Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Munchkin – kot z krótkimi kończynami

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Munchkin to kot, który w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej posiada bardzo krótkie kończyny. Nazwa rasy pochodzi z serii książek ze świata Czarnoksiężnika z Oz , w których Munchkini to niewielkich rozmiarów ludzie, o wzro

Historia Munchkina

Podobnie jak wiele innych kotów rasowych, Munchkin powstał w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. Krótkość ich nóg spowodowana jest przez gen autosomalny dominujący, który powoduje, że długie kości w kończynach nie rozwijają się w wystarczającym stopniu. 

Pierwsze wzmianki na temat kotów o krótkich kończynach pojawiały się już w pierwszej połowie XX wieku. Udokumentowany zapis pochodzi z 1944 z brytyjskiego raportu weterynaryjnego, w którym doktor H.E. Williams-Jones opisał cztery pokolenia krótkonogich kotów na czele z ośmioletnią kotką, cieszącą się cały czas dobrym zdrowiem. Kolejne doniesienia o kotach z krótkimi nogami pojawiały się między innymi w 1956 roku w Rosji, w dzisiejszym Wołgogradzie i w 1970 roku w USA na terenie nowej Anglii. Jednak właściwa historia Munchkina zaczęła się w 1983 w jednym z amerykańskich stanów, w Luizjanie, kiedy kobieta o nazwisku Sandra Hochenedel znalazła pod samochodem wolnożyjącą, ciężarną kotkę z krótkimi kończynami.

Kobieta przygarnęła kotką i przez długi czas sądziła, że wyróżniająca zwierzę cecha wynika z choroby lub po prostu z niedożywienia. Kotka została nazwana Blackberry i kiedy na świat przyszło jej potomstwo, okazało się, że w miocie są kolejne koty z krótkimi nogami. Jeden z kotów o imieniu Toulouse trafił do rąk przyjaciółki Sandry i w kolejnych latach był kojarzony z Blackberry, co zaowocowało pojawieniem się kolejnych kociąt z krótkimi kończynami. Wkrótce krótkonogie koty wzbudziły duże zainteresowanie i zaczęto je krzyżować z dachowcami o kończynach normalnej długości, aby powiększyć pulę genową kotów krótkonożnych.

Munchkin – badania i kontrowersje

Koty, które nazwano mianem Munchkin zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez federację TICA w 1991 roku. Badania poszczególnych osobników potwierdziły tezę, że mutacja nie ma wpływu na ruchomość stawów i kręgosłupa i koty nowej rasy radzą sobie całkiem dobrze zarówno ze wspinaniem i skakaniem. W 1994 roku TICA włączyła Munchkiny do swojego programu rozwoju nowych ras, w którym śledzi rodowody kotów wykorzystywanych do tworzenia nowych linii i monitoruje ich statystyki hodowlane. Te działania spowodowały, że w 2003 roku Munchkin zyskał prawa do czempionatu w ramach TICA.

Jednak dla innych organizacji rasa Munchkin jest zbyt kontrowersyjna. Do dzisiaj nie została uznana ani przez CFA ani przez FIFe. Sędziowie tych organizacji uważają, że mutacja jest w dużym stopniu szkodliwa dla zdrowia kotów tej rasy, powoduje inne wady, a śmiertelność płodów wynosi aż 25%.

Z ciekawostek, za najmniejszego kota na świecie uznaje się Liliiputa z Napa w Kalifornii. To samica wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, które wysokość od stóp do górnej części ramion wynosi 13,35 cm.

Najważniejsze cechy wyglądu Munchkina

Munchkin należy do kotów średniej wielkości, a jego krótkie kończyny nie wpływają na mobilność, ani zdolności przetrwania. Ma krępą budowę typu semi-foreign i nie powinien być ani szczupły, ani zbyt gruby. Waga zamyka się w przedziale 2-3 kg u samic i 3-4 kg u samców, wysokość 20-23 cm dla obu płci. Ze względu na krótkie łapy, bywa porównywany do jamnika. Ogólnym wyglądem przypomina europejskie koty domowe.

Głowa ma kształt ściętego klina o zaokrąglonych konturach z wielkością proporcjonalną do reszty ciała. Kufa umiarkowanej wielkości, kości policzkowe dosyć wydatne. Czoło płaskie, w linii profilu widoczny lekki stop. Oczy mają kształt orzecha i są szeroko rozstawione. Dopuszczalne są wszystkie kolory i nie są zależne od typu umaszczenia. Uszy są proporcjonalnej wielkości do kształtu głowy, są szeroko rozstawione i mają zaokrąglone końcówki. 

Klatka piersiowa jest szeroka i mocno zaokrąglona, tułów krępy. Kończyny są krótkie, równomiernie rozstawione, czasami tylne są dłuższe od przednich. Stopy okrągłe, skierowane prosto do przodu. Ogon nieprzesadnie gruby, zwężający się do końcówki, podczas ruchu noszony prosto.

Kończyny Munchkina można podzielić na trzy rodzaje: rug hugger, czyli najkrótsze o długości mniej niż 5 cm, super short o długości między 5 i 7 cm i standard, czyli Munchkin z kończynami powyżej 7,5 cm, który zazwyczaj jest około 10 cm niższy niż normalny kot średniej wielkości.

Umaszczenie może być dowolnego typu i dowolnego koloru.

Sierść występuje w dwóch rodzajach. Może być krótka, gęsta i miękka w dotyku ze średnim podszerstkiem. Występują również Munchkiny z półdługą sierścią o jedwabistej fakturze. Wokół szyi mają kryzę, ogon jest mocno upiórowany, a na krótkich udach portki. 

Charakter i aktywności Munchkina

Munchkin to kot towarzyski, uczuciowy i zarazem wesoły. Jest też ciekawski i inteligentny, co można wykorzystać podczas szkolenia. Co prawda jest nieco mniej sprawny od kotów z normalnym rozmiarem kończyn, ale wcale nie przeszkadza mu to w byciu kotem aktywnym, który lubi różne formy zabawy. Uwielbia biegać, polować na zabawki i niejednokrotnie zadziwi nas na skokami na dużą wysokość. Można go też nauczyć prostych sztuczek, chętnie bawi się w aportowanie. Fakt, że jest niski pomaga mu szybciej przemieszczać się pod różnymi obiektami bez konieczności zatrzymywania się.

Munchkin bywa porównywany do sroki, ponieważ jest znany z gromadzenia różnych niewielkich przedmiotów. W mieszkaniu jest w stanie zbadać w tym celu każdy centymetr powierzchni.

Wspólne życie z Munchkinem

Munchkin to bardzo towarzyski kot, który uwielbia przebywać w pobliżu swojego właściciela. Towarzyszy w codziennych czynnościach, siada na kolanach, domaga się pieszczot. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi, jednak najlepiej ze starszymi, które będą miały lepsze podejście do kota. Z kolei starsza osoba może mieć problem z zapewnieniem kotu wystarczającej, codziennej aktywności.

To kot, którego jest hodowany na zwierzę nie wychodzące z domu, choć niektóre Munchkiny lubią wychodzić na spacer w szelkach. Nie lubi zostawać sam, dlatego warto zapewnić mu podczas naszej nieobecności towarzystwo. Dobrze dogaduje się zarówno z kotami i psami, choć trzeba pamiętać o podstawach ich socjalizacji.

Potrafi dostosować się do każdych warunków mieszkaniowych. W stosunku do obcych osób jest ufny i chętnie wita się z gośćmi.

Nie jest ani szczególnie cichy, ani gadatliwy, pod tym względem zachowuje się jak przeciętny, domowy kot.

Pielęgnacja i zdrowie Munchkina

Pielęgnacja sierści Munchkina nie jest wymagająca. Koty z krótką szatą należy wyczesywać raz w tygodniu, najlepiej grzebieniem o drobnych zębach. Długowłose powinno czesać się dwa razy w tygodniu, szczotką lub grzebieniem z szerokimi zębami. Trzeba też regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia kota oraz przycinać mu pazury.

Munchkiny to z natury zdrowe koty i w przeciwieństwie do psów z podobną budową, nie są podatne na choroby kręgosłupa i stawów związane z ich krótkimi kończynami, co potwierdziły badania genetyczne. Schorzeniem, które ich dotyczy jest lordoza, polegająca na przesadnym wygięciu kręgosłupa, które powoduje ucisk płuc i tchawicy. Ciężkie przypadki lordozy mogą być śmiertelne, w lekkiej formie powodują trudności z oddychaniem u kota.

W kwestii żywienia Munchkin powinien dostawać karmę wysokiej jakości, zarówno w suchej i mokrej formie. Jej wartości odżywcze powinny być dostosowane do wieku i stopnia aktywności kota. Miesięczny koszt utrzymania to około 120-150 zł.

Do niedawna w Polsce istniała jedna hodowla kotów tej rasy. Cena Munchkina wynosiła około 3500 złotych.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia Munchkina wynosi między 12 a 14 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >