Swiatzwierzat.pl
Maltipoo – urocza hybryda maltańczyka i pudla

pixabay.com

Maltipoo – urocza hybryda maltańczyka i pudla

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Pod oryginalną nazwą maltipoo kryje się krzyżówka powstała z połączenia dwóch ras psów: maltańczyka i toy pudla. Choć maltipoo nie został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, nie przeszkadza to psom tej rasy

Maltipoo – hipoalergiczna hybryda

Maltipoo to podobnie jak labradoodle czy goldendoodle krzyżówka powstała z ludzkiej potrzeby tworzenia niezwykłych połączeń, które pozwolą uzyskać psa o oryginalnym niecodziennym wyglądzie i takich samych cechach. Nie na darmo krzyżówki te określa się mianem designerskich hybryd bądź designerskich ras, ponieważ niekiedy może chodzić tu o wyróżnienie się, pokazanie z nietypowym psem niż racjonalne przyczyny, które stałyby za takimi właśnie krzyżówkami. Jednak w przypadku maltipoo, tak samo jak w przypadku labradoodle (połączenie labradora z pudlem) istnieje jedna konkretna przyczyna, za sprawą której powstała ta właśnie hybryda.

Ojczyzną maltipoo jest USA i tam właśnie, od 1995 roku są one uznawane za rasę przez tamtejsze organizacje kynologiczne. W Europie nadal są traktowane jako hybryda, co nie przeszkodziło w powstaniu, także w Polsce, wielu hodowli tych psów. Tą racjonalną przyczyną powstania maltipoo jest ich przeznaczenie dla osób cierpiących na alergię. Psy te nie posiadają podszerstka i są hipoalergiczne, choć co do tego faktu nie wszyscy kynolodzy są w równym stopniu zgodni. Podobnie hipoalergicznym psem jest labradoodle, za którego powstaniem stałą idea psa przewodnika dla niewidomych osób cierpiących na alergię lub osób z ich otoczenia. 

Maltipoo – hodowla

Aby powstał maltipoo, muszą być spełnione konkretne warunki hodowlane. Samica musi być rasy maltańczyk, a samiec rasy toy pudel lub pudel miniaturowy, obie rasy powinny mieć udokumentowany rodowód. Niedopuszczalne jest krzyżowanie maltipoo z przedstawicielem którejś z dwóch ras, z której powstał, ponieważ dzieci z takiej krzyżówki posiadałyby aż 75% genów maltańczyka lub toy pudla. Niestety hodowcy, czy raczej pseudohodowcy często nie przestrzegają kynologicznych obostrzeń, co skutkuje hodowlą osobników bardziej narażonych na typowe dla obu ras choroby i często wyklucza ich zakładaną z góry hipoalergiczność.

Decydując się na kupno maltipoo pamiętajmy, aby zrobić dokładny wywiad z hodowlami oferującymi tę hybrydę. Dowiedzmy się, czy mają wszystkie ważne badania weterynaryjne oraz czy ich bezpośrednimi rodzicami są suka maltańczyk i samiec toy pudel. Tylko w takim układzie możemy być pewni, że nasz maltipoo jest wzorcową hybrydą.

Najważniejsze cechy wyglądu maltipoo

Maltipoo to pies, który nie został uznany przez FCI i nie posiada opisanego wzorca. Można jednak mówić o jego charakterystycznych cechach, które stanowią urocze, wizualne połączenie maltańczyka i toy pudla. 

Wysokość dorosłego maltipoo mieści się w przedziale 20-28 cm, a waga od 2,5 do 5 kilogramów. W zależności, które geny przeważają, każdy osobnik hybrydy maltipoo może posiadać więcej cech maltańczyka lub toy pudla. To krótkonożne psy o prostokątnej budowie ciała, ze zwisającymi, dosyć dużymi uszami i krótką kufą. 

Sierść maltipoo jest miękka, delikatna i lekko kręcona. Nie posiadają podszerstka i dlatego nie linieją dwa razy do roku. Wymagają za to regularnego strzyżenia.

Umaszczenie maltipoo może być co najmniej kilku rodzajów – białe, czarne, srebrne, rude, biszkoptowe. Czasami umaszczenie maltipoo zmienia się, kiedy wchodzi on w dorosły wiek. Charakterystyczne dla tej hybrydy są białe plamki sierści, które pojawiają się na klatce piersiowej, łapach i końcówce ogona.

Charakter i szkolenie maltipoo

Chociaż maltipoo wygląda jak psia maskotka, w żadnym wypadku nie powinniśmy w ten sposób traktować tego psa. Nie jest to jedynie czworonóg do zabawy, chociaż bardzo dobrze sprawdza się w tej roli. 

To pieski przyjazne, które wykazują zero agresji wobec człowieka i innych czworonogów. Dzięki temu, że odziedziczyły inteligencję po pudlach, możemy swobodnie zająć się ich szkoleniem od najmłodszych lat. 

Pamiętajmy, żeby wobec tej łagodnej hybrydy nie stosować brutalnych metod szkoleniowych, ponieważ może to skutkować u psa trwałymi, psychicznymi urazami. Wspomagajmy się metodami pozytywnego wzmocnienia, najlepiej przy udziale przysmaków dla psa, ale podczas szkolenia bądźmy również konsekwentni w egzekwowaniu wymaganych zachowań. Maltipoo są na tyle bystre i inteligentne, że z czasem szkolenie powinno stać się samą przyjemnością zarówno dla przewodnika jak i psa. Podczas szkolenia należy zwrócić uwagę na skłonność maltipoo do szczekania i nauczyć go, że powinien to robić w uzasadnionych przypadkach.

Aktywności maltipoo

Maltipoo to psy, które potrzebują dużej dawki codziennej aktywności. Powinniśmy zapewnić im przynajmniej jeden dłuższy, godzinny spacer w ciągu dnia, podczas którego warto pobawić się z psem w odmiany kynologicznych rozrywek. Maltipoo chętnie biorą udział w agility w wersji mini, ale wystarczy im również podczas spaceru kilkanaście intensywnych minut biegania za rzucaną przez właściciela piłeczką.

Wspólne życie z maltipoo

Maltipoo to idealny, rodzinny pies, który kocha zabawę i dobrze czuje się wśród ludzi. Może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu, choć decydując się na tego psa należy wziąć pod uwagę, że źle znosi samotność i może szczekaniem uprzykrzać życie sąsiadom. 

To typowy pies jednego właściciela, który wśród domowników wybiera za obiekt psiego uwielbienia jedną, dorosłą osobę. Dzieci traktuje w bardzo przyjazny sposób, jednak bardziej na zasadzie kolegi ze swojego stada, niż kogoś, kogo powinien się słuchać. Szczeniaki maltipoo są bardzo delikatne i podatne na urazy i dlatego rekomenduje się, by wychowywały się w domu ze starszymi dziećmi. Jest to też bardzo dobry wybór dla osób starszych, które nie powinny mieć problemów w wychowaniu i we wspólnym życiu z tym psem.

Maltipoo bez problemu dogaduje się z innymi zwierzętami w domu, także na zewnątrz jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów. Socjalizowanie powinniśmy rozpocząć od młodego wieku tej hybrydy.

Mimo łagodnej natury, pieski te nadają się na psa alarmującego, który za każdym razem powiadomi nas, że ktoś jest w pobliżu naszego domostwa. Postarajmy się przy tym podczas szkolenia maltipoo, żeby nie szczekał zbyt często i bez potrzeby.

Ze względu na swoje rozmiary, psy te nie sprawiają problemów podczas podróży, zarówno na większe i mniejsze odległości.

Pielęgnacja i zdrowie maltipoo

Maltipoo potrzebują codziennego szczotkowania i comiesięcznych kąpieli, jeżeli chcemy aby ich sierść utrzymała czystość i nie tworzyły się na niej kołtuny. Wymagają też regularnego strzyżenia.

Maltipoo, w zależności od hodowli są narażone na choroby trapiące rasy z których powstały, czyli pudla i maltańczyka. Jednym z ich indywidualnych problemów zdrowotnych jest częste łzawienie, charakterystyczne dla psów z krótką kufą. 

W kwestii żywienia powinniśmy zapewnić maltipoo karmę wysokiej jakości, najlepiej przeznaczoną dla psów ras małych i miniaturowych.

Ogólnie psy tej hybrydy charakteryzują się dość dobrym zdrowiem i jeśli są efektem krzyżówki w renomowanej hodowli, ich długość życia powinna zamknąć się w przedziale 13-15 lat.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >