Kot czy pies? Jak wybrać pupila?
Kot czy pies? Jak porównać zwierzaki?
Trudno jest porównywać psy i koty z powodu ich wielkiej różnorodności. Każdy pies i każdy kot może być inny, może należeć do jednej z dziesiątek ras o odmiennych przyrodzonych cechach, a do tego indywidualny charakter każdego zwierzaka kształtują jego unikalne doświadczenia z okresu socjalizacji. Istnieją rasy kotów, zachowujące się podobnie do psów, oraz psy nieco przypominające koty. Istnieją łagodne amstafy i rozszalałe jamniki, podobnie jak buntownicze maine coony i persy o niespożytej energii.
Wszelkie porównania psów i kotów, na poziomie gatunków, a nie poszczególnych ras, muszą więc dotyczyć albo tylko kwestii ogólnych i oczywistych, albo też opierać się na ryzykownych i niedokładnych generalizacjach. Spróbujemy mimo wszystko dokonać rzetelnego zestawienia, by pomóc Ci zdecydować, który zwierzak będzie dla Ciebie odpowiedni.
Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, ukazujące różnice między psami i kotami pod względem ich usposobienia, potrzeb i kosztów utrzymania. Może ono okazać się pomocne przy podejmowaniu trudnej decyzji: kot czy pies?
Kot czy pies? Wybierz mądrze
Wybór pupila zależy od tego, czego oczekujemy od zwierzaka. Psy i koty mają swoje wady i zalety, jedne sprawdzają się lepiej w pewnych okolicznościach, drugie w innych. Wiadomo, że np. do zabawy na łące czy w parku lepiej nada się pies. Z kolei kot jest samodzielny, lepiej znosi rozłąkę z właścicielem i sam dba o swoją czystość.
Musimy zdecydować, czego pragniemy od pupila. Czy ma się do nas łasić, czy raczej traktować nas jak równych sobie? Czy ma być wesoły i błaznowaty, czy raczej pełen godności i nieco wyniosły? Ma pilnować domu i dziecka, czy wystarczy, że będzie grzał nam kolana wieczorami?
To, czy zdecydujemy się na kota, czy na psa, zależy także od naszego własnego trybu życia. Psa trzeba wyprowadzać, a kota nie. Jeśli lubimy spacerować czy nawet biegać, pies chętnie będzie nam towarzyszył. Jeśli jednak pracujemy zdalnie lub po prostu cenimy sobie domowe pielesze, kot będzie dla nas lepszym towarzyszem, bo w domu czuje się… no, jak w domu.
Kot czy pies? Stosunek do człowieka
Pogląd, że psy kochają ludzi bardziej niż koty, jest nieprawdziwy. Natomiast faktem jest, że psy okazują swoje uczucia do opiekuna o wiele wylewniej od kotów.
Pies całym swoim ciałem i wszystkimi zachowaniami informuje, że kocha swojego pana. Najchętniej nie odstępowałby go na krok, chce z nim być, bawić się, pracować, wszędzie mu towarzyszyć (z wyjątkiem gabinetu weterynarza, oczywiście), spać z nim w jednym łóżku.
Koty przywiązują się do swoich opiekunów nie mniej niż psy. Są jednak bardziej od nich powściągliwe. Trzymają się nieco na dystans i zajmują swoimi sprawami. Witają opiekuna, gdy wraca z pracy, i łaskawie dają się głaskać, ale jednocześnie umieją same o siebie zadbać i same się sobą zajmować. Są jak zbuntowany nastolatek – udają, że im nie zależy.
Zarówno pies i kot potrzebuje uwagi swego opiekuna i regularnych zabaw. Potrzeby kotów są jednak pod tym względem mniejsze niż psów. Kot lepiej od psa znosi kilka godzin rozłąki ze swym opiekunem i umie sam znaleźć sobie zajęcie, gdy tymczasem pies wymaga często niemal stałej uwagi i już po pięciu minutach rozłąki niemal umiera z nudy lub smutku.
Jeśli potrzebujesz zwierzaka, który będzie Cię jawnie i wylewnie kochał, za cenę ciągłego poświęcania mu uwagi, pomyśl o kupnie psa. Jeśli wolisz dyskretne przywiązanie i partnerstwo dwóch niezależnych jednostek, kot to zwierzak dla Ciebie.
Kot czy pies? Wychowanie i szkolenie
Zarówno psy, jak i koty, przechodzą socjalizację w pierwszych miesiącach życia. Od jej przebiegu zleży w ogromnej mierze charakter zwierzęcia i to, jak będzie sobie radzić z codziennymi sytuacjami, jak będzie reagować na innych ludzi i inne zwierzęta.
Poza socjalizacją, psy i koty można także szkolić. Psy są w stanie opanować wiele komend, a nawet przejść zaawansowane szkolenie zawodowe. Odpowiednio wyszkolony pies może być przewodnikiem niewidomych, asystentem osób niesłyszących, ratownikiem, psem policyjnym, psem myśliwskim (gończym, norowcem, płochaczem, itp.), psem stróżującym i obronnym. Psy zostały udomowione już ok. 30 tys. lat temu właśnie z uwagi na swoją przydatność do pracy. Nie dziwi więc, że mają tyle zastosowań. Ponadto trening to dla psów zabawa i okazja do aktywnego spędzania czasu ze swoim panem.
Koty z kolei zostały udomowione ok. 10 tys. lat temu w Afryce. Podążały za gryzoniami, które żerowały w spichlerzach na terenach późniejszego Egiptu i Mezopotamii. Ludzie ulegli ich urokowi i zaczęli je trzymać w domach w charakterze szczurołapów i pełnych gracji maskotek.
Koty nigdy nie miały określonych zadań i nie poddawano ich specjalistycznym szkoleniom. Nie każdy wie, że kota także można – do pewnego stopnia – nauczyć komend. Od cierpliwości opiekuna i jego zdolności trenerskich zależy, czy kot tylko poda łapę, czy też będzie na komendę poddawał się czesaniu. Zasadniczo jednak szkolenie kotów to raczej fanaberia, podczas gdy szkolenie psów to standardowa procedura. W przeciwieństwie do psów, koty nie traktują treningu jako ekscytującej zabawy. Jeśli cieszy Cię, gdy zwierzę wykonuje Twoje polecenia, wybierz psa.