Swiatzwierzat.pl
Kot somalijski – długowłosa odmiana kota abisyńskiego

pixabay.com

Kot somalijski – długowłosa odmiana kota abisyńskiego

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot somalijski jest długowłosą odmianą kota abisyńskiego. Przez lata odrzucany przez hodowców, uznanie zyskał dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Kot abisyński – przodek kota somalijskiego

Historia kota somalijskiego łączy się bezpośrednio z historią kota abisyńskiego, który jest jedną z najstarszych na świecie udomowionych ras kotów. To także jedna z pierwszych ras kotów domowych uznana za osobną rasę i pokazywana na wystawie już w 1871 roku w Londynie w Crystal Palace. Za jej rozwój są odpowiedzialni brytyjscy hodowcy, którzy początkowo rozmnażali kota abisyńskiego z kotem brytyjskim krótkowłosym.

W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku kot abisyński zdobył dużą popularność w USA, gdzie następnie był rozwijany z dużo większymi restrykcjami niż w Wielkiej Brytanii, w której powszechnie krzyżowano go z innymi kotami ras krótkowłosych. Już wtedy w miotach kotów abisyńskich pojawiały się osobniki z dłuższą sierścią co oznaczało, że do hodowli w jakiś sposób przedostał się gen długiego włosa. Takie koty były natychmiast eliminowane z hodowli i nie miały możliwości dalszego rozmnażania się między sobą.

Sytuacja zmieniła się po drugiej wojnie światowej. Populacja kotów abisyńskich drastycznie wtedy zmalała i dopuszczono wówczas do krzyżówek wiele innych ras. Być może doszło wtedy do krzyżówki abisyńczyka z kotem perskim, co zaowocowało pojawieniem się potomstwa z długim włosem. Z kolei według innej hipotezy, długowłose osobniki w miotach kotów abisyńskich mogły być wynikiem spontanicznej mutacji genetycznej.

Kot somalijski – trudne początki nowej rasy

Niezależnie od wątpliwości co do jednoznacznego pochodzenia kota somalijskiego, długowłose koty w miotach kotów abisyńskich nadal były odrzucane bądź ukrywane przez hodowców obawiających się utraty prestiżu ich hodowli. Długowłosych osobników pojawiało się jednak coraz więcej i stawało się to już bardziej regułą niż wyjątkiem.

Pierwszą osobą, która podjęła się osobnej hodowli i rozwoju długowłosych kotów z miotów kotów abisyńskich była Evelyn Mague z USA. Prowadziła własne schronisko dla zwierząt, do którego trafiały między innymi odrzucone osobniki z miotów kotów abisyńskich. Z początku spotkało się to z protestami innych hodowców, ale Mague wytrzymała presję i wkrótce jej praca nad nową rasą zaczęła być doceniana. 

W jej ślady poszli inni hodowcy i już w 1971 roku rasa została uznana przez organizację CFA. Długowłosych potomków kotów abisyńskich nazwano kotami somalijskimi. Geneza tej nazwy jest najprostsza z możliwych. Somalia to kraj graniczący z Etiopią, czyli dawną Abisynią. Jako że długowłose koty były najbliższymi krewniakami kota abisyńskiego, postanowiono nazwać je na cześć sąsiadującej z Etiopią Somalii. 

Z ciekawostek, gen odpowiedzialny za długi włos u kota somalijskiego i abisyńskiego jest recesywny, a zatem przy skrzyżowaniu obu tych ras, w miocie będzie więcej osobników o krótkiej sierści niż o długiej.

Najważniejsze cechy wyglądu kota somalijskiego

Kot somalijski należy do kotów od małej do średniej wielkości. Charakteryzuje się elegancką i gibką sylwetką, która w ruchu budzi skojarzenia z panterą. Ciało kota abisyńskiego jest dobrze umięśnione, a jego proporcje bywają określane jako królewskie. Waga zamyka się w przedziale 3-4 kg u samic i 4-5 kg u samców, wysokość 30-35 cm dla obu płci. Samce są bardziej masywne od drobnych samic.

Glowa ma kształt ściętego klina z zaokrąglonymi konturami. Stop jest bardzo delikatnie zaznaczony, czoło wypukłe. Oczy mają kształt migdałów, są duże, błyszczące i wyraziste. Mogą mieć kolor złoty, miedziany, zielony lub orzechowy, w przypadku kota somalijskiego kolor nie zależy od typu bądź barwy umaszczenia. Uszy są duże, umiarkowanie spiczaste, szerokie u nasady i lekko pochylone, nadając kotu czujny wygląd, jakby czegoś nasłuchiwał. Z tyłu uszu mają charakterystyczną plamę, nazywaną odciskiem kciuka, występującą u kotów z genem aguti 

Klatka piersiowa jest zaokrąglona, tułów średniej długości i dobrze umięśniony, zad wysklepiony, sprawiający wrażenie jakby kot gotował się do skoku. Kończyny smukłe, długie i dobrze umięśnione, łapy owalne i zwarte. Ogon długi, zwężający się do końcówki.

Na typ umaszczenia ma wpływ gen (a w zasadzie allel) agouti, który występuje u kotów somalijskich i abisyńskich. Ich umaszczenie jest typu tabby z tickingiem, co w przypadku ich szaty charakteryzuje się zabarwieniem z naprzemiennymi jaśniejszymi i ciemniejszymi pasmami. Barwy umaszczenia kota somalijskiego to: dziczy, rudy, niebieski, płowy, cynamonowy, liliowy, które przy naprzemiennym tickingu nadają futru kota mieniący się różnymi odcieniami wygląd. Koty u rudym umaszczeniu i półdługiej sierści bywają porównywane do wiewiórek. Występują również odmiany srebrzyste, u których biały podszerstek daje efekt srebrzystego cieniowania. 

Sierść kota somalijskiego jest średniej długości, gęsta i miękka w dotyku, z podszerstkiem. Na szyi układa się w charakterystyczną kryzę, na kończynach tworzy portki. Ogon jest mocno upiórowany.

Charakter i aktywności kota somalijskiego

Kot somalijski należy do towarzyskich, czułych i lojalnych czworonogów. Lubi wszelkiego rodzaju rozrywki, również takie, przy których może wykazać się inteligencją. Można zatem nauczyć go prostych sztuczek, nie należy jednak nakłaniać kota do tego za wszelką cenę, a najlepiej przy wykorzystaniu łagodnych metod szkoleniowych. 

Kot somalijski interesuje się wszystkim wokół siebie, sprawdza co robią poszczególni członkowie rodziny i potrafi wymóc na nich wspólną interakcję. Lubi różnego rodzaju zabawki, uwielbia się też wspinać, konieczne będzie zatem zainstalowanie w mieszkaniu odpowiedniego, wysokiego drapaka z przegrodami. 

Wspólne życie z kotem somalijskim

Kot somalijski należy do kotów dość wymagających, które zrobią dużo by zwrócić na siebie uwagę. Lubi życie w grupie i potrafi dostosować się do osoby w każdym wieku, byleby ta spędzała z nim w domu jak najwięcej czasu. Dlatego też nie za dobrze znosi samotność i jeśli chcemy by podczas naszej nieobecności czuł się komfortowo, powinniśmy zapewnić mu towarzystwo innego czworonoga. Kot somalijski bez większych problemów dogada się z psem, a jeśli chodzi o drugiego kota, najlepiej jakby był tej samej rasy, o podobnym temperamencie. 

To kot o ciekawskiej naturze, który lubi sprawdzać każdy metr swojego otoczenia lub obserwować je z wysoka. Jeżeli nie zapewnimy mu drapaka, możemy być pewni, że znajdzie sobie do obserwacji odpowiednio wysokie miejsce. Ciekawość może go również zaprowadzić na zewnątrz mieszkania, trzeba zatem poczynić odpowiednie zabezpieczenia, żeby nie wybrał się na samowolną wycieczkę.

Kot somalijski należy do raczej nieśmiałych czworonogów, jest też mniej konfliktowy niż kot abisyński. Przy obcej osobie będzie raczej pełen rezerwy.

Należy do średnio gadatliwych kotów, ale ma zaskakująco ciekawą barwę głosu, więc nawet może nam czasami jego wokalizowania zwyczajnie brakować.

Pielęgnacja i zdrowie kota somalijskiego

Pomimo posiadanie półdługiej sierści, pielęgnacja kota somalijskiego nie jest szczególnie wymagająca. Nie ma ona skłonności do matowienia ani plątania się, więc przy regularnym szczotkowaniu dwa razy w tygodniu nie powinny się na niej robić kołtuny. Ważne w przypadku tej rasy jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia, ponieważ niektóre osobniki są narażone na zapalenie dziąseł. Trzeba też regularnie sprawdzać stan jego uszu i przycinać pazury.

Z chorób, na które kot somalijski jest szczególnie narażony trzeba wymienić postępujący zanik siatkówki i amyloidozę nerek. 

W kwestii żywienia należy podawać kotu somalijskiemu karmę wysokiej jakości o dużych wartościach energetycznych dostosowanych do jego dużego zapotrzebowania na aktywność. Karma może być w formie suchej i mokrej, natomiast dietę BARF musimy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 120-150 zł.

Cena kota somalijskiego z profesjonalnej hodowli to około 2500 zł. Koty tej rasy są dostępne do kupna w Polsce.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia kota somalijskiego wynosi od 13 do 15 lat.

Podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >
"Dom grozy"

Koty

Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

Czytaj więcej >
Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >