Kot German Rex – rzadka rasa kota z loczkami na futrze
Historia kota German Rexa
Rex w nazwie kota tej rasy, podobnie jak w przypadku Devon Rexa i Cornish Rexa odnosi się do sierści, której futro ma charakterystyczną, falowaną i kędzierzawą fakturę. Różnice w wyglądzie między tymi rasami czasem nie są widoczne na pierwszy rzut oka i być może właśnie dlatego, niektóre federacje felinologiczne wciąż nie uznały German Rexa za osobną rasę. Tymczasem to właśnie German Rexa uważa się za kota, u którego po raz pierwszy zaobserwowano tę właśnie cechę, za którą odpowiedzialna jest spontaniczna mutacja genetyczna.
Co do pierwszego pojawienia się kędzierzawego kota tej rasy istnieją pewne rozbieżności w datach, które obecnie trudno zweryfikować. Niektóre źródła za debiut German Rexa uznają narodziny kota o imieniu Kater Munk w 1931 roku w dzisiejszym Kaliningradzie, a kiedyś Królewcu. Tak nazwała kota Erna Schneider po znalezieniu kędzierzawego kota w miocie mahoniowej kotki angorskiej, która została skojarzona z kotem rosyjskim niebieskim. Munka określano również potocznie mianem pruskiego rexa, jednak niemieccy badacze nie uważali go za spokrewnionego z późniejszą rasą German Rex.
Według kolejnych źródeł, rasa została zidentyfikowana już po drugiej wojnie światowej, choć tu znowu dają o sobie znać rozbieżności – albo w 1946, albo w 1951 roku. Stało się to w Pankowie, dzisiejszej dzielnicy Berlina, w ogrodzie tamtejszego szpitala Hufelandklinik. Pani doktor Rose Scheuer-Karpin natknęła się tam na kotkę o czarnej, kędzierzawej sierści, którą przygarnęła i nazwała Lämmchen, czyli w dosłownym tłumaczeniu baranek lub jagniątko.
To właśnie Lämmchen dała początek rasie German Rex, rodząc w ciągu swojego życia kolejne kocięta o kędzierzawej sierści. W latach sześćdziesiątych linia German Rex z potomstwa Lämmchen została poszerzona o europejskie koty krótkowłose i mieszańce, żeby wzbogacić pulę genetyczną nowej rasy. Dzięki temu w latach siedemdziesiątych XX wieku, populacja German Rexa stawała się coraz liczniejsza.
Rasa kota German Rex została uznana przez FIFe i WCF, jednak CFA nie odróżnia jej od rasy Cornish Rex i Devon Rex. Współcześnie to wciąż bardzo rzadka rasa. W Polsce German Rex jest niedostępny, można sprowadzić kota tej rasy z hodowli zagranicznej.
Najważniejsze cechy wyglądy German Rexa
German Rex należy do kotów średniej wielkości o mocnej, umięśnionej budowie i atletycznej, harmonijnej sylwetce. Jego waga zamyka się w przedziale 4-6 kg dla samic i 4-7 kg dla samców, a wysokość 30-35 cm dla obu płci.
Głowa German Rexa jest średniej wielkość z zaokrąglonymi konturami. Profil jest zakrzywiony, policzki dobrze rozwinięte z wystającymi kośćmi policzkowymi, podbródek mocno zarysowany. Oczy średniej wielkości, okrągłe i szeroko rozstawione. Kolor oczu jest zgodny z umaszczeniem kota, może być złoty, żółty, zielony lub bursztynowy. Uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione i szerokie u nasady, z zaokrąglonymi końcówkami.
Tułów jest muskularny i silny, grzbiet prosty, klatka piersiowa wypukła. Nogi są muskularne, średniej długości, łapy owalne. Ogon również średniej długości, zwężający się do zaokrąglonej końcówki.
Umaszczenie może być dowolnego typu: jednolite, tabby, colorpoint, bicolor, trikolor. Kolor może być dowolny z wyłączeniem czekoladowego i cynamonowego oraz ich rozcieńczenia, czyli liliowego i płowego. Dozwolona jest każda ilość bieli przy każdym typie umaszczenia.
Sierść German Rexa jest krótka, gęsta i kędzierzawa z tendencją do tworzenia się na niej loczków. Przypomina fakturą sierść owcy. Złożona jest w zasadzie z samego podszerstka i to właśnie brak włosa okrywowego powoduje, że jest miękka i elastyczna. Wąsy i brwi kota tej rasy są także kręcone.
Charakter i aktywności kota German Rexa
German Rex przypomina temperamentem Cornish Rexa. Ma przyjazne usposobienie i lubi przebywać w pobliżu człowieka. Jest żywiołowy, zabawny i inteligentny. Lubi bawić się wspólnie z właścicielem. Jest ceniony za swoją inteligencję, można bez problemu nauczyć go wielu prostych sztuczek. Warto zapewnić mu w otoczeniu interaktywne zabawki z ukrytymi smakołykami. Ceni też sobie dłuższe momenty spokoju, zwłaszcza po intensywnej zabawie.
Wspólne życie z kotem German Rexem
Kot German rex lubi przebywać w ludzkim towarzystwie. Im więcej się dzieje wokół niego tym bardziej będzie zadowolony. Zdania co do tego, czy nadaje się dla starszej osoby są podzielone. Z jednej strony trzeba zapewnić mu codzienną dawkę intensywnej aktywności, co może być problematyczne, z drugiej w momentach wyciszenia szuka ludzkiego ciepła i dużo czasu spędza u boku człowieka, co powinno odpowiadać starszym wiekiem właścicielom. Poza tym łatwo aklimatyzuje się w różnych warunkach mieszkaniowych
To kot, który dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zarówno z kotami i psami. Lubi się z nimi bawić i spać w ich towarzystwie, jednak nie powinniśmy zapominać o podstawach socjalizowania kota z innymi czworonogami. Jest też ufny w stosunku do obcych osób.
Jest raczej typem domatora, a nawet przylepy i nie ma skłonności do ucieczek, szczególnie kiedy na zewnątrz jest zimno. Pomimo tego powinniśmy poczynić odpowiednie zabezpieczenia, aby nie wydostał się z miejsca zamieszkania przypadkiem.
German Rex ma bogaty zasób dźwięków, które wydaje z siebie, kiedy jest ku temu uzasadniona potrzeba. Nie jest jednak typem wyjątkowego gaduły, więc nie powinien nam często uprzykrzać życia swoim wokalizowaniem.