Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot amerykański curl – niezwykły kot uszatek
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 12.01.2021 01:00

Kot amerykański curl – niezwykły kot uszatek

Piesek przed
Piesek przed

Historia kota amerykańskiego curl

Historia amerykańskiego curla rozpoczęła się w 1981 roku. Na progu domu małżeństwa Grace i Joe Ruga, którzy mieszkali w Lakewood w Kalifornii pojawiła się niezwykłą kotka, której charakterystyczną cechą były wywinięte do tyłu uszy. Kiedy tylko Grace spojrzała na kotkę, od razu wiedziała, że jest w niej coś zupełnie nowego i niespotykanego. Ruga przygarnęli czarną kotkę, nazwali ją Shulamith i zaczęli kojarzyć z innymi kotami. 

W kolejnych miotach zawsze pojawiały się kocięta, którym po kilku dniach od narodzin uszy samoistnie zaczęły wywijać się do tyłu. Ruga postanowili, że ogłoszą światu, iż w ich domowym zaciszu powstała nowa rasa – american curl. Po czym zaczęli rozwijać hodowlę i poczynili starania w celu zarejestrowania rasy.

Nowa rasa kotów bardzo zainteresowała kocich genetyków. Po zbadaniu wielu miotów, naukowcy doszli do wniosku, że charakterystyczny wygląd uszu amerykańskiego curla powstał w wyniku spontanicznej, genetycznej mutacji. Gen okazał się dominujący i od tego czasu populacja nowej rasy bardzo się rozrosła. 

Po wystawie w Palm Springs w 1986 roku, na której zaprezentowano amerykańskiego curla kolejne federacje – TICA, CFA, ACFA – po kolei uznawały nową rasę. W latach dziewięćdziesiątych amerykańskie curle trafiły do Europy. Na uznanie rasy przez FIFę, czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną trzeba było czekać do 2002 roku. FIFa ustaliła swój standard i od tego momentu amerykański curl długowłosy stał się powszechnie uznawaną rasą kota.

W programach hodowlanych amerykański curl może być rozmnażany zarówno z osobnikami swojej rasy, jak i z kotami domowymi z prostymi uszami. W ten sposób zapewnia się dużą pulę genów i różnorodność genetyczną rasy.

Najważniejsze cechy wyglądu amerykańskiego curla

Amerykański curl to kot średniej wielkości, dobrze umięśniony, o proporcjonalnej sylwetce i bardziej szczupłej niż masywnej budowie. Jego waga zamyka się w przedziale 2-3 kg dla samic i 3-4,5 kg dla samców, a wysokość odpowiednio 30-35 cm i 30-40 cm. 

Głowa curla przypomina z wyglądu ścięty, zmodyfikowany klin bez płaskich płaszczyzn. Oczy są umiarkowanie duże w stosunku do głowy i mają kształt orzecha. Kolor oczu może być różny, ale zawsze lśniący i niezależny od koloru szaty. Jedynie u kotów o umaszczeniu typu point, kolor oczu powinien być niebieski. 

Najważniejszą cechą curla są oczywiście jego uszy. Zbudowane są z mocnej chrząstki, gładkiej w dotyku i niewiele grubszej niż normalne kocie niezakręcone ucho. Wyginają się łukowato do tyłu, zazwyczaj między granicą 90 i 180 stopni. Ich końcówki są zakręcone i elastyczne. Osadzone są równomiernie, na szczycie głowy.

Tułów ma kształt prostokąta, kończyny są średniej długości, proste z widoku zarówno z tyłu i przodu, łapy są zaokrąglone i średniej wielkości. Ogon jest gruby u nasady, elastyczny i zwężający się ku końcówce. Jego długość powinna odpowiadać długości ciała.

Umaszczenie amerykańskiego curla może być dowolnego rodzaju.

Sierść niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z odmianą krótkowłosą czy długowłosą, ma minimalny podszerstek, włos okrywowy jest delikatny i jedwabisty.

Charakter i aktywności amerykańskiego curla

Koty tej rasy są inteligentne, czujne, aktywne i mają łagodny, zrównoważony charakter. Lubią kontakt fizyczny, są towarzyskie i ciekawskie. Amerykańskie curle lubią się uczyć i wykazują dużą chęć do zabawy. W ciągu dnia trzeba im zapewnić odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej, aby odczuwały psychofizyczny komfort. 

Można się z nimi bawić wspólnie lub zapewnić odpowiednie akcesoria do samotnej zabawy. Powinien mieć w pobliżu małe, łatwo dające się przemieszczać zabawki i zorganizowane miejsce do wspinania, na przykład w postaci solidnej wielkości drapaka. Wspólnie możemy bawić się z nim na przykład za pomocą wędki, uważajmy jednak, żeby podczas bardzo intensywnej zabawy nie zrobił sobie krzywdy na własne życzenie. 

Wspólne życie z kotem amerykańskim curlem

Amerykański curl to kot niezwykle towarzyski, który potrafi przystosować się do każdych warunków mieszkaniowych. Jeśli mieszka w otoczeniu kilku osób, to z całą pewnością czuje się jak pełnoprawny członek rodziny. W domowym otoczeniu interesuje go dosłownie wszystko, także w kontaktach z obcymi osobami nie jest bojaźliwy. Słowem, to typowy domowy kot, który kocha swoją ludzką rodzinę.

Amerykański curl uwielbia spędzać czas w pobliżu człowieka, czy to na jego kolanach, czy to śpiąc razem z nim w łóżku. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami w domowym otoczeniu, także z psami, choć w takim przypadku powinniśmy go socjalizować od małego.

Ma naturę odkrywcy i lubi eksplorować, więc jeśli nie chcemy, żeby urządził sobie wycieczkę na zewnątrz domu lub mieszkania, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć teren. 

Może być towarzyszem starszej osoby, ale tylko przy założeniu, że wiekowy właściciel zapewni mu codzienną dawkę aktywności. Z reguły jest cichy i nie odczuwa potrzeby głośnego wokalizowania, raczej wydaje z siebie pomruki i gruchnięcia. Trzeba mieć na uwadze, że źle znosi samotność.

Co ciekawe, wszystkie jego cechy składają się na określanie go mianem Piotrusia Pana wśród kotów.

Tagi: Polska