Kot z psem w domu. Jak sprawić, by się polubiły i żyły w zgodzie? Sprawdzone zasady
Kot z psem pod jednym dachem może (ale nie musi!) być nie lada wyzwaniem dla właściciela z tych zwierzaków. Nie jest prawdą, że kot i pies od początku muszą wychowywać się razem, żeby żyć w zgodzie, choć to znacznie ułatwia sprawę. Co zrobić, żeby czworonogi polubiły się bez względu na to, które z nich jako pierwsze stało się członkiem naszej rodziny?
Czasem mówimy, że jakieś osoby żyją ”jak pies z kotem”, czyli w wiecznym konflikcie. Tymczasem oba czworonogi, pomimo nieco innej natury, mogą nie tylko się tolerować, ale nawet bardzo polubić. Jak sprawić, żeby kot z psem stali się dobrymi przyjaciółmi?
Konfiguracja: dorosły kot, dorosły pies
Przyjęcie pod swój dach dorosłego zwierzęcia, kiedy w domu jest już jeden dojrzały czworonóg, wymaga od nas nieco zaangażowania i dużo czujności, przynajmniej na początku. Przy okazji pierwszego spotkania każde ze zwierząt powinno być odizolowane od drugiego. Postarajmy się by w trakcie zapoznawania zwierząt, towarzyszył nam ktoś jeszcze. W dwójkę będzie łatwiej zapanować nad sytuacją.
Kota umieszczamy w transporterze, pies natomiast pozostaje na smyczy, warto też założyć mu kaganiec. Przez kratę transportera pozwólmy obwąchać się zwierzętom i jednocześnie obserwujmy ich reakcje. Jeśli wszystko idzie dobrze, kociak nie syczy, a pies nie warczy, można przejść do bliższego zapoznania zwierzaków i uwolnić je, pozostając cały czas czujnym. Jeśli mruczek ze strachu rzuci się do ucieczki, jest duże prawdopodobieństwo, że pies odruchowo zacznie go gonić.
Warto pochwalić, a nawet nagrodzić smakołykiem psa, który zareaguje na kota spokojnie. Zanim dojdzie do spotkania, pozwól psu obwąchać całą kocią ”infrastrukturę”: drapak i kuwetę.
Konfiguracja: dorosły kot i szczeniak
Choć szczeniak nie powinien przejawiać agresji w stosunku do kota, psiak zapewne będzie chciał się bawić z mruczkiem. Łatwo przewidzieć, że kot może zareagować na zaproszenie do zabawy niezbyt entuzjastycznie, zasyczeć, postraszyć pazurami. Po naszej stronie leży obowiązek zadbania o to, by pies nie zamęczył kota swoim energicznym zachowaniem. Nie możemy jednak karać go za to, że usiłuje się zaprzyjaźnić . Nie powinniśmy ganić też kota za to, że nie od razu zaakceptuje psa. Wszystko wymaga czasu.
Jest duże prawdopodobieństwo, że to kot wyznaczy szczeniakowi granice i tym samym go sobie podporządkuje. Z czasem zwierzaki powinny się polubić.
Konfiguracja: dorosły pies i mały kot
W przypadku, kiedy to pies był w domu pierwszy i chcemy przygarnąć pod dom małego kociaka, postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku zaznajamiania ze sobą dorosłych zwierząt. Tu również powinniśmy postawić na transporter, kaganiec, smycz i obserwować reakcje zwierząt, zwłaszcza psa. Jeśli zareaguje spokojnie, zasługuje na pochwałę .
Kot z psem – co zrobić, żeby się polubiły?
Przede wszystkim uszanujmy to, że jedno ze zwierząt było w naszym domu pierwsze. W momencie, kiedy przygarniamy pod swój dach nowego czworonoga, nie powinniśmy zmieniać miejsca legowiska czy misek należących do starego lokatora. Każdemu ze zwierząt starajmy się poświęcić tyle samo czasu i uwagi. Najprawdopodobniej zwierzaki wkrótce zaczną się tolerować, a z czasem i polubią — tak naprawdę, wcale nie jak przysłowiowe pies z kotem!
Zobacz zdjęcia:
Kot z psem mogą się nie tylko tolerować, ale także lubić!
Najłatwiej jest pogodzić ze sobą małe kocię i szczeniaka.
Nie znaczy to jednak, że nie da się przyzwyczaić do siebie dorosłych zwierząt.
Szczeniak może polubić się dorosłym kotem, a dorosły pies zaprzyjaźnić z małym mruczkiem.
A wy jak przyzwyczajaliście do siebie swoje czworonogi?
ZOBACZ TEŻ:
- Chihuahua i Beagle zostali rodzicami. Ich szczeniaki są najsłodszymi psiakami pod słońcem
- Kotek był przerażony, kiedy zobaczył właścicielkę w wannie. Natychmiast ruszył na pomoc
- Beagle podszedł do dziecka siedzącego na kanapie. Matka złapała za telefon