Małe pieski - najpopularniejsze rasy małych psów
Małe pieski - dlaczego tak je kochamy?
Małe pieski przy pierwszym kontakcie urzekają nas przede wszystkim swoim wyglądem. Mały pies w rodzaju maltańczyka czy shih tzu wygląda po prostu uroczo i często zdarza się tak, że nawet kiedy jest już dorosłym psem, wiele osób, które zaczepiają na spacerach właściciela z małym pieskiem, uważa czworonoga za szczeniaka. A zatem wygląd to zazwyczaj najsilniejszy bodziec, który skłania nas do zakupu psa małej rasy. Bywa tak, że nawet specjalnie się nie zastanawiamy, jak sobie poradzimy z wychowaniem takiego psa, zresztą jego gabaryty wskazują, że nie powinniśmy mieć z tym problemu.
Niestety jest to błędne przekonanie i wychowanie małego psa w niektórych przypadkach jest bardziej wymagające niż dużego czworonoga. Prawda jest jednak taka, że małe pieski po prostu bez problemu podbijają serca zarówno małych dzieci, seniorów, jak i młodych, pracujących ludzi, dla których przechadzanie się z mopsem u boku jest po prostu modne. Także żyjąc pod wspólnym dachem z małym psem, wyobrażamy sobie te wspólne życie sielankowo, jakby miało ono polegać tylko na trzymaniu psa na kolanach, głaskaniu i momentach wspólnej zabawy.
Małe pieski - zalety miniaturowych ras
Rzeczywiście, trzymanie psa na kolanach, głaskanie i wspólna zabawa to stałe punkty interakcji właściciela z małym psem i jedna z zalet we wspólnym obcowaniu. Małe psy pasują do małych mieszkań, choć tak naprawdę im więcej pies ma zapewnionej przestrzeni, tym dla niego lepiej.
Małe pieski są mało problemowe podczas przemieszczania się z nimi. Nawet starsza osoba jest w stanie wziąć je na ręce, kiedy jest ku temu uzasadniona potrzeba, choćby taka jak usadowienie psa na weterynaryjnym stole podczas wizyty u weterynarza. A jeśli w grę wchodzi dłuższa podróż, z małym psem będzie nam z pewnością prościej niż z dużym, który często samymi swoimi gabarytami powoduje, że transport bywa uciążliwy.
Mały pies to również mniejsze koszty utrzymania, co dla wielu właścicieli jest bardzo istotną sprawą. Na karmę wydamy dużo mniej pieniędzy niż w przypadku dużego psa. Także pielęgnacja, ze względu na jego rozmiary, zajmuje zazwyczaj dużo mniej czasu. Mały pies również dużo mniej brudzi, traci mniej sierści, po intensywnym spacerze zostawia mniej śladów i nie rozrzuca jedzenia wokół miski, kiedy je.
Zwykle też potrzebuje mniej ruchu i krótszych spacerów, a każdy właściciel, który sprząta na zewnątrz po psie kiedy ten się załatwi, doskonale wie, że znacznie prościej zebrać odchody małego niż dużego psa.
Jest jeszcze jedna, bardzo istotna zaleta małych piesków - z zasady żyją dłużej niż duże psy, tak samo jak później osiągają wiek psiego seniora. Można powiedzieć, że posiadanie małego psa przekłada się na więcej lat wspólnej radości i obcowania. A czy małe psy mają wady, które mogą być istotne przed decyzją o zakupie czworonoga w miniaturowym rozmiarze?
Małe pieski to mały kłopot?
Mały pies to zazwyczaj mniej wydatków i mniej obowiązków. Z całą pewnością łatwiej jest nam nad nim zapanować, szczególnie kiedy interakcja na zewnątrz z innymi czworonogami robi się zbyt intensywna. Niestety właśnie podczas takich interakcji jest bardziej podatny na urazy, szczególnie kiedy mały pies nie traktuje większego psa z respektem. Również interakcje małych psów z małymi dziećmi mogą skończyć się uszkodzeniem tych pierwszych (choć równie dobrze i tych drugich).
Niektórzy właściciele małych psów uważają, że nie potrzebują one szkolenia, co często okazuje się błędem. W rzeczywistości małe psy są zazwyczaj bardziej pobudliwe niż duże i mogą sprawiać problemy wychowawcze. Najczęściej jest tu winny sam właściciel, który rozpieszcza małego psa i nie wpaja mu podstawowych zasad współżycia. Nasz czworonóg może wtedy zacząć przejawiać syndrom małego psa - będzie szczekał, gryzł i warczał na właściciela żeby coś na nim wymóc lub kiedy ten będzie mu chciał czegoś zabronić. Pamiętajmy zatem, że małego psa należy traktować jak każdego innego. Warto poddać go prostemu szkoleniu, dzięki któremu zacznie reagować na najważniejsze komendy. Natomiast jeżeli będziemy małego pieska traktować jako synonim maskotki może to się skończyć bardzo źle. Nadmierne okazywanie czułości przez właściciela zazwyczaj powoduje, że pies staje się niestabilny emocjonalnie i agresywny.
Małe pieski - najpopularniejsze rasy
W chwili, kiedy rozstrzygnęliśmy wszystkie plusy i minusy w kwestii posiadania małego psa, nadchodzi decyzja o zakupie konkretnej rasy. Oto kilka przykładów małych piesków, które są wyjątkowo popularne i zdobyły już serca wielu miłośników miniaturowych ras.