Manul stepowy. Rasa kota, która ma 2 miliony lat!
Manul stepowy to prawdziwy drapieżnik, choć wielkością bliżej mu do dużych okazów naszych kocich domowników niż typowych, wielkich drapieżników. Rasa tego pięknego zwierzęcia ma aż 2 miliony lat! Nietuzinkowy wygląd i interesujące zachowania manula stepowego wzbudzają zainteresowanie wielu osób. Nic dziwnego, ten ssak z rodziny kotowatych jest pięknym i fascynującym stworzeniem.
Miłośnicy kotów mają to do siebie, że chcieliby wiedzieć jak najwięcej nie tylko o swoich domowych podopiecznych, ale i ich większych kuzynach. Manul stepowy jest zwierzakiem niezwykłym również dlatego, że rozmiarami i wyglądem przypomina nieco naszego mruczka. A jak jest z jego zachowaniem? Czy przypomina ono nieco zwyczajem kota domowego?
Jak wygląda manul stepowy? Gdzie mieszka?
Kotowaty drapieżnik zamieszkuje przede wszystkim Azję Środkową i Południową. Jego naturalnym środowiskiem są stepy, niezadrzewione góry, równiny i skaliste obszary. Dobrze znosi niskie temperatury.
Manul stepowy wygląda trochę jak zdziczały kot domowy. Najbardziej charakterystyczną cechą jego wyglądu są półokrągłe uszy dość nietypowo umieszczone po bokach głowy. Sprawiają one, że głowa manula przypomina trójkąt, co nadaje mu nieco ”prehistorycznego” charakteru.
Okazuje się, że dziki kot, wagą przypomina swoich domowych kuzynów. Sprawia wrażenie większego przez swoje nadzwyczajne futro. Prezentuje się ono naprawdę imponująco. Jest niesamowicie gęste, z długim włosem i w zależności od pór roku zmienia kolory. Manul ma okrągłe źrenice — to różni go od naszych mruczków o podłużnych źrenicach.
Jaki jest charakter manula stepowego? Czy jest przyjazny?
Choć zwierzak ten prezentuje się wyjątkowo uroczo, to jest on zdecydowanie drapieżnym zwierzęciem, dużo bardziej niezależnym i agresywnym niż nasze potulne kociaki. Manul stepowy nie przepada za towarzystwem i prowadzi raczej samotniczy tryb życia. Za dnia przesiaduje w norach i to w większości takich zbudowanych przez inne zwierzęta lub skrywa się w małych jaskiniach. Nocą poluje, także z ukrycia. Żywi się głównie gryzoniami i ptakami.
Zwierzę świetnie się wspina, nawet po bardzo stromych zboczach. Nie jest jednak dobrym biegaczem. Manule żyją ok. 12 lat w niewoli. Na wolności, ze względu na różnorodne zagrożenia, zwykle nie dożywa nawet 6 lat. Na większości obszarów występowania manula stepowego, ssak ten jest objęty ochroną. Mimo to, ze względu na swoje futro, biedne zwierzę pada ofiarą kłusowników. Niestety, kot ten wpada też w pułapki na lisy. Miot manula zwykle obejmuje 3-4 kocięta. Dojrzałość płciową ssaki te osiągają po niecałym roku życia.
Jak chroniony jest manul stepowy?
Poza kłusownictwem i pułapkami gatunek tego ssaka jest od lat bliski zagrożeniu, także ze względu na to, że zmniejszają się źródła jego pożywienia. Niestety manul stepowym nie ma też zbyt dobrze rozwiniętego systemu odpornościowego.
Specjalnie na potrzeby tego gatunku stworzono rezerwat, gdzie manul może czuć się bezpiecznie. Znajduje się on w wydzielonym obszarze Sailyugemsky Nature Park, w górach Ałtaj.
Zobacz zdjęcia:
Pewnie trudno wam w to uwierzyć, ale manul stepowy nie odbiega wielkością od domowego kota. Wydaje się dużo większy przez swoje imponujące futro.
Internauci pokochali tego drapieżnego kota za jego często zabawne ”miny”. Jeśli chodzi o ekspresję, manul stepowy dość mocno przypomina naszego domowego mruczka.
W niewoli manul stepowy dożywa ok. 12 lat.
Niestety na wolności manul stepowy często nie dożywa nawet 6 lat.
Prawda, że piękny?
Zobacz też:
- Szelki dla psa. Jak wybrać odpowiedni model? Jak je zakładać?
- Dlaczego kot drapie obok miski? Wielu z nas to zna
- Dlaczego koty robią koci grzbiet? Wysyłają jasny komunikat