadek. To potencjalnie groźny pies, odważny, szybki i zdecydowany bronić swego terenu i rodziny, a do tego bardzo duży. Hodowle z czasów sowieckich dbały o wzmocnienie u tych psów wytrzymałości oraz reakcji obronnych. W efekcie owczarek kaukaski to żywioł trudny do poskromienia, wymagający przewodnika o wielkim doświadczeniu, silnym charakterze, zdolnościach przywódczych i sporej sprawności fizycznej, niezbędnej do kontrowania wielkiej siły psa.

Owczarek kaukaski to więc pies wyłącznie dla osób doświadczonych i odpowiedzialnych, które potrzebują psa przede wszystkim do pracy, a nie do pieszczenia na kolankach, malowania pazurków i wiązania kokard. W złych rękach owczarek kaukaski zmieni się w poważny problem i może stać się niebezpieczny.

Owczarek kaukaski z dobrej hodowli

Owczarek kaukaski powinien pochodzić z profesjonalnej hodowli. Doświadczony hodowca wie, jak należy krzyżować psy, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób genetycznych. Dba także o odpowiednie żywienie i opiekę medyczną zarówno dorosłych psów, jak i szczeniąt wystawionych na sprzedaż. Nieodpowiednie żywienie czy brak opieki weterynaryjnej w pierwszych tygodniach życia mogą mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia psa.

Każdą hodowlę dobrze jest osobiście odwiedzić, by przekonać się, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta. W czasie spotkania hodowca powinien poinformować Cię, że owczarek kaukaski znajduje się na ministerialnej liście psów agresywnych i poinstruować, w jaki sposób można zyskać pozwolenie na posiadanie takiego psa.

Rasowy owczarek kaukaski musi mieć dwa dokumenty: 1) Książeczkę zdrowia, w której odnotowano szczepienia i zabiegi odrobaczenia, często także wszczepienie chipu. Każde badanie powinno być potwierdzone podpisem weterynarza i naklejką. 2) Rodowód, który potwierdza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ponieważ owczarek kaukaski to rasa stosunkowo rzadka, trzeba liczyć się z tym, że na zamówionego szczeniaczka trzeba będzie trochę poczekać.

Ile kosztuje owczarek kaukaski?

Rasowy owczarek kaukaski z rodowodem kosztuje przeciętnie od 2000 do 4000 zł.

Miesięczne utrzymanie owczarka kaukaskiego kosztuje ok. 200-300 zł.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >