Kot balijski – bliski kuzyn kota syjamskiego
Kot balijski to ciekawa rasa kota, która jest pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Gdy na początku XIX wieku rozpoczęto hodowlę kotów syjamskich, odrzucano koty długowłose jako niepasujące do standardów rasy. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zauważono piękno, jakie kryje się w tej puchatej sierści i rozpoczęto hodowlę kotów z długą sierścią. Jednak równie długa jak futro nazwa szybko zmieniła się w kota balijskiego, który dzisiaj uważany jest za jednego z najpiękniejszych na świecie.
Kota balijski – charakterystyka
Kot balijski osiąga wielkość około 30 cm i waży około 5 kg. Pełną dojrzałość osiąga po roku. Najbardziej charakterystyczne jest jego umaszczenie – niebieskie oczy otoczone są ciemniejszą obwódką, podobnie jak uszy, nogi i ogon. Przyjęło się, że aby kot uznany był za rasowego, barwa jego sierści musi znajdować się w określonych ramach point: przeważająca jasna sierść, ciemna na końcach. Barwa kociej sierści, to zaburzenia pigmentacji, co w przypadku kotów balijskich oznacza półalbinizm, widoczny na jasnych częściach umaszczenia.
Koty balijskie są smukłe, muskularne, mają podłużne ciało i trójkątną głowę, a sierść jest długa i puszysta, szczególnie na charakterystycznym ogonie. Klatka piersiowa i ramiona powinny być węższe niż biodra, co sprawia że ich tułów jest nieco walcowaty. Warto też zauważyć, że tylne nogi są nieco dłuższe od przednich, dzięki czemu koty balisjkie są bardzo skoczne.
Figle i psoty, czyli zabawy kota balijskiego
Balijczyki to typowe koty sportowcy. Choć jak wszystkie mruczki uwielbiają wylegiwać się na kolanach swoich właścicieli, to ten typ kota wymaga także odpowiedniej dawki rozrywki, która pozwoli mu w pełni wykorzystać zebrane nakłady energii.
Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie kotu balijskiemu wysokich półek i torów przeszkód, po których będzie mógł się wspinać w poszukiwaniu przysmaków i zabawek. Warto też pokusić się o zastosowanie różnego rodzaju wędek i szeleszczących kulek, które pozwolą mu się wyszaleć. Dzięki swojej budowie kot balijski porusza się z wielką gracją i w zasadzie wszędzie, gdzie ma taką możliwość.
Im więcej zabawy zapewnimy mu przed snem tym większe szanse na to, że nie obudzi nas nad ranem oraz nie zniszczy mebli – szczególnie jeśli zaproponujemy mu wygodne i unikatowe drapaki usytuowane w różnych miejscach w domu. Na szczęście producenci wychodzą nam naprzeciw proponując coraz wymyślniejsze i bardziej eleganckie dodatki, które będą pasować do każdego wnętrza.
Miłość kota balijskiego
Choć przyjęło się, że koty to stworzenia indywidualne i bardziej przywiązują się do miejsca niż do człowieka, w przypadku kota balijskiego te stwierdzenia można odłożyć do przysłowiowego lamusa. Kot balijski bowiem niezwykle ceni sobie ludzkie towarzystwo i słynie z okazywania sympatii.
Są to również koty bardzo inteligentne i szybko uczą się komend, a także przewidują ruchy swoich właścicieli. Jeśli zatem szukasz kota, z którym wspólnie będziesz mógł spędzić czas, a przy okazji inteligentnego towarzysza – balijczyk zdecydowanie dotrzyma Ci kroku, szczególnie że podobnie jak jego syjamski kuzyn, jest to kot niezwykle rozmowny!
Jak dbać o kota balijskiego?
Ze powodu dłuższej sierści kota balijskiego należy często czesać, aby sierść się nie sfilcowała. Ponieważ koty doskonale same dbają o swoją higienę, takie sytuacje zdarzają się rzadko, jednak trzeba je mieć na uwadze. Z racji że kot balijski nie ma podszerstka jego linienie w okresie wiosennym i jesiennym jest mniejsze niż u typowych kotów.
Kot balijski to typ sportowca, dlatego bardzo ważne jest w jego przypadku zachowanie odpowiedniej diety. Im więcej ruchu, tym więcej kalorii musi uzupełnić. Podobnie jak w przypadku innych kotów także i balijczyk wymaga stałej kontroli weterynaryjnej. Oprócz regularnych badań należy zwrócić szczególną uwagę na stopniowy zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty, amyloidozę nerek, która przypomina ciężką niewydolność nerek oraz na kardiomiopatię przerostową, czyli zgrubienie mięśnia sercowego.