Naturalna karma dla kota: jak zdrowo żywić pupila?
Naturalna karma dla kota – czym różni się od puszkowanej?
W naturalnym środowisku kot żywi się tym, co upoluje. Jego ulubione ofiary to małe ssaki – gryzonie (myszy), wiewiórki, czasem nawet jakiś pechowy królik, sporadycznie ptak, od biedy owady. Kot wie, co robi. Mysia tuszka zwiera siedem razy więcej tauryny – niezbędnego kotom aminokwasu – od np. podobnej wielkości kawałka wołowiny.
Od lat 50. XX w. w USA zaczął rozwijać się przemysł produkcji karmy dla zwierząt domowych w puszkach i torebkach, mokrej i suchej. Dietetycy i weterynarze głowili się, co właściwie powinno znaleźć się z takiej puszce, by dostarczyć psom i kotom odpowiednich ilości składników odżywczych. Jakie to składniki? Jakie proporcje? Jakie smaki i faktury lubią jeść zwierzęta?
Kocie karmy z puszek i torebek powstawały długo metodą prób i błędów. Dziś mają wiele zalet – są wygodne w podawaniu (najczęściej jedna porcja z jednej puszki), łatwe w przechowywaniu, dość tanie. Uchodzą za mniej lub bardziej zdrowe dla zwierząt, choć wielu producentów nie zdołało ustrzec się wpadek i np. pakowało do swoich puszek mięsa, warzywa i owoce zasadniczo nie nadające się dla domowych zwierzaków. Ponadto standardem było – i niestety często nadal jest – polepszanie karmy dla zwierząt za pomocą barwników, aromatyzerów i konserwantów, a także spulchniaczy zbożowych, które źle wpływają na organizmy kotów i psów.
W odpowiedzi na wady puszkowanego jedzenia, właściciele kotów zaczęli szukać alternatywy dla standardowych gotowych posiłków dla zwierząt. Dziś coraz częściej usłyszeć można o naturalnej karmie dla psa czy kota albo naturalnej diecie, np. BARF. Taka naturalna karma dla kota składa się z nieprzetworzonych składników i zawiera chemicznych wzmacniaczy smaku ani konserwantów. Ponieważ producenci umieją wychwytywać trendy i słowa-klucze, obecnie niemal każda karma jest krzykliwie reklamowana jako naturalna, bo to przyciąga klientów. Nie każda karma jednak faktycznie taka jest.
Naturalna karma dla kota – jakie ma cechy?
Naturalna karma dla kota zawiera tylko nieprzetworzone składniki – mięso ok. 95% (w tym też ryby, drób i podroby), 5% warzyw i owoców oraz dodatków – olejów rybnych, żółtek jaj, suplementów witaminowych, na czele z tauryną. Skład takiej karmy powinien możliwie wiernie naśladować skład naturalnego pożywienia kotów, czyli głównie myszy: 55% białka, 35% tłuszczu, 8% węglowodanów, reszta to witaminy i minerały.
Naturalna karma dla kota może mieć formę tradycyjnego już dziś jedzenia w puszce lub torebce albo samodzielnie przygotowanego przez Ciebie posiłku.
Naturalna karma dla kota – trzy diety
Naturalna karma dla kota może mieć formę odpowiednio skomponowanego posiłku z puszki lub torebki albo samodzielnie przygotowanego przez opiekuna jedzenia. Istnieją trzy główne typy diet, starające się odtworzyć możliwie dokładnie proporcje składników odżywczych, występujące w naturalnym kocim pożywieniu – myszach.
Dieta BARF – nazwa diety BARF to skrót od słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Dopasowane Surowe Jedzenie. Słowem kluczowym jest „surowe” – dieta BARF opiera się na podawaniu pupilowi surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw i owoców, a do tego niezbędnych suplementów. Tak właśnie kot jadłby w naturze – na surowo, a nie przegotowane czy usmażone. To od Ciebie zależy, jakie będą proporcje mięsa, warzyw, dodatków i suplementów w kocim posiłku.
Dieta Raw Meaty Bones – po angielsku oznacza „surowe kości mięsne”. Polega na podawaniu kotu – jak wskazuje nazwa – surowych tusz i kości do obgryzania. Wymaga jednak suplementowania tauryny.
Dieta Whole Prey Model – po angielsku oznacza „model całej zdobyczy”. Ta dieta polega na podawaniu kotu całych myszy, a przynajmniej możliwie dokładnego odwzorowania w posiłku mysiej wartości odżywczej – mięsa, kości, podrobów i dodatków warzywno-owocowych w odpowiednich proporcjach. Także wymaga suplementacji tauryny.
Naturalna karma dla kota – sucha i mokra
Obecnie najpopularniejsza wydaje się dieta BARF. Jej udane stosowanie wymaga jednak pewnej wiedzy na temat kocich potrzeb żywieniowych, a także czasu, potrzebnego do samodzielnego przygotowania posiłków dla kota. Dlatego niektórzy producenci karmy dla zwierząt postanowili ułatwić zadanie właścicielom kotów i postarali się odtworzyć skład surowych, naturalnych posiłków w swoich puszkach i torebkach. Decydując się na karmę z puszki lub torebki, upewnij się, czy rzeczywiście jest ona naturalna, tzn. czy zawiera zbliżone do naturalnych proporcje składników.
Karma dla kota może być sucha lub mokra. Sucha powinna zwierać do 5% węglowodanów, 51% białka i 35% tłuszczu. Mokra odpowiednio 2%, 11 % i 7,5%. Każda karma powinna być uzupełniona o ryby i oleje rybne, jaja, warzywa i owoce (łącznie ok. 5% składu) i suplementy – głównie taurynę i wapń. Obecność prebiotyków, takich jak błonnik, dodatkowo ułatwia kotu trawienie. Niektóre karmy mają także tzw. dodatki funkcjonalne, czyli właściwości ułatwiające kotom np. właśnie trawienie, wykrztuszanie kłaczków sierści, ścieranie kamienia nazębnego, ochronę dróg moczowych lub trzymanie sylwetki (ważne u kotów wykastrowanych).
Naturalną karmę dla kota w puszkach lub torebkach często gotuje się w procesie ekstruzji – pod ciśnieniem. Przygotowując w ten sposób karmę, zwiększa się jej chrupkość, strawność i bezpieczeństwo mikrobiologiczne (giną potencjalnie niebezpieczne dla zwierząt i ludzi bakterie i mikroby).