Wstrząsające odkrycie weterynarzy. W żołądku ciężarnej krowy znaleziono 71 kg śmieci
Jak podaje AFP, indyjscy weterynarze w stanie Hariana na północy kraju wyciągnęli z żołądka ciężarnej krowy 71 kg śmieci, w tym plastiku i gwoździ. Skomplikowana operacja doszła do skutku dzięki organizacji prozwierzęcej, która uratowała ranną krowę w wyniku wypadku samochodowego.
Krowy jedzące śmieci to codzienność
Finał zabiegu operacyjnego okazał się niestety tragiczny. Jak podaje Ravi Dubay, szef organizacji People For Animals Trust w Faridabadzie, ssak nie przeżył zabiegu, podobnie jak płód.
- Nie miał wystarczająco dużo miejsca w brzuchu matki - tłumaczy.
Choć przypadek krowy żywiącej się odpadami wzbudził ogromne zainteresowanie środowisk ekologicznych ze względu na rekordową ilość spożytych przez nią śmieci, to samo zjawisko nie jest jednorazowym precedensem w Indiach. Organizacje prozwierzęce biją na alarm, zwracając uwagę na fakt, iż wolnożyjących krów żywiące się sporą ilością pozostawionych przez ludzi odpadów stały się problemem na skalę państwową. Tylko w 5-milionym mieście Lucknow z powodu zjedzenia plastiku umiera rocznie około 1000 osobników.
Szacuje się, że w całym kraju ulice przemierza nawet 5 mln bezdomnych osobników tego gatunku. Głównego źródła problemu można doszukać się w zamachach na rzeźnie i transporty mięsa, przez co hodowcy bydła coraz częściej decydują się wypuszczać starsze i bardziej schorowane osobniki, zamiast oddać je do ubojni.
Zwierzęta snują się ulicami miast w poszukiwaniu pożywienia, a kiedy znajdą odpady, mylą je z jedzeniem. Konsekwencjami nadmiernego spożywania śmieci jest wyjątkowo bolesna śmierć w męczarniach.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:
Święta krowa
Idea niezabijania krów wynika z przekonań religijnych zawartych w hinduizmie, będącym podstawą przyjętych w indyjskiej społeczności norm etycznych. Jak trafnie zauważa AFP, zjawisko bezdomności krów spożywających odpady nasiliło się za rządów premiera Narendry Modiego, który wzmocnił egzekwowanie przepisów chroniących te zwierzęta.
- Krowy są dla nas święte, ale nikt nie troszczy się o ich życie. Na każdym rogu każdego miasta jedzą śmieci - wytłumaczył Ravi Dubay.
Kult świętej krowy leży u podstaw najstarszych wierzeń indyjskich i jest głęboko osadzony w kulturze kraju znanego z kontrastów społecznych i gospodarczych. Dlatego też próby zmiany kultury i spojrzenia na rosnący problem bezdomności bydła może okazać się procesem długotrwałym, wymagającym długoletniej pracy nie tylko ekologów i członków organizacji prozwierzęcej, ale też współpracy z kluczowymi politykami. Obecnie jednak nie mogą liczyć na pomoc ze strony mieszkańców wielomilionowego kraju, z których część po dziś dzień odczuwa skutki klęski głodu.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
-
Kraków. Pies załatwił się na środku galerii handlowej. Skandaliczna reakcja właścicielki
-
38-latka chciała uratować psa z lodowatej wody. O mało nie przypłaciła tego życiem
-
Podkarpacie. Jest zgoda na odstrzał wilków, które zaatakowały dwóch pilarzy