Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com

Kot amerykański krótkowłosy – salonowy dachowiec

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Amerykańscy imigranci to nie tylko ludzie. Wśród istot, które zasiedliły Amerykę Północną znalazły się też nasze europejskie mruczki. W drodze naturalnej ewolucji narodził się kot amerykański krótkowłosy – piękny, salonow

Amerykański kot krótkowłosy to bardzo bliski kuzyn kota europejskiego. Za oceanem znalazł się w wyniku wielkich zamorskich podróży w XVII wieku, gdy zajmował się wyłapywaniem na statkach myszy, a potem towarzyszył pierwszym osadnikom. To typowe koty użytkowe, które miały chronić farmy i miasta przed atakami gryzoni.

Kot amerykański krótkowłosy – charakterystyka

Kot amerykański krótkowłosy charakteryzuje się bardzo masywną sylwetką oraz wyjątkowo gęstą sierścią. To duże koty ważące nawet 14 kg o szerokim tułowiu, prostym grzbiecie i niezwykle proporcjonalne, co też jest ich znakiem rozpoznawczym. Mają mocną żuchwę z dobrze rozwiniętymi kośćmi policzkowym, co sprawia że ich pyszczek wydaje się być kanciasty z wyraźnie zarysowanymi policzkami i wąsami.

Uroczego wyglądu dopełniają podłużne, szeroko rozstawione uszy oraz duże okrągłe oczy, lekko skośne. Dozwolony jest niemal każdy kolor tęczówek, a są one zależne głównie od umaszczenia. Futro, które nosi kot amerykański krótkowłosy jest krótkie, gęste ale i w porównaniu do innych rasowych mruczków – szorstkie. Podobnie jak w przypadku kotów europejskich – dozwolone jest każde umaszczenie, choć przez hodowców najbardziej pożądane są mruczki w kolorze szarym i tabby oraz szynszylowe.

Kot amerykański krótkowłosy jest kochany przez swoich właścicieli – nie tylko ze względu na swoją szlachetną urodę, lecz również dzięki swojemu wyjątkowemu usposobieniu! Są miłe, delikatne i czułe, a przede wszystkim towarzyskie.

Nie przepadają za samotnością, dlatego chętnie spędzają czas z właścicielem lub innym kocim towarzyszem na długiej zabawie. Zamiłowanie do figli wynika także z tego, iż przez lata koty te były domowymi myśliwymi, których celem było ochronienie ludzkich farm i gospodarstw od gryzoni. Co ciekawe, wśród przedstawicieli tej rasy są również oficerowie pocztowi, którzy stali na straży wielkich worków by myszy nie podjadły korespondencji.

Jak pielęgnować kota amerykańskiego krótkowłosego?

Kot amerykański krótkowłosy, podobnie jak jego europejski kuzyn nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Raz na tydzień należy go porządnie wyczesać, szczególnie że to mruczki z bardzo gęstą sierścią. Aby zapobiec nadmiernemu linieniu – wiosną i jesienią – warto stosować specjalistyczne szczotki przeznaczone dla kotów z krótką sierścią.

Ponieważ rasa ta przez wiele lat żyła naturalnie, nie ma większych problemów ze zdrowiem. Mimo to należy pamiętać o wizycie u weterynarza raz do roku, podczas której wykonane zostaną badania profilaktyczne – pozwoli to na ewentualne wykrycie chorób na wczesnym etapie, co zapobiegnie kosztownemu leczeniu.

Kot amerykański cierpi na schorzenia typowe dla kotów domowych – kamień nazębny, kamienie struwitowe – w tym wypadku istotna jest odpowiednia i zbilansowana dieta, oparta na zasadach BARF. Jeśli mamy wątpliwości, czy odpowiednio dobieramy składniki, możemy to skonsultować z kocim dietetykiem.

Kot amerykański krótkowłosy – ciekawostki

Za początek rasy kota amerykańskiego krótkowłosego uważa się podróżników z angielskiego żaglowca Mayflower. Legenda głosi, że na owym statku znajdował się krótkowłosy i wielokolorowy kot, choć wiadomo, że musiał mieć towarzysza, gdyż niebawem na świecie pojawił się miot pełen pręgowanych kociąt.

Po zakończeniu morskiej żeglugi, koty te miały za zadanie wspomagać społeczność osadników w walce z gryzoniami, których w Ameryce Północnej było mnóstwo. Przez setki lat traktowano go jako zwykłego dachowca, ale na początku XX wieku zauważono powoli zanik rasy – popularność kota amerykańskiego krótkowłosego stanęła pod znakiem zapytania, gdy kontynent zaczęła zalewać fala coraz to wymyślniejszych ras.

Taki bieg wydarzeń zachęcił amerykańskich hodowców by utrwalić krajową rasę i wprowadzić ją na arystokratyczne salony. Czy było warto? Ależ jak najbardziej, bo kot amerykański krótkowłosy udowodnił, że to, co klasyczne jest naprawdę piękne.

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >