Łajka zachodniosyberyjska. Pies samodzielny i zupełnie oddany właścicielowi
Łajka zachodniosyberyjska to niezbyt znany pies, a szkoda, bo to naprawdę fascynujące stworzenie. Czworonóg ten jest jednocześnie niesamowicie przywiązany do właściciela i niezależny, podejmujący samodzielne decyzje. W zależności od umaszczenia łajka zachodniosyberyjska może nam z wyglądu przypominać owczarka niemieckiego, husky’ego lub nawet…wilka.
Szpic myśliwski, jakim jest łajka, nie jest najłatwiejszy w prowadzeniu — przez jego wrodzoną upartość potrzebuje właściciela, który wykaże się wyrozumiałością i doświadczeniem w wychowywaniu psa. Ten, kto wykaże się takimi cechami, zostanie wynagrodzony dozgonną wiernością czworonoga . Łajka zachodniosyberyjska to pies, który kocha swojego pana na zabój!
Łajka zachodniosyberyjska: charakter
Łajka to pies, który sprawdzi się zarówno do stróżowania, jak i towarzystwa, bo przywiązuje się do rodziny, z którą mieszka. Wrodzoną umiejętnością łajki jest tropienie i polowanie na zwierzęta — instynkt łowiecki psa tej rasy jest tak silnie rozwinięty, że można odnieść wrażenia, że to łajka zabiera swojego pana na polowanie, a nie odwrotnie. Podczas polowania czworonóg działa niemal samodzielnie — i często skutecznie.
W stosunku do ludzi pies ten jest z natury przyjazny, choć bezwarunkowo ufa tylko ”swoim” i na pewno powiadomi właściciela, gdy ktoś wzbudzi jej podejrzenia. Pies ten dobrze nadaje się na stróża. Do swojego pana przywiązuje się bezwarunkowo i jest wobec niego niezwykle lojalny , choć nie zawsze chętnie wykonuje jego polecenia. Wynika to nie ze złośliwości zwierzęcia, ale z jego niezależnej natury. Łajka nie zawsze toleruje inne psy, czasem nawet może być w stosunku do nich agresywny.
Jak szkolić łajkę zachodniosyberyjską?
Szkolenie łajki nie należy do najłatwiejszych o tyle, że pies nie przepada za monotonnym wykonywaniem tych samych poleceń, choć jest inteligentny i szybko się uczy. Trening powinien być więc zróżnicowany i momentami przypominać zabawę. Niezwykle ważne jest też podejście samego właściciela, który musi odnosić się do psa łagodnie. Łajka syberyjska jest niezwykle wrażliwym zwierzęciem, które może ”obrazić się” na właściciela nawet za podniesiony głos. Ostry, nieznający sprzeciwu ton osoby szkolącej psa tylko zniechęci tego niezależnego czworonoga zarówno do samych poleceń, jak i człowieka, który je wydaje. Łagodnością i nagradzaniem można za to wiele osiągnąć.
Łajka zachodniosyberyjska: hodowla
Po próbach wyszukiwania w internecie można dość do wniosku, że w naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli łajki syberyjskiej, choć przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania zakup psa tej rasy jest z pewnością możliwy.
Ile kosztują szczeniaki łajki syberyjskiej?
Na podstawie cen proponowanych w internecie można w dużej ogólności stwierdzić, że cena szczeniaka łajki syberyjskie to waha się od ok. 1500 do 2500 zł.
Jak wygląda łajka zachodniosyberyjska?
Ze względu na ”wilczurowaty” pysk ze stojącymi uszami i różnorodne umaszczenie łajka może wyglądem przypominać czasem owczarka niemieckiego albo husky’ego. Charakterystyczny jest też zakręcony ogon. Łajka waży od 18 do 25 kg i mierzy od 52 do 60 cm. Suki są zwykle mniejsze od psów.
Łajka zachodniosyberyjska: wady i zalety
Zaletą psa jest jego inteligencja, przywiązanie do człowieka, odporność i dobre zdrowie. Jeśli ktoś lubi długie spacery ze swoim pupilem, łajka jest dla niego odpowiednim psem. Sierść czworonoga tej rasy też nie jest trudna w pielęgnacji. Wystarczy jej systematyczne wyczesywanie.
Za wadę psa niektórzy będą na pewno poczytywać jego upartość i niezależność. Nie jest to też pies, który zawsze będzie tolerował inne zwierzęta.
Zobacz zdjęcia:
Łajka zachodniosyberyjska to fascynujący pies o nieoczywistym charakterze.
Jest bardzo niezależny, a czasem nawet uparty, ale też niesamowicie przywiązuje się do człowieka.
To pies potrzebujący dużej dawki ruchu, zdrowy i odporny.
Łajka szybko się uczy, ale potrzebuje łagodnego, urozmaiconego szkolenia.
Charakterystyczne dla łajki są jej wysokorozwinięte zdolności łowieckie.
Zobacz też:
- Landseer. Łaciaty kuzyn nowofundlanda o łagodnym usposobieniu
- Jak poprawnie kąpać psa? Techniki, które zmienią twoje podejście
- Bolończyk. Niewielki, ale fascynujący pies