Swiatzwierzat.pl Pozostałe Ocicat – prawdziwy koci mix
Pixabay.com

Ocicat – prawdziwy koci mix

1 grudnia 2020
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Ocicat to mieszanka kota syjamskiego, abisyńskiego i amerykańskiego krótkowłosego. Nawiązanie do ocelota nie wzięło się z dziwnej hybrydy, a z umaszczenia – pierwsza hodowczyni uznała bowiem, że jej kot najbardziej przypomina to duże i dzikie zwierzę. Ale na szczęście ocicat jest bardzo przyjacielskim mruczkiem, przy którym nie musimy się martwić, że staniemy się zdobyczą.

Historia ocicat

O ocicatach mówi się w samych superlatywach. To nie tylko koty piękne, ale również wyjątkowo przyjacielskie. Mają smukłą sylwetką po kotach syjamskich, umaszczenie po kotach abisyńskich, a atletyczną budowę oraz srebrzystą sierść po kotach amerykańskich.

Ocicat osiąga wielkość około 30 cm i waży do 6 kg. Mimo to jest niesamowicie elegancki, co zawdzięcza swojej podłużnej sylwetce i mocnym kościom. Ale to właśnie cętki nadają mu prawdziwego, dzikiego charakteru, ponadto budzą respekt.

Uzupełnieniem ich elegancji są piękne oczy w kształcie migdałów – i choć dozwolone są niemal wszystkie kolory, niebieskie tęczówki nie są aprobowane – choć, kto by zwracał na to uwagę mając przed sobą taką piękność.

Charakter ocicata

Kot ocicat jedynie wygląda dziko, bowiem jest to niezwykle czuły i milusiński kot. Przywiązuje się do swojego właściciela i uwielbia spędzać z nim czas, bez względu na to czy wspólne chwile będą celebrowane na kanapie, wspólnym spacerze czy podczas zabawy.

Jeśli już o zabawie mowa – to koty, które uwielbiają się bawić. Chętnie będą korzystać z mat węchowych oraz wędek i wszelkiego rodzaju piłek. Pomaga im to rozładować nadmiar energii, zachować zdrowie i dobrą kondycję.

Jak większość kotów ocicat uwielbia się wspinać. Dom bez dużego drapaka i specjalnych półek może ulec ograniczonej do pewnego stopnia dekonstrukcji, gdy kot zostanie sam. Warto zapewnić mu skrytki i odpowiednie miejsce do ostrzenia pazurków.

Jak dbać o ocicata

Ocicaty nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Podobnie jak inne koty należy czesać je raz w tygodniu, najlepiej specjalną rękawicą, która zbierze nadmiar martwych włosów. Konieczne jest okresowe przeczyszczenie uszu oraz ewentualne obcinanie paznokci.

Ponadto, jak w przypadku każdego innego kota, ocicat wymaga opieki weterynaryjnej. Zaleca się coroczną wizytę u specjalisty oraz przeprowadzenie badań kontrolnych, szczególnie w kierunku chorób serca i utraty wzroku – są to bowiem dwie główne choroby genetyczne ocicatów.

Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Powinniśmy dostosować ją do kociej aktywności – im więcej ruchu ma nasz kot, tym większe powinny być porcje. Otyłość u kotów może prowadzić do cukrzycy, a także do chorób nerek, co jest nie tylko kosztowne w leczeniu, lecz również wprowadza ogromny dyskomfort w życiu kota.

Kot ocicat to świetny towarzysz zarówno dla rodzin, jak i osób starszych. Ułoży się zarówno z dziećmi, jak i z seniorami– grunt, aby miał zapewnioną odpowiednią rozrywkę. Przed przygarnięciem kota pod swój dach warto zabezpieczyć balkon oraz okna – to koty niezwykle ciekawskie i gotowe zwiedzać świat nawet bez zgody właściciela.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy