Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kotka z rują. Jak długo trwa „marcowanie”, i jak je rozpoznać? Odpowiadamy
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 28.03.2020 16:41

Kotka z rują. Jak długo trwa „marcowanie”, i jak je rozpoznać? Odpowiadamy

Koty
unsplash.com @yerlinmatu

Kotka z rują to nie lada kłopot dla jej właścicieli. Futrzaki w większości bardzo źle przechodzą ten czas. Zdarzają się przypadki bezobjawowe, choć znacznie rzadziej. Jak rozpoznać, że nasza kotka rozpoczęła tak zwane marcowanie?

Kotka zaczyna trudny czas ruji zazwyczaj w marcu. Intensywny czas aktywności płciowej zaczyna się z momentem wydłużania się dnia. Jak rozpoznać, że nasz mruczek rozpoczął ruję? Jak sobie z tym radzić?

Ruja u kotki

Ruja u kotek zazwyczaj przypada na okres marca-maja. Trwa od 7 do 10 dni, choć poprzedzają ją pewne symptomy, nazywane proestrus. Kotka wówczas zaczyna o wszystko ocierać się szyją i głową. Następnie pojawiają się kolejne objawy. Pupil staje się niespokojny, pobudzony, domaga się dotyku, głaskania. Rozpoczyna wokalizy, czyli miauczenie przywołujące kocura. Przypominają one płacz ludzkiego dziecka.

Objawy ruji są trudne do zniesienia, także dla samej kotki, która bardzo się męczy. Jednym z najczęstszych objawów jest przykładanie brzucha do ziemi z ugiętymi przednimi łapami. Kotka zauważalnie częściej oddaje mocz, o charakterystycznym zapachu feromonów, mało przyjemnym dla człowieka. Zwierzę podczas ruji jest gotowe na zapłodnienie. I to właśnie ono zakończyłoby męki zwierzaka. Istnieją również sposoby farmakologiczne. Jednak stosowanie sztucznych hormonów może doprowadzić do wielu chorób układu rozrodczego. Najlepiej pomożemy naszemu zwierzakowi, sterylizując go.

  1. Jamnik zwichnął ogon od machania nim podczas kwarantanny. Tak cieszył się, że jego pani nie wychodzi
  2. Mała krowa uciekła przed okropnym losem. Niesamowite, kto postanowił ją przygarnąć
  3. Szczeniaki gonią małego chłopca. Nagle dziecko się potyka, wszystko się nagrało

Jak długo trwa ruja o kota?

Cykl płciowy u kotek trwa nawet rok, możemy podzielić go na cztery fazy. Wspomniana pierwsza faza – proestrus, to dwa dni, podczas których kotka zaczyna się o wszystko ocierać. Kolejną jest faza estrus, czyli najbardziej trudna do przejścia, trwa od 12 do 21 dni. Kotka jest gotowa na zapłodnienie.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, nadchodzi faza interestrus, czyli okres przejściowy, trwający od 2 do 19 dni. Wówczas hormony kotki uspokajają się, a ona sama nie przejawia aktywności seksualnych. Jeśli doszło do owulacji, czyli zapłodnienia zaczyna się faza diestrus odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów podtrzymujących ciążę. Jeśli owulacja nie zakończyła się zapłodnieniem, następują dwa miesiące pseudo ciąży, inaczej nazywanej ciążą rzekomą. Ostatnią fazą jest faza anoestrus, w tym czasie układ rozrodczy kotki zostaje całkowicie uśpiony. Zazwyczaj ten czas przypada na okres od października do stycznia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kotka

Kotka w trakcie ruji jest nieznośna, to trudny czas także dla niej samej.

kotka

Najlepszy czas na sterylizację to między 4 a 12 miesiącem życia.

kotka

Kotka w trakcie ruji i tuż po niej jest żądna bliskości i ciągłego przytulania. Jeśli nie chcemy, by zachodziła w ciążę, sterylizacja jest koniecznym zabiegiem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziecko chciało pobawić się z owczarkiem niemieckim. Reakcja zwierzęcia poraża, wszystko nagrano
  2. Kobieta znalazła przy drodze zagubionego kota. Po badaniu weterynarz pobladł i zaniemówił
  3. Kto chciałby pogłaskać kotka? Maluch jest wyjątkowym słodziakiem

źródło: wamiz.pl

Tagi: Kotka ruja wamiz