Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Maltipoo – urocza hybryda maltańczyka i pudla
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 12.01.2021 01:00

Maltipoo – urocza hybryda maltańczyka i pudla

Maltipoo – urocza hybryda maltańczyka i pudla
pixabay.com

Maltipoo – hipoalergiczna hybryda

Maltipoo to podobnie jak labradoodle czy goldendoodle krzyżówka powstała z ludzkiej potrzeby tworzenia niezwykłych połączeń, które pozwolą uzyskać psa o oryginalnym niecodziennym wyglądzie i takich samych cechach. Nie na darmo krzyżówki te określa się mianem designerskich hybryd bądź designerskich ras, ponieważ niekiedy może chodzić tu o wyróżnienie się, pokazanie z nietypowym psem niż racjonalne przyczyny, które stałyby za takimi właśnie krzyżówkami. Jednak w przypadku maltipoo, tak samo jak w przypadku labradoodle (połączenie labradora z pudlem) istnieje jedna konkretna przyczyna, za sprawą której powstała ta właśnie hybryda.

Ojczyzną maltipoo jest USA i tam właśnie, od 1995 roku są one uznawane za rasę przez tamtejsze organizacje kynologiczne. W Europie nadal są traktowane jako hybryda, co nie przeszkodziło w powstaniu, także w Polsce, wielu hodowli tych psów. Tą racjonalną przyczyną powstania maltipoo jest ich przeznaczenie dla osób cierpiących na alergię. Psy te nie posiadają podszerstka i są hipoalergiczne, choć co do tego faktu nie wszyscy kynolodzy są w równym stopniu zgodni. Podobnie hipoalergicznym psem jest labradoodle, za którego powstaniem stałą idea psa przewodnika dla niewidomych osób cierpiących na alergię lub osób z ich otoczenia. 

Maltipoo – hodowla

Aby powstał maltipoo, muszą być spełnione konkretne warunki hodowlane. Samica musi być rasy maltańczyk, a samiec rasy toy pudel lub pudel miniaturowy, obie rasy powinny mieć udokumentowany rodowód. Niedopuszczalne jest krzyżowanie maltipoo z przedstawicielem którejś z dwóch ras, z której powstał, ponieważ dzieci z takiej krzyżówki posiadałyby aż 75% genów maltańczyka lub toy pudla. Niestety hodowcy, czy raczej pseudohodowcy często nie przestrzegają kynologicznych obostrzeń, co skutkuje hodowlą osobników bardziej narażonych na typowe dla obu ras choroby i często wyklucza ich zakładaną z góry hipoalergiczność.

Decydując się na kupno maltipoo pamiętajmy, aby zrobić dokładny wywiad z hodowlami oferującymi tę hybrydę. Dowiedzmy się, czy mają wszystkie ważne badania weterynaryjne oraz czy ich bezpośrednimi rodzicami są suka maltańczyk i samiec toy pudel. Tylko w takim układzie możemy być pewni, że nasz maltipoo jest wzorcową hybrydą.

Najważniejsze cechy wyglądu maltipoo

Maltipoo to pies, który nie został uznany przez FCI i nie posiada opisanego wzorca. Można jednak mówić o jego charakterystycznych cechach, które stanowią urocze, wizualne połączenie maltańczyka i toy pudla. 

Wysokość dorosłego maltipoo mieści się w przedziale 20-28 cm, a waga od 2,5 do 5 kilogramów. W zależności, które geny przeważają, każdy osobnik hybrydy maltipoo może posiadać więcej cech maltańczyka lub toy pudla. To krótkonożne psy o prostokątnej budowie ciała, ze zwisającymi, dosyć dużymi uszami i krótką kufą. 

Sierść maltipoo jest miękka, delikatna i lekko kręcona. Nie posiadają podszerstka i dlatego nie linieją dwa razy do roku. Wymagają za to regularnego strzyżenia.

Umaszczenie maltipoo może być co najmniej kilku rodzajów – białe, czarne, srebrne, rude, biszkoptowe. Czasami umaszczenie maltipoo zmienia się, kiedy wchodzi on w dorosły wiek. Charakterystyczne dla tej hybrydy są białe plamki sierści, które pojawiają się na klatce piersiowej, łapach i końcówce ogona.

Charakter i szkolenie maltipoo

Chociaż maltipoo wygląda jak psia maskotka, w żadnym wypadku nie powinniśmy w ten sposób traktować tego psa. Nie jest to jedynie czworonóg do zabawy, chociaż bardzo dobrze sprawdza się w tej roli. 

To pieski przyjazne, które wykazują zero agresji wobec człowieka i innych czworonogów. Dzięki temu, że odziedziczyły inteligencję po pudlach, możemy swobodnie zająć się ich szkoleniem od najmłodszych lat. 

Pamiętajmy, żeby wobec tej łagodnej hybrydy nie stosować brutalnych metod szkoleniowych, ponieważ może to skutkować u psa trwałymi, psychicznymi urazami. Wspomagajmy się metodami pozytywnego wzmocnienia, najlepiej przy udziale przysmaków dla psa, ale podczas szkolenia bądźmy również konsekwentni w egzekwowaniu wymaganych zachowań. Maltipoo są na tyle bystre i inteligentne, że z czasem szkolenie powinno stać się samą przyjemnością zarówno dla przewodnika jak i psa. Podczas szkolenia należy zwrócić uwagę na skłonność maltipoo do szczekania i nauczyć go, że powinien to robić w uzasadnionych przypadkach.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?