Swiatzwierzat.pl
Kot nie chce jeść – porady dla właścicieli kocich niejadków

Pixabay.com

Kot nie chce jeść – porady dla właścicieli kocich niejadków

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Czasem nasz kot nie chce jeść. Co może być przyczyną utraty apetytu? Czy to zawsze choroba? Co zrobić, by przekonać kota do jedzenia i jak zorganizować mu stołówkę marzeń? Dowiedz się, co robić, gdy Twój kot nie chce jeść.

Kot nie chce jeść: od czego zależy koci apetyt?

Koty kochają jeść, choć nie okazują tego tak entuzjastycznie jak psy. Udają, że im nie zależy. Pochodzą do miseczki, trochę skubną, miaukną, odejdą, po chwili znowu wrócą. W rzeczywistości jednak każdy kot uwielbia smaczne kąski. Koci apetyt wykorzystuje się z powodzeniem przy socjalizacji i szkoleniu kota, nagradzając go za odpowiednie zachowanie smakołykami.

To, ile kot je, zależy od kilku czynników. Zasadniczo większe koty jedzą więcej od mniejszych, bo mają większe ciała do zasilenia energią. Koty młodsze jedzą więcej od starszych, bo ich metabolizm jest szybszy. Koty wychodzące i aktywne fizycznie mają z reguł większy apetyt od kanapowych tygrysów, które rzadko opuszczają ulubione miejsce do wylegiwania się. Także pora roku może warunkować koci apetyt. Zwierzęta jedzą więcej zimą, bo trudniej jest im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i potrzebują do tego więcej energii. Z kolei latem koty mogą jeść mniej, a gorąco odbiera im część zwykłego apetytu.

W końcu – koty zdrowe jedzą więcej od chorych. Zaburzenia łaknienia, najczęściej utrata apetytu, to częsta oznaka, że kotu coś dolega.

Kot nie chce jeść: kiedy to oznaka choroby?

Jeśli Twój pupil od jakiegoś czasu mniej je i traci na wadze, choć nie jest na diecie odchudzającej, może to być oznaką choroby i powodem do niepokoju. Weterynarze często sugerują, że gdy kot na stałe traci apetyt i w efekcie chudnie, zrzucając mniej więcej 10% swej normalnej masy ciała, należy zabrać go do lekarza. Niedożywienie to poważne zagrożenie dla kota, który traci sprawność fizyczną, słabnie oraz staje się podatny na zakażenia, infekcje i choroby.

Koty tracą apetyt, gdy m. in. wtedy, dolega im poważne zarobaczenie, cukrzyca, choroby zębów, dziąseł i przełyku, infekcje języka, niewydolność narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek. Czasem koty przestają jeść, bo nadmiar połkniętych w czasie codziennej toalety kłaczków zaczopował ich przewód pokarmowy.

Najczęściej kocim chorobom towarzyszą inne objawy, nie tylko rozłożone w czasie i trudne do wczesnego wykrycia chudnięcie. Chore koty miewają biegunki, wymiotują, stają się osowiałe i apatyczne.

Jeśli dostrzeżesz nagłą zmianę zachowania swojego kota lub któryś z powyższych objawów, zanieś do go weterynarza. Być może utrata apetytu jest u niego oznaką choroby, którą trzeba zdiagnozować, a potem zacząć leczenie.

Jeśli kot zupełnie przestał jeść, trzeba działać szybko, bo już trwająca dobę głodówka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kociej wątroby.

Jeśli weterynarz uzna to za konieczne, kota trzeba będzie skłonić do jedzenie farmakologicznie, za pomocą leków pobudzających łaknienie, lub siłowo, przez użycie zgłębnika (sondy) i podawanie kotu pokarmu przez specjalną rurkę. Ostatecznością jest wykonanie chirurgicznej przetoki żołądka.

Kot nie chce jeść: może to starość?

Może być kilka przyczyn, dla których Twój kot przestał jeść tyle, co dawniej. Nie wszystkie oznaczają chorobę. Chwilowe wahania apetytu u kota nie muszą jednak wywoływać paniki u jego właściciela.

Koty starsze typowo jedzą mniej. Wynika to często z osłabienia u nich węchu. Koty rozpoznają nosem, której jedzenie jest atrakcyjne, a które nie. Sam widok miski wypełnionej karmą im nie wystarczy. Jeśli starszy kot utracił częściowo lub całkowicie węch, może też w efekcie stracić apetyty i nie uważać już swej ulubionej karmy za smakowitą.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wzmocnienie aromatu karmy przez zmieszanie jej np. z mięsnym bulionem. Wiele karm przeznaczonych dla kocich seniorów ma specjalnie wzmocniony zapach, który zachęca zwierzaki do jedzenia – należy poszukać odpowiedniej informacji na etykiecie. Można też nieco podgrzać suchą karmę, np. owiewając ją powietrzem z suszarki przez kilkanaście sekund i w ten sposób zwiększając jej aromatyczność.

Kot nie chce jeść: może to kwestia karmy?

Koty bywają wybredne i nie chcąc jeść każdej karmy, jaka trafi do ich miski. Jeśli kot uparcie odmawia jedzenia konkretnej karmy, może trzeba mu ją zmienić. Zdarza się, że sucha karma jest zbyt twarda, przez co kot ma problemy z jej gryzieniem i nie lubi, jak okruchy drapią go w dziąsła i przełyk.

Może też karma uległa zepsuciu? Zwietrzała, rozmiękła karma sucha jest dla kota nieatrakcyjna, podobnie jak wysuszona i lekko już cuchnąca karma mokra.

Kot nie chce jeść: może to kwestia kociej stołówki?

Koty odmawiają jedzenia także wtedy, gdy warunki stołowania się nie spełniają ich standardów higienicznych. Miski na pokarm dla kota muszą być zawsze czyste. Także lokalizacja kociej jadalni ma niemałe znaczenie – miski powinny stać w ustronnym miejscu, z dala od ciągów komunikacyjnych, kuwety i misek na wodę.

Miejsce do jedzenia powinno być wybrane tak, by kot mógł posilać się w spokoju, nie tracąc z oczu otoczenia. Wielu właścicieli kotów przeznacza na jadalnie dla nich np. parapety, półki lub komody.

Kot nie chce jeść: może to kłaczki i kamień nazębny?

Pamiętaj też, by podawać kotu od czasu do czasu specjalne smakołyki dentystyczne i odkłaczające. Nadmiar kamienia nazębnego czy jelita zaczopowane zlizanymi i połkniętymi włosami to jedne z przyczyn, dla których Twój kot mógł stracić apetyt. By zapobiec powstawaniu czopów włosowych w przewodzie pokarmowym, należy też kota regularnie wyczesywać.

Kot nie chce jeść: może to stres?

Koty są wrażliwe i uczuciowe. Łatwo je zestresować. Sytuacje takie jak przeprowadzka, zmiana diety, pojawienie się lub zniknięcie domownika, przybycie gości, nawet przestawienia kilku mebli czy wymiana miski mogą wywołać u kota stres. Wiele kotów na sytuacje stresowe reaguje m.in. utratą apetytu.

By obniżyć u kota poziom stresu, należy zidentyfikować i usunąć stresory, czyli czynniki stresujące zwierzaka. Nie zawsze jest to łatwe, ale z pomocą weterynarza, a może i behawiorysty, najczęściej udaje się skutecznie polepszyć samopoczucie kota. Każdy kot powinien mieć do dyspozycji legowisko w zacisznym miejscu i dodatkową kryjówkę. Musi spędzać odpowiednio dużo czasu ze swym opiekunem, także na zabawie. Można też użyć kocich feromonów policzkowych np. w formie aerozolu, by złagodzić kocie obawy i stworzyć mu w pokoju strefę komfortu.

Czasem stres wynika z rywalizacji lub otwartego konfliktu z innym kotem. Bywa tak, że jeden kot dominuje nad drugim, przez co słabsze zwierzę boi się przy nim jeść. Czasem koty są złośliwe i jedzą z kolei za dużo, by nic nie dostało się rywalowi. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być karmienie kotów w osobnych pomieszczeniach, tak by obecność drugiego zwierzaka nie miała wpływu na ich zwyczaje żywieniowe.

Sposobem na zmuszenie kota do jedzenia, stosowanym u zwierząt niejedzących z powodu choroby lub stresu, jest smarowanie mu łapek mokrą karmą. Kot będzie musiał wylizać sobie futerko, a tym samym przyjmie porcję pokarmu, nawet jeśli niewielką, to wystarczającą, by go wzmocnić i uchronić przed uszkodzeniem wątroby.

Kot nie chce jeść: może to podjadanie?

Koty, które mogą swobodnie opuszczać mieszkanie czy dom, najczęściej nie tracą czasu i polują. To ich naturalne powołanie, źródło satysfakcji oraz, oczywiście, okazja do posilenia się mięsem upolowanej zdobyczy. Czasem koty „polują” na jedzenie wystawiane przez sąsiadów specjalnie dla takich wędrownych zwierząt. Bywa więc tak, że po nocy spędzonej na polowaniu lub wyławianiu kąsków z misek wystawionych przez dobrych ludzi, kot zwyczajnie jest już najedzony i zawartość miski wydaje mu się nieatrakcyjna.

Istnieje wiele przyczyn, dla których kot może nie okazywać chęci do jedzenia. Nie musi to być oznaka choroby, choć każdy opiekun powinien uważnie obserwować swego kota, by w razie zauważenia nagłych zmian w jego zachowaniu lub oznak choroby, zaprowadzić go szybko do weterynarza.

Czasem by przywrócić kotu apetyt wystarczy poczekać, aż miną upały, czasem przemyć miskę, czasem kupić nową, świeżą karmę.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >