Swiatzwierzat.pl
Kot szkocki zwisłouchy – kot z oklapniętymi uszami

pixabay.com

Kot szkocki zwisłouchy – kot z oklapniętymi uszami

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot szkocki zwisłouchy to rasa kota charakteryzująca się nietypowym ułożeniem uszu. Oprócz tej wyróżniającej go cechy, posiada jeszcze gęste futro o pluszowej fakturze, przez co przypomina z wyglądu małego niedźwiadka.

Historia kota szkockiego zwisłouchego

Historia kota szkockiego zwisłouchego zaczęła się w 1961 roku na szkockiej farmie w okręgu Perthshire. Jednym z kotów właścicieli farmy, państwa McRae była biała i długowłosa Susie, która urodziła się z nietypową fałdą na obu uszach. Para farmerów nie traktowała Susie w żaden specjalny sposób, póki kotka nie wpadła w oko ich sąsiadowi. William Ross opowiedział o Susie swojej żonie, która potem poprosiła sąsiadów żeby odstąpili jej jedno kociąt kocicy, kiedy ta wyda na świat potomstwo.

Stało się to rok później. Do rąk Mary Ross trafiła kotka, którą kobieta nazwała Snooks. Po skojarzeniu Snooks z rudym brytyjskim kotem krótkowłosym, w miocie pojawił się kolejny kot z charakterystycznym oklapniętym uchem, którego nazwano Snowball. W kolejnym pokoleniu przyszło na świat aż pięć kociąt ze zwisłym uchem i ów fakt skłonił Williama Rossa do podjęcia decyzji o utworzeniu hodowli z kotami nowej rasy. 

W 1966 roku Ross zarejestrował rasę w brytyjskim stowarzyszeniu hodowców kotów (GCCF) i przy pomocy genetyka Pata Turnera rozpoczął program hodowlany. 

Praca nad rozwojem kota szkockiego zwisłouchego

W pierwszych trzech latach programu hodowlanego przyszło na świat 76 kociąt, w czym 42 miały oklapnięte uszy. Oznaczało to, że gen odpowiadający za kształt ucha najprawdopodobniej miał charakter dominujący. Pula genowa była jednak na tyle wąska, że kolejne pokolenia zaczęły trapić wady genetyczne, które mogły być spowodowane przez ów dominujący gen. Skutek był taki, że rasę wykreślono z rejestru GCCF, a rozmnażanie kotów między sobą uznano za nieetyczne. Jednak wyróżniająca je cecha była na tyle atrakcyjna, że hodowlę przeniesiono do USA. Tam rasa została wstępnie uznana przez organizację CFA i dalej była rozwijana.

Aby powiększyć pulę genową, koty z oklapniętymi uszami krzyżowano nie tylko z brytyjskimi i następnie z amerykańskimi krótkowłosymi, ale także z kotami perskimi, egzotycznymi krótkowłosymi, a nawet z birmańskimi w celu uzyskania bardziej zaokrąglonego kształtu i słodkiego wyglądu pyszczka u nowej rasy. Współcześnie obowiązuje zasada, że kot z oklapniętymi uszami może rozmnażać się tylko z kotem o prostych uszach, co nadal pozwala utrzymać populację kotów szkockich zwisłouchych w dobrym stanie i zdrowiu.

Najważniejsze cechy wyglądu kota szkockiego zwisłouchego

Wszystkie dzisiejsze koty szkockie zwisłouche wywodzą się wprost od Susie ze szkockiej farmy. Jednak przez lata krzyżówek ich wygląd się nieco zmienił. Przede wszystkim są okrągłe, pod wieloma możliwymi względami. Taka jest ich głowa, taki jest ich tułów, oczy i łapy. Występują również w odmianie scottish fold longhair (szkocki zwisłouchy długowłosy) i scottish straight (szkocki z prostymi uszami). Należą do kotów średniej wielkości. Ich waga zamyka się w przedziale 3-5 kg dla samic i 4-6 dla samców, a wysokość 30-35 cm dla obu płci. Wielu osobom swoim wyglądem kojarzą się z sową.

Głowa jest okrągła, czoło wypukłe, policzki wydatne i szerokie, nadające kotu radosny wygląd. Z profilu linia głowy tworzy łagodny zakręt z delikatnym załamaniem w postaci stopu. Nos jest szeroki i krótki, a sama kufa umiarkowanie szeroka. Oczy są okrągłe, szeroko rozstawione i szeroko otwarte, z kolorem uzależnionym od wzoru i umaszczenia szaty. Uszy są rzecz jasna charakterystyczną cechą tej rasy. Zazwyczaj są małe, szeroko rozstawione i złamane ku przodowi za sprawą złamania zewnętrznych krawędzi małżowiny oraz zagiętych i zarazem zaokrąglonych końcówek uszu. 

Budowa tułowia jest typu semi-cobby, co oznacza, że jest on zaokrąglony, krótki i krępy. Kończyny mają długość proporcjonalną do reszty ciała, kot powinien stać na nich pewnie, nie wykazując oznak osłabienia. Stopy są zaokrąglone. Ogon o długości proporcjonalnej do reszty ciała i elastyczny.

Umaszczenie może być każdego typu i dowolnego koloru. 

Sierść kota szkockiego zwisłouchego jest krótka, gęsta, o puszystej fakturze. Podszerstek również gęsty. W przypadku odmiany długowłosej sierść jest półdługa, gruba i miękka z wyjątkowo gęstym futrem wokół ud, palców stóp, uszu i ogona. 

Charakter i aktywności kota szkockiego zwisłouchego

Kot szkocki zwisłouchy jest łagodnym czworonogiem o średnim temperamencie. Ma przyjazne usposobienie, jest towarzyski i lojalny. Jest też wystarczająco inteligentny, by móc nauczyć się prostych sztuczek. Z natury jest nieśmiały i może wydawać się przy pierwszym kontakcie nieruchawy, ale w rzeczywistości to wesoły kot, który lubi bawić się do późnych lat. 

Można z nim ćwiczyć aportowanie, bawić się wędką lub zostawić w jego otoczeniu interaktywne zabawki. Nie za bardzo lubi się wspinać, choć z drugiej strony jest ciekawski do tego stopnia, że potrafi otwierać drzwi szafek i sprawdzać co jest w środku.

Wspólne życie z kotem szkockim zwisłouchym

Wygląd kota szkockiego zwisłouchego wywołuje u człowieka mimowolną chęć przytulania. Z reguły kot tej rasy jest skłonny do takich pieszczot, ale w umiarkowanym stopniu. Bardziej preferuje przebywanie w pobliżu człowieka bez bezpośredniego kontaktu. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale interakcje powinny przebiegać z umiarem, choć maluchy bardzo ich pragną ze względu na podobieństwo kota tej rasy do pluszaka.

Kot szkocki zwisłouchy nadaje się na zwierzę dla starszej osoby. Przy jego średnim temperamencie i średniej aktywności, powinna ona poradzić sobie z jego wychowaniem. Kot szkocki zwisłouchy źle znosi samotność, więc tym bardziej będzie dobrze czuł się przy osobie, która rzadziej wychodzi z domu. 

Jeżeli jednak nie ma wyjścia i musimy go częściej zostawiać samego, warto mu zapewnić towarzysza. Kot tej rasy dobrze dogaduje się zarówno z kotami i psami, jest nawet w pewnym stopniu uległy i nie wykazuje oznak agresji, dlatego najlepiej, jeśli jego towarzysz będzie miał podobny, średni temperament.

To kot bardzo ciekawski, którego jednak bardziej interesuje domowe otoczenie i nie ma szczególnych skłonności do samotnych wycieczek na zewnątrz. To czego może mu brakować to możliwość polowania, znany jest bowiem z tego, że jest bardzo skutecznym łowcą myszy. 

W stosunku do obcych osób okazuje pewną rezerwę, ale po kilku minutach powinien się przyzwyczaić i nawet przywitać z gościem.

Nie należy do specjalnie gadatliwych kotów, porozumiewa się raczej za pomocą cichych dźwięków. 

Wielbiciele tej rasy zawsze czekają na moment, kiedy kot usiądzie w charakterystyczny, człowieczy sposób. Podobno bardzo wtedy przypomina posągi siedzącego Buddy.

Pielęgnacja i zdrowie kota szkockiego zwisłouchego

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest specjalnie wymagająca, ale może być czasochłonna. Przy grubej sierści i takim samym podszerstku może nie wystarczyć cotygodniowe szczotkowanie. Linienie jest obfite, nie unikniemy wtedy codziennego szczotkowania sierści, a jeszcze więcej pracy czeka nas przy pielęgnacji szaty u odmiany długowłosej. Specjalnego zaangażowania wymagają też jego uszy, które trzeba regularnie i zarazem delikatnie sprawdzać i czyścić. Trzeba też pamiętać o sprawdzaniu stanu uzębienia i przycinaniu pazurów.

To rasa narażona na wady genetyczne, jeżeli ich hodowla nie jest prowadzona w profesjonalny sposób i lekceważy się w niej kwestię właściwego rozmnażania. Poza tym, kot szkocki zwisłouchy jest narażony na wielotorbielowatość nerek, kardiomiopatię przerostową oraz choroby zwyrodnieniowe stawów, najczęściej dotykające ogona, kostek i kolan. 

W kwestii żywienia koty tej rasy nie należą do wybrednych. Wystarczy zapewnić im suchą i mokrą karmę wysokiej jakości. Dietę BARF należy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 złotych.

Jeżeli myślimy o kupnie kota tej rasy, musimy przygotować się na wydatek między 2000 a 3500 złotych. Cena zależy od hodowli, rodowodu i cech osobowych danego osobnika.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia kot szkockiego zwisłouchego wynosi około 15 lat.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >