Swiatzwierzat.pl Pozostałe Nebelung – kot z germańskich opowieści
fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Nebelung – kot z germańskich opowieści

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Historia i charakterystyka rasy nebelung

Początki rasy sięgają lat 80. ubiegłego wieku, choć już wcześniej w hodowlach kotów rosyjskich rodziły się osobniki z długą sierścią. Jednak, choć nebelung do złudzenia przypomina kota rosyjskiego, ta szlachetna rasa nie dała początku tym puchatym, bajkowym mruczkom.

Protoplastami była zwykła – a być może właśnie wyjątkowa – czarna kotka i jej długowłosy sąsiad. Zakochana w kocim miocie właścicielka Cora Cubb postanowiła kontynuować swój eksperyment i uparcie dążyła do zarejestrowania nowej kociej rasy. Początkowo nazwa rasy brzmiała dokładnie tak, jak w germańskiej opowieści – nibelung, lecz ostatecznie zdecydowano się na nebelung, gdyż Nebel po niemiecku oznacza mgłę, a takie mgliste i tajemnicze jest właśnie futro nowej rasy.

Choć walka o uznanie nowej hodowli była zacięta, do dziś nie wszystkie federacje felinologiczne uznają nebelunga za oddzielną rasę. Czy słusznie? Choć rasa ta nie powstała na skutek specjalnego dobierania osobników z hodowli kotów rosyjskich, to jednak jest im bardzo bliska.

Nebelungi, podobnie jak kot rosyjski niebieski, mają podobną sierść – szczególnie jeśli chodzi o kolor niebieski z charakterystycznymi srebrzystymi refleksami. Różnią się jedynie długością – koty pochodzące z Ameryki mają ją znacznie dłuższą, co czyni je niezwykle puchatymi.

Dorosłe nebelungi osiągają dojrzałość około 18 miesiąca życia, mierzą wtedy  ok. 30 cm długości, co czyni je kotami średnimi. Nie są też ciężkie, choć zdecydowanie większe od przeciętnych kotów domowych ważących do 7 kg. Mają muskularną sylwetkę, duże uszy i wielkie zielone oczy.

Koty te są niezwykle dostojne i szlachetne. Już na pierwszy rzut oka kojarzą się z dostojeństwem i arystokracją – nic zatem dziwnego, że właścicielka pierwszej pary dążyła do rejestracji za wszelką cenę.

Jakie są nebelungi?

Wygląd nebelunga jest dość mylący – na pierwszy rzut oka to koty dostojne, ceniące sobie spokój i stroniące od towarzystwa. Tymczasem to niezwykłe pieszczochy, które nie lubią samotności, dlatego dobrze jest sprawić mu kociego towarzysza.

Choć nie są specjalnie zabawowe, rutyna jest dla nich niezwykle istotna. Stałe pory jedzenia, przytulania i krótkich zabaw są czymś ważnym. Są przy tym niezwykle ciekawskie – szczególnie gdy mają możliwość wylegiwać się na balkonie lub tarasie. Uwielbiają naturę, dlatego decydując się na adopcję nebelunga należy pamiętać o kociej siatce lub wolierze. Te koty często padają ofiarą złodziei, a ponieważ nigdy nie żyły na wolności mają słabo rozwinięty instynkt przetrwania.

Zdecydowanie nie jest to kot, który odnajdzie się w domu z dziećmi. Duża ilość figli i zabaw nie jest tym, co lubi. Jeśli jednak decydujemy się na jego adopcję w takim wypadku nie wolno zapomnieć o miejscach ucieczki – wysokich półkach, drapakach, które pozostaną poza zasięgiem ludzkich rąk i pozwolą nebelungowi odpocząć.

Jak dbać o nebelunga?

Jak każdy kot długowłosy również i nebelung wymaga częstego szczotkowania. Do tego zabiegu najlepiej przyzwyczajać go od pierwszych miesięcy, np. poprzez zabawę. Długa sierść to także problem w postaci zwiększonej ilości kłaczków zalegających w układzie pokarmowym. Pomocne okażą się pasty odkłaczające oraz trawa dla kota.

Tak jak i w przypadku innych kotów nebelung wymaga regularnych wizyt weterynaryjnych. Choć to rasa, która nie jest genetycznie narażona na choroby, potrzebuje odpowiednich szczepień, a także badań kontrolnych, które pozwolą wykryć ewentualne schorzenia.

Problemem mogą okazać się zęby – koty domowe często mają kamień nazębny, co prowadzi do problemów z jedzeniem. Aby uniknąć częstego czyszczenia zębów, najlepiej stosować odpowiednią dietę opartą na zasadach BARF. Przy jej ułożeniu przydatna będzie pomoc kociego dietetyka, tym bardziej że w przypadku tych kotów należy dbać o ich wagę – z powodu małej ilości ruchu mogą cierpieć na nadwagę.

Nebelung to dobry towarzysz dla osób ceniących sobie spokój i rutynę. Nie będzie czuł się dobrze w domu z małymi dziećmi, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniego zaplecza. Świetnie natomiast porozumie się z osobami starszymi.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy