Swiatzwierzat.pl Pozostałe Kot amerykański krótkowłosy – kot rasowy czy zwykły dachowiec?
Piesek przed

Kot amerykański krótkowłosy – kot rasowy czy zwykły dachowiec?

14 stycznia 2021

Historia kota amerykańskiego krótkowłosego

Paradoksem jest, że kot uważany za chlubę i rodzaj amerykańskiego dziedzictwa przybył do Ameryki z Europy. W rzeczywistości nie ma w tym nic dziwnego, po prostu po odkryciu Ameryki, począwszy od XVII wieku przybywający tam osadnicy zabierali razem ze sobą koty, które na statkach, a potem już na europejskim lądzie zajmowały się głównie tępieniem gryzoni. Podobno pierwsze osobniki dotarły tam razem z załogą słynnego żaglowca Mayflower.

Koty bardzo szybko zadomowiły się na nowym kontynencie, choć musiały przez lata przystosowywać się do innych warunków klimatycznych. Nadal pełniły funkcję użytkową w gospodarstwach domowych, na farmach, we wsiach i w miastach. Można je było spotkać na przykład w urzędach pocztowych, w których ich zadaniem była ochrona korespondencji przez szkodnikami.

Kot amerykański krótkowłosy w XX wieku

Przez ponad dwa stulecia koty te uważano za zwykłe, krótkowłose dachowce, jednak na początku XX wieku to podejście uległo zmianie. Do Ameryki zaczęły wówczas docierać inne, także egzotyczne rasy kotów. Dochodziło między nimi, a amerykańskim kotem krótkowłosym do naturalnych krzyżówek i ów typowy amerykański kot zaczął nagle tracić swoje naturalne cechy. Zaniepokoiło to hodowców, którzy wcześniej lekceważyli tutejsze koty. Została podjęta decyzja o hodowli krajowej rasy, która miała zapobiec zanikaniu jej naturalnych właściwości. W 1906 roku amerykańska organizacja CFA oficjalnie zarejestrowała rasę kota amerykańskiego krótkowłosego.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszym kotem zarejestrowanym jako amerykański krótkowłosy był pochodzący z Wielkiej Brytanii kocur o imieniu Bell of Bradford, który później wielokrotnie zdobywał laury na cyklicznych wystawach kocich ras.

Kwestia czy dany kot jest brytyjski czy amerykański powracała jeszcze niejednokrotnie. Amerykańskim kotom w międzyczasie zmieniano nazwę na rodzime krótkowłose bądź krajowe krótkowłose, jednak fakt ich krzyżowania z brytyjską odmianą nadal powodował, że rasy były nie do odróżnienia.

W 1966 roku ustalono ostateczną nazwę na amerykański krótkowłosy, a jeszcze wcześniej zabroniono krzyżówek z innymi odmianami. W ten sposób kot amerykański zyskał odrębny status, choć nadal jako rasa nie została uznany przez FIFe, czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną. Jest bardzo popularny w USA, Kanadzie i Japonii, jednak już nie w Europie, w której występuje podobna do niego odmiana określana jako europejski kot krótkowłosy.

Najważniejsze cechy wyglądu kota amerykańskiego krótkowłosego

Czy są jakieś cechy odróżniające amerykańskiego kota krótkowłosego od tamtejszych dachowców? Otóż tak, już podczas pierwszych lat selektywnej hodowli starano się uwypuklić cechy, które miały odróżniać nową rasę od zwyczajnych, wolnożyjących kotów. Te pierwsze miały charakteryzować się bardziej masywną i mocniejszą budową i bardziej zaokrągloną głową, jednak i tak na pierwszy rzut oka ciężko byłoby nam znaleźć różnice między nimi.

Kot amerykański krótkowłosy występuje w odmianie średniej i dużej. Ma muskularne ciało i krępą budowę. Jego waga zamyka się w przedziale 3-5 kg u samic i 4-7 kg u samców, a wysokość między 30-35 cm dla obu płci.

Głowa jest szeroka i okrągła z dobrze rozwiniętymi kośćmi policzkowymi. Kufa jest kanciasta, z profilu wyraźnie zakrzywiona. Poduszki z wibrysami są bardzo uwydatnione. Oczy są duże i okrągłe, skośnie ustawione na zewnątrz. Kolor oczy jest uzależniony od umaszczenia. Najczęściej jest miedziany, zielony, niebieski lub złoty. Uszy są szeroko rozstawione i pionowe, średniej wielkości i zaokrąglone na końcach.

Tułów kota jest szeroki, grzbiet prosty, kończyny średniej długości, mocne, z zaokrąglonymi łapami. Ogon jest średniej długości, gruby u nasady i zwężający się ku okrągłej końcówce.

Umaszczenie kota amerykańskiego krótkowłosego jest różnego rodzaju. Może być jednobarwne, wielobarwne, pręgowane, szylkretowe. W hodowlach najczęściej można znaleźć koty o umaszczeniu srebrzystym lub tabby. Pożądane natomiast są koty o ubarwieniu szynszylowym i srebrzyście cieniowanym. W przypadku kota amerykańskiego krótkowłosego możemy mówić aż o sześćdziesięciu różnych rodzajach umaszczenia.

Szata kota amerykańskiego krótkowłosego, jest zgodnie z jej nazwą krótka, czasami nieco szorstka. Przy optymalnej, bogatej w składniki odżywcze diecie powinna się błyszczeć.

Charakter i aktywności kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański krótkowłosy charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem i zrównoważonym temperamentem. To inteligentne i ciekawskie osobniki, które większą część dnia spędzają na wylegiwaniu się, jednak od czasu do czasu potrafią zerwać się do nagłej gonitwy i szaleć tak przez kilka minut. Jest to jedną z ich form aktywności, co nie znaczy, że tyle ruchu powinno im wystarczyć w ciągu całego dnia. Mają tendencję do nadwagi, więc tym bardziej trzeba poświęcać im czas na wspólną zabawę.

Pamiętajmy, że kiedyś zajmowały się polowaniem na gryzonie, więc muszą w jakiś sposób spożytkować swoją energię. Można bawić się z nimi przy pomocy wędki, choć często same są w stanie znaleźć przedmioty, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że mogą służyć jako zabawka dla kota.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy