Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Krakwa: cicha krzykaczka
Emil Hoff
Emil Hoff 25.03.2021 01:00

Krakwa: cicha krzykaczka

Krakwa: cicha krzykaczka
Pixabay.com

Krakwa: stosunki z ludźmi

Krakwa (łac. mareca strepera, czyli „głośna kaczka”) jest sporym wędrownym ptakiem wodnym z rodziny kaczkowatych.

W przeszłości na krakwy chętnie polowano – dalej strzela się do nich w Ameryce Północnej. Nigdy natomiast nie zostały w pełni udomowione i nie straciły zdolności do lotu – przeciwnie, krakwy to ptaki wędrowne, zaprawione w dalekich podróżach.

Jak wygląda krakwa?

Krakwa wyglądem i rozmiarami przypomina kaczkę krzyżówkę. To spory ptak: jej ciało osiąga ponad 0,5 m długości, rozpiętość skrzydeł dochodzi do niemal 1 m, masa ciała to przeciętnie ok. 1 kg, ale czasem dochodzi do 1,3 kg.

Krakwa ma wszystkie charakterystyczne elementy budowy ciała kaczek, jak smukła szyja, przesunięte na tył nogi z błonami pławnymi między palcami, u samców harpunowate prącie.

Głowa i szyja krakwy są jasnobrązowe z rudymi plamkami, grzbiet ciemnobrązowy z poprzecznymi prążkami, pierś i brzuch jasne, niemal białe, a kuper czarny. Skrzydła mają szaro-czarno-białe lusterka obrzeżone z przodu brązowym pasem. Dziób jest jednolicie ciemnoszary.

Samica krakwy jest mniejsza od samca, ma białe lusterka na skrzydłach, a na dziobie pomarańczowe pasy. Samicę od samca najłatwiej więc odróżnić po kolorze lusterek i dzioba.

Po okresie lęgowym krakwy zmieniają szatę z godowej na spoczynkową. Wyglądają wtedy jak nieco mniejsze i szczuplejsze kaczki krzyżówki.

Krakwa: obszar występowania

Krakwa zwyczajna to ptak wędrowny, który w zależności od pory roku zmienia miejsce pobytu.

Krakwa zamieszkuje przez cały rok tylko na terenach Południowej Anglii, Hiszpanii, punktowo też we Francji, Albanii i Azji mniejszej, a w Ameryce - na północno-wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA.

Natomiast lęgowiska letnie krakwy obejmują ogromne obszary: całą Środkową i Wschodnią Europę (w tym Polskę) oraz Azję w pasie od Morza Czarnego po Sachalin i wyspę Hokkaido, Środkowe USA i Południową Kanadę.

Na zimę z kolei krakwa przenosi się w cieplejsze rejony: do Północnej Afryki, do dorzecza Nilu, Indusu i Gangesu, w Europie do Francji i na Bałkany, a w Ameryce do Meksyku.

W Polsce krakwę można spotkać latem na terenie całego kraju, zwłaszcza w województwach północnych.

Krakwa: biotop

Krakwy czują się najlepiej na jeziorach i stawach o gęsto zarośniętych brzegach, na podmokłych łąkach i starorzeczach, chętnie wśród stepów. Unikają gór.

Tagi: Polska