Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niechciany arystokrata obejmuje tron – kot somalijski
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 19:00

Niechciany arystokrata obejmuje tron – kot somalijski

kot somalijski
Pixabay.com

Koty somalijskie w zasadzie niczym nie różnią się od kotów abisyńskich. Są równie piękne i temperamentne, a ich fizjonomia wygląda dostojnie i arystokratycznie. No dobrze, jest jeden wyróżnik – długość sierści, która sprawia że wyglądają jeszcze piękniej.

Lis-wiewiórka-zając czyli kot somalijski

Kot somalijski jest średniej wielkości kotem. Waży około 5 kg i osiąga wysokość 35 cm. Ma wyjątkowo piękną, szlachetną głowę w kształcie zaokrąglonego trójkąta, niezwykle proporcjonalną, którą okala delikatna kryza. Gdyby Leonardo da Vinci miał okazję zobaczyć tego Somalijczyka bez wątpienia nazwałby go najpiękniejszym dziełem sztuki.

To, co najbardziej przyciąga miłośników kotów to oczy, które jeszcze bardziej podkreślają szlacheckość kotów somalijskich – są duże i w kształcie migdałów. Dopełniają je szeroko rozstawione, duże uszy, które sprawiają wrażenie że kot jest cały czas czujny i gotowy na łowy.

Kot somalijski jest świetnie umięśniony, przez swoje futro wydaje się być ciężki, choć tak naprawdę to kot, który dobrze dba o linię! Zresztą widać to w jego zgrabnym chodzie – porusza się niczym baletnica na palcach eksponując swój wielki, puchaty ogon.

Wyjątkowość i szlacheckość kotów somalijskich uwypukla jeszcze kolor ich sierści. Włosy zabarwione są na przemian jasnymi i ciemnymi pasmami, co sprawia wrażenie iż kot się mieni. Charakterystyczne umaszczenie to te zajęcze – czyli na przemian pasma rude i czarne, drugim ciekawym jest cynamonowa, czyli pasma morelowe i cynamonowe. Ich mieszanką jest niebieska, w której wymieszane są wszystkie cztery pasma.

Jaki jest kot somalijski?

Podobnie jak ich bardzo bliscy krewni – koty abisyńskie, koty somalijskie są niezwykle czułe i towarzyskie. Chętnie spędzają czas ze swoimi właścicielami, domagają się odpowiedniej porcji pieszczot.

Mimo to, są to koty, które lubią także dobrą zabawę. Odpowiednia dawka ruchu zapobiegnie otyłości, a przede wszystkim sprawi, że kot będzie czuł się zaopiekowany. Ze względu na swoją budowę, kot somalijski uwielbia skoczne przeszkody – chętnie wspina się na półki, przeskakuje z kartonu na karton. Jeśli mamy taką możliwość, warto zapewnić mu wysokie legowisko pod sufitem.

Koty te wymagają też odpowiedniej pielęgnacji – szczególnie w okolicy szyi i ogona. Długa sierść wymaga intensywnego wyczesywania by uniknąć skołtunienia i chorób skórnych. Raz na jakiś czas można również kota wykąpać, choć nie jest to konieczne i zależy od indywidualnych potrzeb osobnika (niektóre z kotów uwielbiają kąpiele).

Posiadając kota somalijskiego powinniśmy też zwracać uwagę na jego miskę. Choć nie są to koty ze skłonnością do tycia, to jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu, szybko mogą przybrać na wadze.

Ze względu na swój mieszany temperament kot somalijski nie powinien mieszkać z osobami starszymi, ale za to świetnie sprawdzi się jako towarzysz dla rodzin z dziećmi. Koniecznie pamiętajmy, że to kot, który oprócz leniuchowania uwielbia też intensywną zabawę.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?