LaPerm – kot z trwałą ondulacją
Historia kota LaPerm
Pierwszy kot rasy LaPerm przyszedł na świat w 1982 roku w USA w mieście The Dalles w stanie Oregon. Pierwszego marca kotka o imieniu Speedy należąca do małżeństwa Lindy i Richarda Koehlów urodziła sześć kociąt, z których jedna kotka była niemal w całości łysa, a jej skóra była pokryta pręgami przypominającymi tatuaż. Po sześciu miesiącach kotka porosła rzadką krótkowłosą i kędzierzawą sierścią z klasycznym brązowym pręgowaniem. Została nazwana imieniem Curly. Nie był to jednak koniec niespodzianek, ponieważ z czasem futro Curly zrobiło się nieco gęstsze i miękkie i zaczęło kręcić się w loki, które przypominały trwałą ondulację, jaką uzyskuje się po wizycie u fryzjera.
Potomstwo Curly również charakteryzowało się takimi samymi właściwościami sierści, co mogło oznaczać, że gen odpowiedzialny za kręcone futerko ma charakter dominujący. Znajomi i klienci, którzy odwiedzali farmę Koehlów byli do tego stopnia zafascynowani wyglądem kotów, że zaczęli namawiać właścicieli do zapoczątkowania hodowli. Kiedy minęło kilka lat i na farmie przybyło więcej kotów o kędzierzawej sierści, Linda Koehl wybrała sześć z nich i postanowiła pokazać je na wystawie, żeby sprawdzić reakcje hodowców i odwiedzających. Reakcje były jak najbardziej pozytywne. Sędziowie i wystawcy zaproponowali Lindzie pomoc w rozwoju rasy i stworzeniu dla niej standardu.
Niedługo potem został zapoczątkowany program hodowlany dla nowej rasy. Koty nazwano mianem LaPerm. Perm oznacza tu nic innego, jak określenie trwałej ondulacji. Połączenie z francuskim przedrostkiem La odnosi się do tradycji żargonu Chinookan używanego niegdyś w Oregonie, który łączył francuskie przedrostki z angielskimi nazwami.
Następnie powstał oficjalny klub rasy LaPerm, zarejestrowany przez organizację CFA. Zajął się on rozwojem i popularyzacją rasy, która została szybko uznana przez najważniejsze amerykańskie organizacje felinologiczne, w tym CFA i TICA. To rasa popularna przede wszystkim w USA, natomiast w Europie rzadko spotykana. W odróżnieniu od popularnych ras typu rex, jak Cornish Rex i Devon Rex, występuje zarówno w krótkowłosej i długowłosej odmianie. Aby rozszerzyć pulę genową dla kotów rasy LaPerm, dozwolone jest krzyżowanie ich z domowymi kotami o krótkiej i długiej sierści.
Najważniejsze cechy wyglądu kota LaPerm
LaPerm należy do kotów średniej wielkości o proporcjonalnej sylwetce i muskularnej budowie. Jego waga zamyka się w przedziale 3-5 kg u samic i 4-6 kg u samców, a wysokość w kłębie wynosi około 30 cm.
Głowa ma kształt lekko zmodyfikowanego klina o delikatnych, zaokrąglonych konturach. Kufa jest nieznacznie szeroka w stosunku do kształtu głowy. Oczy są średniej wielkości, lekko skośne ku zewnętrznej części ucha. Kolor oczu może być dowolny i nie zależy od umaszczenia. Występują LaPerm z kolorem oczy zielonym, żółtym, złotym, niebieskim, miedzianym i pośrednimi. Uszy powinny kontynuować linie klina, są średniej wielkości i lekko pochylone do przodu.
Tułów jest proporcjonalny do reszty ciała, raczej smukły niż krępy. Kończyny średniej długości, tylne nieco dłuższe od przednich, stopy owalne. Ogon ma długość proporcjonalną do tułowia, jest gruby u nasady i zwęża się w kierunku końcówki. U LaPerm długowłosych sierść tworzy na ogonie imponujący pióropusz, u krótkowłosych tworzy równomierną, kędzierzawą fakturę, przypominającą kształt szczotki do mycia butelek.
Umaszczenie kota LaPerm może być dowolnego typu: tabby, jednolite, colorpoint, bikolor, trikolor, norka. Również kolor może być dowolny: czarny, biały, brązowy, cynamonowy, rudy, liliowy, kremowy, płowy, szary, niebieski, ze wszelkimi możliwymi odcieniami.
Sierść LaPerm może być krótka lub półdługa. Futro jest poskręcane, luźne i nie przylega ściśle do skóry. Koty tej rasy często wyglądają na rozczochrane, ponieważ ich sierść jest miękka i odstaje w różnych kierunkach. Powinna być sprężysta i miękka w dotyku, falowana lub z lokami. U długowłosej odmiany występuje kryza wokół szyi. U obu odmian charakterystyczne są wibrysy, poskręcane podobnie jak sierść.
Charakter i aktywności kota LaPerm
LaPerm to kot spokojny, zabawny i wyjątkowo towarzyski. To także kot czuły, który lubi pieszczoty i kontakt wzrokowy z właścicielem – potrafi patrzeć głęboko w oczy, czym z pewnością wyraża swoją miłość.
To także kot aktywny i inteligentny, o dość dużym stopniu niezależności. Uwielbia angażować się w zajęcia domowników, często chodzi za nimi krok w krok i nawet tupie nogami, próbując zwrócić na siebie uwagę. Lubi bawić się piłeczkami i sztucznymi myszkami, które chętnie aportuje. Lubi też wspinanie, więc warto zapewnić mu w otoczeniu wysoki drapak z przegrodami, by mógł z wysoka obserwować co się dzieje w pobliżu. Pozostaje aktywny i chętny do zabawy do późnej starości.
Wspólne życie z kotem LaPerm
Przy interakcjach z kotami rasy LaPerm trzeba pamiętać, że nie są one odpowiednikiem pluszowej zabawki, a właśnie tak mogą je traktować młodsze dzieci, które trzeba uczulać na fakt, że kot jest żyjącym stworzeniem, czasami nie mającym ochoty na wspólną zabawą bądź przytulanie. LaPerm i tak do obu tych czynności jest wyjątkowo skłonny, więc nie powinniśmy narzekać, kiedy będzie chciał spędzać czas w spokoju i odosobnieniu.
To kot towarzyski i uczuciowy, który bardzo dobrze dogaduje się z osobą w każdym wieku. Wydaje się rozumieć nasze intencje i wyczuwać nastroje i zawsze odpowiednio na nie reaguje do tego stopnia, że koty tej rasy są wykorzystywane w interakcjach z osobami niepełnosprawnymi.
Nie lubi zostawać w domu sam i ma skłonność do ucieczek, powinniśmy zatem odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, aby nie wydostał się przypadkowo na zewnątrz. Na czas naszej nieobecności możemy zapewnić mu zwierzęcego towarzysza. LaPerm dobrze dogaduje się z kotami i psami, trzeba jednak pamiętać o podstawach ich socjalizacji.
To koty, które w początkach hodowli rasy żyły na farmie i potrafią zaadaptować się do każdych warunków. Nie boją się też obcych osób.
Kiedy LaPerm chce coś zakomunikować, potrafi wydać z siebie donośniejszy dźwięk, lecz zazwyczaj jest cichym kotem, więc nadaje się dla osób, które ciężko znoszą kocie wokalizowanie.