Swiatzwierzat.pl
Kot czy pies? Jak wybrać pupila?

Pixabay.com

Kot czy pies? Jak wybrać pupila?

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kot czy pies? Oto jest pytanie, jak napisał Szekspir. Wybór pupila może być dylematem. Czym różnią się koty i psy, jaki mają charakter, jakie potrzeby, ile kosztuje ich utrzymanie? Porównujemy oba gatunki, by pomóc Ci podjąć tr

Kot czy pies? Jak porównać zwierzaki?

Trudno jest porównywać psy i koty z powodu ich wielkiej różnorodności. Każdy pies i każdy kot może być inny, może należeć do jednej z dziesiątek ras o odmiennych przyrodzonych cechach, a do tego indywidualny charakter każdego zwierzaka kształtują jego unikalne doświadczenia z okresu socjalizacji. Istnieją rasy kotów, zachowujące się podobnie do psów, oraz psy nieco przypominające koty. Istnieją łagodne amstafy i rozszalałe jamniki, podobnie jak buntownicze maine coony i persy o niespożytej energii.

Wszelkie porównania psów i kotów, na poziomie gatunków, a nie poszczególnych ras, muszą więc dotyczyć albo tylko kwestii ogólnych i oczywistych, albo też opierać się na ryzykownych i niedokładnych generalizacjach. Spróbujemy mimo wszystko dokonać rzetelnego zestawienia, by pomóc Ci zdecydować, który zwierzak będzie dla Ciebie odpowiedni.

Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, ukazujące różnice między psami i kotami pod względem ich usposobienia, potrzeb i kosztów utrzymania. Może ono okazać się pomocne przy podejmowaniu trudnej decyzji: kot czy pies?

Kot czy pies? Wybierz mądrze

Wybór pupila zależy od tego, czego oczekujemy od zwierzaka. Psy i koty mają swoje wady i zalety, jedne sprawdzają się lepiej w pewnych okolicznościach, drugie w innych. Wiadomo, że np. do zabawy na łące czy w parku lepiej nada się pies. Z kolei kot jest samodzielny, lepiej znosi rozłąkę z właścicielem i sam dba o swoją czystość.

Musimy zdecydować, czego pragniemy od pupila. Czy ma się do nas łasić, czy raczej traktować nas jak równych sobie? Czy ma być wesoły i błaznowaty, czy raczej pełen godności i nieco wyniosły? Ma pilnować domu i dziecka, czy wystarczy, że będzie grzał nam kolana wieczorami?

To, czy zdecydujemy się na kota, czy na psa, zależy także od naszego własnego trybu życia. Psa trzeba wyprowadzać, a kota nie. Jeśli lubimy spacerować czy nawet biegać, pies chętnie będzie nam towarzyszył. Jeśli jednak pracujemy zdalnie lub po prostu cenimy sobie domowe pielesze, kot będzie dla nas lepszym towarzyszem, bo w domu czuje się… no, jak w domu.

Kot czy pies? Stosunek do człowieka

Pogląd, że psy kochają ludzi bardziej niż koty, jest nieprawdziwy. Natomiast faktem jest, że psy okazują swoje uczucia do opiekuna o wiele wylewniej od kotów.

Pies całym swoim ciałem i wszystkimi zachowaniami informuje, że kocha swojego pana. Najchętniej nie odstępowałby go na krok, chce z nim być, bawić się, pracować, wszędzie mu towarzyszyć (z wyjątkiem gabinetu weterynarza, oczywiście), spać z nim w jednym łóżku.

Koty przywiązują się do swoich opiekunów nie mniej niż psy. Są jednak bardziej od nich powściągliwe. Trzymają się nieco na dystans i zajmują swoimi sprawami. Witają opiekuna, gdy wraca z pracy, i łaskawie dają się głaskać, ale jednocześnie umieją same o siebie zadbać i same się sobą zajmować. Są jak zbuntowany nastolatek – udają, że im nie zależy.

Zarówno pies i kot potrzebuje uwagi swego opiekuna i regularnych zabaw. Potrzeby kotów są jednak pod tym względem mniejsze niż psów. Kot lepiej od psa znosi kilka godzin rozłąki ze swym opiekunem i umie sam znaleźć sobie zajęcie, gdy tymczasem pies wymaga często niemal stałej uwagi i już po pięciu minutach rozłąki niemal umiera z nudy lub smutku.

Jeśli potrzebujesz zwierzaka, który będzie Cię jawnie i wylewnie kochał, za cenę ciągłego poświęcania mu uwagi, pomyśl o kupnie psa. Jeśli wolisz dyskretne przywiązanie i partnerstwo dwóch niezależnych jednostek, kot to zwierzak dla Ciebie.

Kot czy pies? Wychowanie i szkolenie

Zarówno psy, jak i koty, przechodzą socjalizację w pierwszych miesiącach życia. Od jej przebiegu zleży w ogromnej mierze charakter zwierzęcia i to, jak będzie sobie radzić z codziennymi sytuacjami, jak będzie reagować na innych ludzi i inne zwierzęta.

Poza socjalizacją, psy i koty można także szkolić. Psy są w stanie opanować wiele komend, a nawet przejść zaawansowane szkolenie zawodowe. Odpowiednio wyszkolony pies może być przewodnikiem niewidomych, asystentem osób niesłyszących, ratownikiem, psem policyjnym, psem myśliwskim (gończym, norowcem, płochaczem, itp.), psem stróżującym i obronnym. Psy zostały udomowione już ok. 30 tys. lat temu właśnie z uwagi na swoją przydatność do pracy. Nie dziwi więc, że mają tyle zastosowań. Ponadto trening to dla psów zabawa i okazja do aktywnego spędzania czasu ze swoim panem.

Koty z kolei zostały udomowione ok. 10 tys. lat temu w Afryce. Podążały za gryzoniami, które żerowały w spichlerzach na terenach późniejszego Egiptu i Mezopotamii. Ludzie ulegli ich urokowi i zaczęli je trzymać w domach w charakterze szczurołapów i pełnych gracji maskotek.

Koty nigdy nie miały określonych zadań i nie poddawano ich specjalistycznym szkoleniom. Nie każdy wie, że kota także można – do pewnego stopnia – nauczyć komend. Od cierpliwości opiekuna i jego zdolności trenerskich zależy, czy kot tylko poda łapę, czy też będzie na komendę poddawał się czesaniu. Zasadniczo jednak szkolenie kotów to raczej fanaberia, podczas gdy szkolenie psów to standardowa procedura. W przeciwieństwie do psów, koty nie traktują treningu jako ekscytującej zabawy. Jeśli cieszy Cię, gdy zwierzę wykonuje Twoje polecenia, wybierz psa.

Kot czy pies? Higiena i pielęgnacja

Zarówno koty jak i psy wydalają – od kupy nie ma ucieczki. Psy załatwiają się poza domem, dlatego trzeba je regularnie wyprowadzać. Z kolei koty załatwiają się w domu, do kuwety, którą trzeba stale utrzymywać w czystości.

Do niedawna ci, którzy chcieli za wszelką cenę uniknąć bliskiego kontaktu z kupą pupila, powinni raczej wybierać psy. Czyszczenie kociej kuwety polega na usuwaniu z niej kup i zgranulowanego moczu, myciu tacki i wymienianiu żwirku, tymczasem psią kupę można było po prostu zostawić na trawniku. Dziś jednak sprzątanie po swoim psie to konieczność. Pod względem zajmowania się kupą psy i koty nastręczają więc swoim opiekunom podobnych problemów.

Zaletą kotów jest to, że same starannie dbają o higienę, myją swoje futerko językami, a tam, gdzie nie sięgają językiem, czeszą się poślinioną łapą. Koty rzadko wydzielają jakiś nieprzyjemny zapach. Inaczej psy, które nie przeprowadzają dokładnego czyszczenia swej sierści, za to często lubią tarzać się we wszystkim, co akurat napotkają na spacerze. Niemal każdy pies musi być więc od czasu do czasu kąpany, podczas gdy koty potrzebują kąpieli tylko w sytuacjach awaryjnych lub przed wystawami, jeśli są rasowe i mają okazałe futerko.

Zarówno koty jak i psy potrzebują regularnego czesania, do którego powinny zostać przyzwyczajone już w czasie socjalizacji. Psom i kotom należy też czyścić uszy, zęby i kąciki oczu, a także w razie potrzeby przycinać pazury.

Pod względem higieny prowadzenie obejmuje kot – nie trzeba go codziennie wyprowadzać ani często kąpać, a więc jego pielęgnacja zajmuje mniej czasu, niż dbanie o czystość psa.

Kot czy pies? Potencjalne problemy behawioralne

Socjalizując oraz szkoląc psa i kota, możemy napotkać różnego rodzaju trudności i zetknąć się z niepożądanymi zachowaniami, których trzeba będzie naszego pupila oduczyć. Zachowania te mogą mieć charakter destrukcyjny.

Jeśli chodzi o koty, do ich częstych problemów behawioralnych zalicza się wypróżnianie poza kuwetą. Może ono mieć przyczyny wewnętrzne, jak choroba, która sprawia kotu ból przy załatwianiu się, przez który zwierzę unika kuwety, bo kojarzy ją z cierpieniem. Może też mieć przyczyny zewnętrzne, gdy coś jest nie tak z kuwetą – może być za mała, za duża, stać w złym miejscu, żwirek może być nie taki. Przestawienie kuwety i wymiana żwirku na inny często rozwiązuje ten problem i kot wraca do załatwiania się tam, gdzie powinien.

Koty drapią – w ten sposób ścierają sobie pazury, czasem też używają feromonów na łapkach do oznaczania miejsc uznawanych za nieprzyjemne. Drapanie może służyć także oznaczaniu terytorium. By kot przestał drapać meble, należy zapewnić mu odpowiednio duży drapak, najlepiej wysoki, z platformami do wskakiwania i domkiem do ukrycia się na szczycie. Takie urządzenie skutecznie zajmuje uwagę kota, pozwala mu się jednocześnie wydrapać do woli i wybawić.

Koty czasem znaczą moczem swoje terytorium. Takie zachowanie najczęściej znika po kastracji. Wszystkie koty, które nie są przeznaczone do rozrodu, powinny być kastrowane.

Psy także czasem sikają w domu, co często jest oznaką choroby lub stresu. Mogą odczuwać silny instynkt obrony swojego terytorium i warczeć oraz szczekać na wszystkich intruzów, jak goście albo kurierzy. Psy często też czują potrzebę obronny swoich zasobów – warczą, gdy ktoś przeszkadza im w jedzeniu lub zabiera ulubioną zabawkę. Psy bywają też brutalne podczas zabawy, nieposłuszne i rozszczekane. Gdy cierpią na lęk separacyjny (to dość częste), mogą niszczyć meble, gryźć poduszki i drzeć prześcieradła.

By rozwiązać psie problemy behawioralne, najczęściej potrzebny jest odpowiedni trening, z rzadka trzeba skonsultować się z behawiorystą. Psy z reguły łatwiej niż koty dają się przekonać do postępowania wbrew własnej woli i tym samym szybciej porzucają złe nawyki.

Ani koty ani psy nie są pod względem swego zachowania idealne. Trzeba poświęcić dużo czasu ich odpowiedniej socjalizacji i treningowi. Należy spodziewać się przy tym problemów, które jednak można rozwiązać przy odrobinie cierpliwości i po zasięgnięciu fachowej porady od weterynarza lub behawiorysty. Jeśli chodzi o szkody w domu, które zrobić może krnąbrny pies czy kot, trudno je przewidzieć i porównać. Psy bywają często większe od kotów (mogą ważyć nawet ponad 50 kg), a więc teoretycznie są w stanie zrobić większy bałagan. Pies jednak nie wskoczy na regał, by zrzucić z niego rodzinną porcelanę – a kot już tak. W konkurencji złego zachowania i destrukcji trzeba ogłosić remis.

Kot czy pies? Czasochłonność

Opieka nad zwierzakiem wymaga poświęcania mu czasu. Ile tego czasu trzeba będzie dokładnie poświęcić, zależy od konkretnego pupila.

Zasadniczo jednak koty wymagają poświęcania im mniej czasu. Nie przeszkadza im rozstanie z właścicielem na kilka godzin, umieją same znaleźć sobie rozrywki, a także dopasować się do rozkładu dnia swego opiekuna. Potrzebują codziennej porcji zabawy, ale ich potrzeby najczęściej nie są zbyt rozbudowane: trzy sesje symulowanego polowania po mniej więcej dziesięć minut powinny wystarczyć, by kot odczuł satysfakcję i spalił nieco kalorii. Poza tym koty umieją same bawić się w ściganie zabawek, ukrywanie się w tunelach, wspinanie i skakanie po drapaku lub czymkolwiek innym – półkach, regałach itp.

Psy muszą być wyprowadzane za potrzebą co najmniej trzy razy dziennie, każdego dnia bez wyjątku, nawet w gradobicie i Nowy Rok. Jeden spacer musi być dłuższy i urozmaicony zabawami. Niektóre psy lubią aportować, inne węszyć, inne gonić za piłką. Także w domu pies nie powinien się nudzić, a dla psa samotna zabawa nie jest najczęściej atrakcyjna.

Dlatego psy wymagają od opiekuna więcej uwagi i trzeba poświęcać im więcej czasu niż kotom. W zależności od tego, czy lubisz się dużo bawić ze swym pupilem, czy raczej wolisz mniej absorbującego zwierzaka, wybierz psa lub kota.

Kot czy pies? Koszty utrzymania

Na koszty utrzymania pupila składają się: jego podstawowa wyprawka (miski na wodę i jedzenie, legowisko, transporter, zabawka, smycz i kaganiec dla psa, kuweta ze żwirkiem dla kota), koszty wyżywienia (karma mokra i sucha, przysmaki, czasem karma dietetyczna lub weterynaryjna), koszty leczenia (szczepienie, odrobaczenie, leki, terapie, specjalne karmy), przybory pielęgnacyjne (w zależności od typu sierści to grzebień, szczotka, czasem rękawica z gumowymi wypustkami, trymer), kosmetyki (szampony, preparaty samoczyszczące do uszu i nosa, sole fizjologiczne do czyszczenia kącików oczu, pasta do zębów). Psie przedszkole lub usługi profesjonalnego trenera także kosztują.

Utrzymanie kota, który nie wychodzi z domu, wydaje się – ogólnie rzecz biorąc – tańsze od utrzymania psa, choć nie dużo tańsze. Kot, który podobnie jak pies wychodzi na zewnątrz, będzie generował podobne do psa koszty leczenia kontuzji, dodatkowych szczepień i odrobaczania.

Wiele zależy od konkretnego zwierzaka. Chorowite pupile siłą rzeczy generują większe koszty, niż zdrowe. Koty wystawowe wymagają częstych kąpieli z użyciem szamponów, balsamów i posypek, tak samo jak psy.

W konkurencji mniejszego drenowania portfela opiekuna ogłaszamy remis, z delikatnym wskazaniem na koty, które nie wychodzą z domu.

Kot czy pies? Dziecku jest wszystko jedno

Jeśli zastanawiasz się, który zwierzak będzie lepszy dla Twojego dziecka, podpowiadamy: jemu jest wszystko jedno. Małe dzieci są zachwycone każdym zwierzątkiem, niezależnie od tego, czy robi „hau!” czy „miał!”. Zarówno psy jak i koty mają bardzo dobry wpływ na charakter i usposobienie rozwijającego się malucha. Pamiętaj, by nadzorować zabawy dziecka ze zwierzakiem i nie pozwól, by pies czy kot spał z maluchem w jednym łóżku. Poza tym ciesz się ich wspólnym dorastaniem.

Zwierzę dla dziecka wybierz pod kątem swoich własnych gustów, upodobań i możliwości, bo to na Tobie, a nie na dziecku, spocznie obowiązek opiekowania się pupilem. Dziecko będzie od głaskania i zabawy, Ty od karmienia, sprzątania, wyprowadzania i zanoszenia do weterynarza. Lepiej jest karmić, sprzątać, wyprowadzać i leczyć swojego wymarzonego zwierzaka.

Kot czy pies? Werdykt

Werdykt jest taki, że sam musisz dokładnie przemyśleć, czy wolisz psa, czy raczej kota. Określ swoje oczekiwania i potrzeby, możliwości finansowe i czasowe.

Nie podejmuj decyzji pochopnie. Koty i psy mogą żyć nawet kilkanaście lat i przez cały ten czas ich życie spoczywać będzie w Twoich rękach. Nie kupuj zwierzaka pod wpływem impulsu kaprysu, ani na prezent dla kogoś innego.

Pamiętaj, że żaden zwierzak nie jest idealny. Podobnie jak ludzie, koty i psy miewają swoje humory. Podobnie jak ludzie, są jednak warte zachodu.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >