Swiatzwierzat.pl Pozostałe Najskuteczniejsze sposoby na kule włosowe u kota: praktyczne porady i wskazówki
unsplash/C. SHII

Najskuteczniejsze sposoby na kule włosowe u kota: praktyczne porady i wskazówki

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Odkłaczanie kota: skąd biorą się kłaki w kocie?

Koty to bardzo czyste i schludne zwierzęta. Codziennie starannie myją swoje futerko, dokładnie rozprowadzając po nim ślinę za pomocą języka wyposażonego w rogowe wypustki w kształcie haczyków. Kocie języki znakomicie czyszczą futra, mają jednak tę wadę, że wyciągają z sierści luźne włosy.

Włosy, które kot z siebie zlizał, trafiają następnie do jego gardła, przełyku, a w końcu do żołądka.

Koty nie trawią połkniętych włosów. Zalegają one w ich przewodzie pokarmowym. Z tego powodu koty często wymiotują, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia pozbywają się części zalegających w organizmie włosów. Część włosów jest też przez kota wydalana wraz z kałem. Gdy jednak włosów jest szczególnie dużo (np. w okresie linienia lub gdy kot choruje, co powoduje wypadanie sierści), często zbijają się one w kule o ładnej uczonej nazwie – to pilobezoary, dosłownie „kamienie włosowe”, po polsku kule włosowe. Kot nie jest w stanie sam się ich pozbyć.

Odkłaczanie kota: czemu kłaki są groźne?

Pilobezoary, czyli kule włosowe, zatykają kotu przewód pokarmowy i stanowią poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Drażnią śluzówkę żołądka zwierzęcia, co prowadzi do powstawania wrzodów.

Kule zalegające w jelitach czopują je i utrudniają perystaltykę. Zaburzenia perystaltyki jelit mogą prowadzić do powstawania kamieni kałowych i ostrych zaparć, a nawet do całkowitego zaczopowania przewodu pokarmowego kota.

Dlatego konieczne jest regularne odkłaczanie kotów, zwłaszcza długowłosych.

Odkłaczanie kota: objawy zakłaczenia

Problemy z dużą ilością kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota najczęściej wiążą się z niemożnością utrzymania przez zwierzę pokarmu – częstymi wymiotami. Zakłaczone koty cierpią też na zaparcia. Mają częsty kaszel i odruch dławienia się – jeśli kule włosowe zlokalizowane są bliżej pyska.

Wszystko to powoduje, że koty, w których przewodach pokarmowych zalega duża ilość kul włosowych, stają się apatyczne, niespokojne, tracą na wadze, opadają z sił.

Wszelkie nagłe zmiany zachowania kota powinny być dla jego opiekuna sygnałem ostrzegawczym i wskazówką, że pora pokazać pupila weterynarzowi.

Odkłaczanie kota: leczenie u weterynarza

Weterynarz musi wykonać badanie obrazowe RTG albo USG, by stwierdzić, gdzie dokładnie i w jakiej ilości zalegają u kota kule włosowe.

Jeśli zakłaczenie jest bardzo poważne, konieczna może być operacja i mechaniczne usunięcie czopów włosowych z przewodu pokarmowego kota.

Jeśli sytuacja nie jest aż tak poważna, weterynarz może podać kotu czopki glicerynowe lub parafinę. Specyfiki te wzmagają perystaltykę, a więc i przesuwanie się połkniętych włosów wzdłuż przewodu pokarmowego i ostatecznie wydalenie ich przez kota.

Dodatkowo stosuje się czasem kroplówki i lewatywy, dzięki którym zbita struktura kul włosowych ulega rozmiękczeniu. To powoduje, że łatwiej przesuwają się one wzdłuż jelit w kierunku odbytu kota.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy