Kot nie chce jeść – porady dla właścicieli kocich niejadków
Kot nie chce jeść: od czego zależy koci apetyt?
Koty kochają jeść, choć nie okazują tego tak entuzjastycznie jak psy. Udają, że im nie zależy. Pochodzą do miseczki, trochę skubną, miaukną, odejdą, po chwili znowu wrócą. W rzeczywistości jednak każdy kot uwielbia smaczne kąski. Koci apetyt wykorzystuje się z powodzeniem przy socjalizacji i szkoleniu kota, nagradzając go za odpowiednie zachowanie smakołykami.
To, ile kot je, zależy od kilku czynników. Zasadniczo większe koty jedzą więcej od mniejszych, bo mają większe ciała do zasilenia energią. Koty młodsze jedzą więcej od starszych, bo ich metabolizm jest szybszy. Koty wychodzące i aktywne fizycznie mają z reguł większy apetyt od kanapowych tygrysów, które rzadko opuszczają ulubione miejsce do wylegiwania się. Także pora roku może warunkować koci apetyt. Zwierzęta jedzą więcej zimą, bo trudniej jest im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i potrzebują do tego więcej energii. Z kolei latem koty mogą jeść mniej, a gorąco odbiera im część zwykłego apetytu.
W końcu – koty zdrowe jedzą więcej od chorych. Zaburzenia łaknienia, najczęściej utrata apetytu, to częsta oznaka, że kotu coś dolega.
Kot nie chce jeść: kiedy to oznaka choroby?
Jeśli Twój pupil od jakiegoś czasu mniej je i traci na wadze, choć nie jest na diecie odchudzającej, może to być oznaką choroby i powodem do niepokoju. Weterynarze często sugerują, że gdy kot na stałe traci apetyt i w efekcie chudnie, zrzucając mniej więcej 10% swej normalnej masy ciała, należy zabrać go do lekarza. Niedożywienie to poważne zagrożenie dla kota, który traci sprawność fizyczną, słabnie oraz staje się podatny na zakażenia, infekcje i choroby.
Koty tracą apetyt, gdy m. in. wtedy, dolega im poważne zarobaczenie, cukrzyca, choroby zębów, dziąseł i przełyku, infekcje języka, niewydolność narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek. Czasem koty przestają jeść, bo nadmiar połkniętych w czasie codziennej toalety kłaczków zaczopował ich przewód pokarmowy.
Najczęściej kocim chorobom towarzyszą inne objawy, nie tylko rozłożone w czasie i trudne do wczesnego wykrycia chudnięcie. Chore koty miewają biegunki, wymiotują, stają się osowiałe i apatyczne.
Jeśli dostrzeżesz nagłą zmianę zachowania swojego kota lub któryś z powyższych objawów, zanieś do go weterynarza. Być może utrata apetytu jest u niego oznaką choroby, którą trzeba zdiagnozować, a potem zacząć leczenie.
Jeśli kot zupełnie przestał jeść, trzeba działać szybko, bo już trwająca dobę głodówka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kociej wątroby.
Jeśli weterynarz uzna to za konieczne, kota trzeba będzie skłonić do jedzenie farmakologicznie, za pomocą leków pobudzających łaknienie, lub siłowo, przez użycie zgłębnika (sondy) i podawanie kotu pokarmu przez specjalną rurkę. Ostatecznością jest wykonanie chirurgicznej przetoki żołądka.
Kot nie chce jeść: może to starość?
Może być kilka przyczyn, dla których Twój kot przestał jeść tyle, co dawniej. Nie wszystkie oznaczają chorobę. Chwilowe wahania apetytu u kota nie muszą jednak wywoływać paniki u jego właściciela.
Koty starsze typowo jedzą mniej. Wynika to często z osłabienia u nich węchu. Koty rozpoznają nosem, której jedzenie jest atrakcyjne, a które nie. Sam widok miski wypełnionej karmą im nie wystarczy. Jeśli starszy kot utracił częściowo lub całkowicie węch, może też w efekcie stracić apetyty i nie uważać już swej ulubionej karmy za smakowitą.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wzmocnienie aromatu karmy przez zmieszanie jej np. z mięsnym bulionem. Wiele karm przeznaczonych dla kocich seniorów ma specjalnie wzmocniony zapach, który zachęca zwierzaki do jedzenia – należy poszukać odpowiedniej informacji na etykiecie. Można też nieco podgrzać suchą karmę, np. owiewając ją powietrzem z suszarki przez kilkanaście sekund i w ten sposób zwiększając jej aromatyczność.
Kot nie chce jeść: może to kwestia karmy?
Koty bywają wybredne i nie chcąc jeść każdej karmy, jaka trafi do ich miski. Jeśli kot uparcie odmawia jedzenia konkretnej karmy, może trzeba mu ją zmienić. Zdarza się, że sucha karma jest zbyt twarda, przez co kot ma problemy z jej gryzieniem i nie lubi, jak okruchy drapią go w dziąsła i przełyk.
Może też karma uległa zepsuciu? Zwietrzała, rozmiękła karma sucha jest dla kota nieatrakcyjna, podobnie jak wysuszona i lekko już cuchnąca karma mokra.