Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot tonkijski – krzyżówka kota syjamskiego i burmańskiego
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 28.01.2021 01:00

Kot tonkijski – krzyżówka kota syjamskiego i burmańskiego

Piesek przed
Piesek przed

Historia kota tonkijskiego

Początki kota tonkijskiego nie są dobrze udokumentowane, mimo że jest uważany za stosunkowo młodą rasę. Niektórzy badacze uważają, że koty tego typu pojawiły się już w XIX wieku i były sprowadzane z Tajlandii. Bardziej prawdopodobnym początkiem są jednak lata trzydzieste XX wieku i zdarzenie, które też budzi uzasadnione i zarazem intrygujące wątpliwości.

Początki kota tonkijskiego wiążą się bowiem ściśle z początkami kota burmańskiego. Wszystko zaczęło się od brązowej kotki o imieniu Wong Mau, którą powszechnie uważa się za pierwszą w linii kotów burmańskich. Została ona skojarzona w latach trzydziestych z kotem syjamskim. W miocie przyszły na świat między innymi kocięta podobne do matki i to one są uważane za pierwsze koty burmańskie. Natomiast te, na które hodowcy nie zwrócili uwagi, mogły być pierwszymi kotami tonkijskimi. Współcześnie wielu badaczy uważa, że w rzeczywistości Wong Mau była pierwszym tonkijskim kotem, jednak właściwy rozwój tej rasy przypada dopiero na lata pięćdziesiąte XX wieku.

W tym okresie typ birmański był już dobrze ugruntowany i różnił się od syjamskiego. Hodowcy z USA i Kanady postanowili zatem stworzyć nową rasę, która łączyłaby skrajności charakterystyczne dla kotów burmskich i syjamskich. W USA tym projektem zajęła się Jane Barletta, a w Kanadzie Margaret Conroy. Z krzyżówek urodziły się kocięta z brązową sierścią i intrygującymi, wodnistymi oczami, które zafascynowały hodowczynie do tego stopnia, że zaczęły one ze sobą współpracować nad rozwojem nowej rasy. 

Droga do oficjalnego uznania rasy była jednak długa. Dopiero w latach osiemdziesiątych kot tonkijski został uznany przez CFA, a potem przez kolejne organizacje felinologiczne, niestety oprócz tej uważanej za najważniejszą, czyli FIFe. 

Z ciekawostek, pierwszym kotem tonkijskim w Polsce był wyhodowany przez Tomasza Kordalskiego kocur o imponującym imieniu Hades Ton Carry*pl. Powstał on ze skojarzenia kotki syjamskiej z kotem burmańskim. 

Współcześnie koty tonkijskie rozmnaża się głównie między sobą, jednak nadal dopuszczalne jest krzyżowanie dwóch wyjściowych ras. Nazwa kot tonkijski pochodzi od regionu w Wietnamie, który jednak nie jest bezpośrednio związany z pochodzeniem tej rasy

Najważniejsze cechy wyglądu kota tonkijskiego

Kot tonkijski należy do kotów średniej wielkości. Łączy w sobie cechy kota syjamskiego i burmskiego, charakteryzując się elegancją, silną muskulaturą i proporcjonalną budową. Współcześnie hoduje się dwa typy kota tonkijskiego, amerykańską i angielską. Amerykański bardziej przypomina kota burmańskiego, jest krępy, ma zaokrągloną głowę i nieduże uszy. Typ angielski bardziej przypomina kota syjamskiego, jego sylwetka jest bardziej wydłużona, głowa już bez zaokrągleń i większe uszy. Waga kota tonkijskiego zamyka się w przedziale 2-4 kg dla samic i 4-6 kg dla kotów, a wysokość odpowiednio 25-30 cm i 30-35 cm. Samce są wyraźnie większe od samic.

Głowa i kufa kota tonkijskiego są średniej wielkości. Profil jest lekko wypukły z delikatnym stopem na poziomie oczu. Oczy są średniej wielkości, skośnie osadzone i mają kształt migdała. Mogą mieć różne kolory: złoty, żółty, zielony, niebieski, akwamaryna, preferowane są jaśniejsze kolory. Uszy są bardziej dłuższe niż szerokie, z zaokrąglonymi końcówkami. 

Tułów kota tonkijskiego można wpisać w prostokąt średniej długości, jego kształt mieści się w przedziale między krępym a smukłym. Klatka piersiowa jest średniej szerokości, delikatnie zaokrąglona z przodu. Grzbiet unosi się lekko od zadu do ramion. Kończyny są dość smukłe i proporcjonalne do reszty ciała, tylne nieco dłuższe od przednich, stopy średniej wielkości o owalnym kształcie. Ogon jest szeroki u nasady, ale nie gruby. Zwęża się stopniowo do tępej końcówki. 

U kota tonkijskiego wyróżniamy trzy typy umaszczeń. Pierwsze to typ colorpoint, czyli w typie syjamskim, które charakteryzuje się największym kontrastem. Drugie to typ norka, najbardziej typowe dla kota tonkijskiego wyróżniające się średnim kontrastem. Trzecie to typ solid, czyli sobolowe o najmniejszym kontraście. Maść może być naturalna, czyli w przypadku kota tonkijskiego brązowa, a także szampańska, niebieska, ruda, kremowa, liliowa. Znaczenia mogą być również pręgowane, szylkretowe i szylkretowo-pręgowane.

Sierść kota tonkijskiego jest średnio krótka, dobrze przylega do ciała. Jest delikatna i miękka w dotyku, jej faktura jest jedwabista. Powinna się błyszczeć. Występują również koty tonkijskie z półdługą szatą. 

Charakter i aktywności kota tonkijskiego

Koty tonkijskie charakteryzują się przyjaznym usposobieniem, wesołością i aktywnością. Lubią być w centrum uwagi i często prowadzą konwersacje z właścicielem. Na pierwszy rzut oka wydają się spokojne i stateczne, lecz w rzeczywistości mają duży temperament i skłonności do błaznowania. Należą również do upartych czworonogów.

Znane są z inteligencji, można więc nauczyć je prostych sztuczek lub zapewnić interaktywne zabawki w otoczeniu. Lubią się także wspinać, często anektują wysokie miejsca w mieszkaniu, więc z całą pewnością będą zadowolone, kiedy dostaną do dyspozycji wysoki drapak z przegrodami.

Wspólne życie z kotem tonkijskim

Kot tonkijski lubi spędzać czas ze swoją ludzką rodziną i z reguły każdego domownika traktuje z taką samą atencją, pod tym względem jest mniej zaborczy i absorbujący niż kot syjamski. Ceni sobie przesiadywanie na kolanach i wspólne zabawy z dziećmi. Dobrze funkcjonuje u boku starszych osób, choć te mogą mieć problem z zaspokojeniem potrzeb kota dotyczących jego codziennej dawki aktywności.

To kot ruchliwy i ciekawski, który może wybrać się na samotną wycieczkę. Nie jest przy tym strachliwy, więc na zewnątrz może sobie całkiem dobrze radzić. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, należy w miejscu zamieszkania poczynić odpowiednie zabezpieczenia.

Pozostawiony sam w domu zazwyczaj zachowuje się spokojnie, cierpliwie czekając na właściciela. To także kot, który jest spragniony towarzystwa, więc warto mu zapewnić obecność innego czworonoga. Dobrze dogaduje się zarówno z kotami, jak i psami, choć trzeba pamiętać o podstawach socjalizacji.

Jest bardzo ufny, także w stosunku do obcych osób. Z każdym napotkanym człowiekiem jest w stanie prowadzić kocią konwersację. To oznacza, że należy do gadatliwych kotów, co może być czasami nieco uciążliwe.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?