Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Łupież u kota: skąd się bierze i jak go zwalczyć?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Łupież u kota: skąd się bierze i jak go zwalczyć?

Łupież u kota: skąd się bierze i jak go zwalczyć?
Pixabay.com

Łupież u kota: na czym polega ta dolegliwość?

Łupież u kota polega z grubsza na tym samym, co u ludzi. Dolegliwość wywołana jest tzw. łojotokiem suchym – gruczoły łojowe z jakiejś przyczyny wytwarzają zbyt wiele łoju (sebum), co prowadzi do podrażnienia skóry. Podobnie jak u ludzi, łupież u kota ma formę zrogowaciałego, łuszczącego się naskórka. Taki luźny, zrogowaciały naskórek odpada od ciała i może mieć postać malutkich białawych drobinek lub większych płatów skóry, rozsypanych wśród sierści.

Naskórek łuszczy się nieustannie i jest to proces naturalny. Zdrowe łuszczenie nie pozostawia wśród włosów widocznych śladów. Kiedy jednak naskórek rogowacieje i odpada w nadmiarze, staje się widoczny – to właśnie łupież.

Łupież najczęściej występuje u kota na grzbiecie i u nasady ogona, a towarzyszy mu zmatowienie futra. Dolegliwość ta jest nie tylko nieestetyczna, ale często stanowi symptom poważniejszych chorób.

Łupież u kota: jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny występowania łupieżu u kota mogą być różne. Często główną przyczyną jest nadmierne wysuszenie skóry zwierzęcia. W grę wchodzić mogą także nieodpowiednie kosmetyki, niewłaściwa dieta i stres. Łupież może być także spowodowany dolegliwościami medycznymi – alergiami, pasożytami, grzybicą, zaburzeniami hormonalnymi.

Łupież u kota: sucha skóra

Najprostszą przyczyną wystąpienia łupieżu u kota jest zbyt suche powietrze. Koty często dostają łupieżu zimą, bo w sezonie grzewczym powietrze w domach i mieszkaniach nadmiernie się wysusza, co powoduje suchy łojotok u kota. Nie pomaga fakt, że koty często uwielbiają spędzać długie godziny w szczególni ciepłych miejscach, np. w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika. Czasem kot dostaje łupieżu także latem, od zbyt długiego przebywania na słońcu – promienie słońca także przecież wysuszają jego naskórek. Zimą dobrze jest zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza, a latem pilnować, by kot nie spędzał całego dnia w przesuwającej się plamie słonecznych promieni.

Inną formą wysuszenia skóry jest odwodnienie. Koty nie przepadają za piciem wody z miseczki, większość niezbędnych dla zdrowia płynów powinny przyjmować wraz z pokarmem. Jeśli kot dostaje zbyt dużo suchej i zbyt mało mokrej karmy, jego organizm może w końcu się odwodnić, czego widomą oznaką jest nadmierne łuszczenie się naskórka – łupież. Odwodnienie mogą też wywołać u chorych kotów wymioty i biegunki, długotrwała gorączka i niewydolność nerek. Należy dbać, by kot zawsze miał swobodny dostęp do świeżej wody, przyjmował odpowiednią ilość karmy mokrej (z suchej najlepiej jest stopniowo zrezygnować), zaś u kotów chorych trzeba stosować się do zaleceń weterynarza. Regulacja kociej gospodarki płynami to często jeden z najważniejszych kroków do wyzdrowienia naszego pupila.

Łupież u kota: zła dieta

Nie bez znaczenia dla odpowiedniego nawilżenia kociej skóry jest dieta. Karma powinna nie tylko dostarczać kotu odpowiedniej ilości wody, ale też składników odpowiadających za dobry stan naskórka, jak biotyna, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Należy sprawdzić, czy gotowa karma dla kota zawiera te substancje. Jeśli kot żywi się surowizną, należy podawać mu oleje rybne, np. z łososia, bogate w kwasy omega-3.

Łupież może być objawem cukrzycy. By zapobiec tej groźnej chorobie, należy podawać kotu karmę ubogą w węglowodany.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?