Kot Tonkijski – elegancki syjam z nutą burmana
Koty tonkijskie to młoda rasa, wyhodowana ledwie kilkadziesiąt lat temu. Jest bezpośrednio spokrewniona z kotami syjamskimi i burmańskimi, a za oficjalną rasę uznano ją dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, choć nie na całym świecie. Mimo tych perturbacji, koty te są po prostu wyjątkowe.
Kot tonkijski – charakterystyka
Kot tonkijski to typ kociego sportowca. Ma bardzo smukłe, wysportowane ciało, z lekką trójkątną głową, wydłużonym pyszczkiem i szerokimi uszami. Jego sylwetkę wieńczy delikatny, długi ogon. Mają krótką sierść, choć występuje również odmiana długowłosa i to właśnie umaszczenie jest bardzo charakterystyczne dla tej średniej wielkości rasy, której dorosłe osobniki osiągają wagę około 6 kg!
Futro tonki ma delikatny połysk, a akceptuje się trzy podstawowe typu umaszczenia – sepia, norka oraz point, choć występują też koty w kolorze czekoladowym, rudym, szylkretowe a nawet pręgowane. Uzupełnieniem tego delikatnego owłosienia są oczy w kolorze niebieskim, złotym, żółtym lub zielonym.
To kot, który z jednej strony uwielbia zabawę, dlatego jest w stanie spędzić na zabawie nawet kilka godzin, z drugiej – jest idealnym kanapowcem, który bardzo przywiązuje się do swojego stada. Decydując się na kota tonkijskiego, powinniśmy zatem przygotować się na długie partie figli, które będą przeplatać się z drzemkami umilanymi mruczeniem.
Nie są specjalnie wymagające, choć nie przepadają za nudą i samotnością.
Jak dbać o koty tonkijskie?
Choć rasa ta wygląda na kruchą, to koty tonkijskie nie są przesadnie wymagającymi mruczkami. Ich sierść należy przeczesywać specjalnymi rękawicami, a raz na jakiś czas lekko wilgotną ścierką by nadać mu połysku.
Podstawą pielęgnacji w przypadku tonki jest zabawa. To koty, które uwielbiają ruch, dlatego też idealnie dogadują się z dziećmi. Uwielbiają zabawy stymulujące ich inteligencję – świetnie sprawdzą się maty węchowe, wędki oraz piłki na przysmaki.
Ich nadmierna ciekawość czasem graniczy z bezpieczeństwem – gdy zauważą coś interesującego za oknem lub balkonem gotowe są ruszyć w pogoń, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie w postaci siatki czy woliery.
Podobnie jak w przypadku innych kotów, również tonki wymagają częstej kontroli weterynaryjnej – minimum raz na rok należy zrobić badania kontrolne, które zapobiegną kosztownemu leczeniu. Do chorób typowych dla rasy należy zanikanie siatkówki, dlatego ważna jest kontrola wzroku, podobnie jak uzębienia, gdyż częstą przyczyną braku apetytu jest kamień nazębny.
Warto też nadmienić, że koty tonkijskie to wyjątkowe żarłoki, a związane jest to z ogromną energią, jaką pożytkują każdego dnia podczas zabawy.
Dla kogo kot tonkijski?
To jedne z nielicznych kotów, które odnajdą się doskonale w domu z dziećmi. Uwielbiają długie zabawy, za które mogą odwdzięczyć się rytmicznym mruczeniem. Zdecydowanie powinny przebywać z odpowiedzialnymi opiekunami, którzy odpowiednio zadbaj a o ich bezpieczeństwo, zabezpieczając siatką ewentualne drogi ucieczki.
Choć są to koty piękne i czułe, nie powinny trafić do domu osób starszych, które nie są w stanie poświęcić im aż tyle uwagi, na ile zasługują.