Swiatzwierzat.pl Pozostałe Niewydolność nerek u kota: jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać chorobie?
Pixabay.com

Niewydolność nerek u kota: jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać chorobie?

12 stycznia 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Niewydolność nerek u kota: co to takiego?

Niewydolność nerek u kota to poważna, postępująca i niestety nieuleczalna choroba. Występuje, gdy z różnych przyczyn trwałemu osłabieniu ulegają naturalne funkcje kocich nerek.

Nerki to bardzo ważny narząd, którego główna rola polega na regulowaniu gospodarki wodnej organizmu i oczyszczaniu krwi z toksyn, będących naturalnym produktem przemiany materii. Gdy nerki zostaje uszkodzone, nie są w stanie oczyszczać krwi, co prowadzi do zatrucia organizmu produktami własnej przemiany materii, np. mocznikiem.

Niewydolność nerek u kota: skąd się bierze?

Kocie nerki narażone są na różnego rodzaju schorzenia, takie jak zapalenie, niewydolność, wielotorbielowatość. Dotykają one przede wszystkim kotów starszych i źle żywionych.

Na niewydolność nerek zapadają często koty starsze, ponieważ ich nerki pracują już długo i ponoszą konsekwencję całego życia filtrowania toksyn oraz – często – nieodpowiedniej diety. Niewydolność nerek u kota to typowa choroba starszych pupili.

Najczęstszą przyczyną wykształcenia się u kotów niewydolności nerek jest właśnie nieodpowiadania dieta. Nadmiar białka i fosforu w połączeniu z niedoborem wody może powodować zbytnie obciążenie kocich nerek i w konsekwencji, wraz z upływem czasu, prowadzić do niewydolności, najczęściej w starszym wieku, ale też u kotów całkiem młodych.

Ponieważ koty z natury piją mało wody z miseczek i wolą przyjmować ją wraz z pokarmem, nieodpowiednia dieta szybko prowadzić może do odwodnienia pupila i naraża jego nerki na przedwczesne uszkodzenie. Koty powinny żywić się przede wszystkim wysokiej jakości mokrą karmą. Karma sucha, zwłaszcza jeśli nie jest uzupełniana mokrą, naraża koty w dłuższej perspektywie na problemy z nerkami.

Czasem przyczyną niewydolności nerek u kota mogą być inne schorzenia, np. choroby trzustki i cukrzyca. Także chroniczny stres może w końcu doprowadzić do trwałego osłabienia nerek u kota.

Niewydolność nerek u kota: ostra i przewlekła

Zdarza się, że niewydolność nerek u kota jest chwilowa, spowodowana chorobą lub urazem, najczęściej zatruciem. Koty mogą zatruć się lekami, różnego rodzaju preparatami medycznymi, ale też chemikaliami domowymi. Zjedzenie niektórych roślin, nawet codziennie wykorzystywanych przez nas w kuchni warzyw i owoców, może być dla kota bardzo niebezpieczne. Ostra niewydolność nerek u kota daje bardziej gwałtowne objawy, w tym wymioty i biegunkę. Dobra wiadomość jest taka, że ostra niewydolność nerek u kota, choć brzmi groźnie, nie jest chorobą śmiertelną ani nieuleczaną. Szybkie podjęcie leczenia może przywrócić kocie nerki do pełnej sprawności.

Niestety, najczęściej mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek u kota. Oznacza to, że choroba wynika z trwałego osłabienia nerek. Tej formy niewydolności nerek u kota nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój.

Niewydolność nerek u kota: objawy

Koty mające problemy z nerkami tracą apetyt, a więc chudną i opadają z sił. Piją za to więcej wody, ponieważ doskwiera im odwodnienie. Oznaką odwodnienia są np. suche dziąsła i utrata elastyczności przez skórę. Można to sprawdzić, odciągając kotu skórę na karku. Jeśli po puszczeniu nie wraca ona od razu do pierwotnego kształtu, oznacza to, że kot jest odwodniony.

Sierść chorych na nerki kotów często staje się matowa i słaba, włosy są łamliwe i łatwo wypadają.

Zmianie ulegają także zwyczaje kuwetowe pupila – kot może np. więcej lub mniej sikać, albo też zaczyna sikać poza kuwetą. Mocz jest najczęściej rozwodniony, a kot wydala go zwiększoną ilość.

Niewydolność nerek u kota wywołuje też u niego apatię, często też inne zmiany zachowania, np. kot wcześniej towarzyski zaczyna stronić od ludzi.

Jeśli niewydolność nerek u kota jest zaawansowana, w jego krwi może krążyć nieodfiltrowany mocznik w dużym stężeniu – to choroba nazywana mocznicą. Daje ona objaw w postaci nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się z kociego pyszczka.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy