Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Kot amerykański bobtail – dziki z wyglądu, przyjazny z natury

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bobtail w nazwie tego kota oznacza naturalnie krótki ogon. I rzeczywiście, kot amerykański bobtail to rasa znana od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, której najważniejszą naturalną cechą wyglądu jest krótki ogon.

Historia amerykańskiego bobtaila

Historia kota tej rasy rozpoczęła się całkiem przypadkiem, w 1960 roku. Podróżując po Ameryce, małżeństwo Brendy i Johna Sandersów natknęło się w Arizonie na przyjaznego pręgowanego brązowego kocura o krótkim ogonie. Zabrali go ze sobą, nazwali Yodi, po czym po powrocie do domu skojarzyli z kotką syjamską o imieniu Mishi. Z tego związku narodziły się kolejne kocięta z krótkim ogonem, co oznaczało, że gen Yodiego odpowiedzialny za krótki ogon był w tej krzyżówce genem dominującym. 

Niestety potomstwo nie cieszyło się dobrym zdrowiem, ale na pomoc Sandersom przyszła ich przyjaciółka i hodowca Mindy Shoultz. Za jej podpowiedzią inni hodowcy zaczęli szukać podobnych kotów z krótkim ogonem, aby następnie skojarzyć pasujące do siebie osobniki i zadbać o to, aby cieszyły się lepszym zdrowiem. W ten sposób powstały pierwsze, hodowlane linie amerykańskiego bobtaila, bo w ten właśnie sposób nazwano kolejne, rodzące się z krótkim ogonem koty. 

Kot amerykański bobtail – powstanie i rozwój rasy

Wokół genezy powstania rasy wciąż jest jednak dużo niejasności, nie wiadomo bowiem jak oryginalnie powstały amerykańskie koty z krótkim ogonem. Niektórzy miłośnicy kotów są przekonani, że amerykański bobtail musiał być wynikiem naturalnej krzyżówki amerykańskiego kota pręgowanego z dzikim rysiem. Inni dopatrują się związków amerykańskiego bobtaila z kotem rasy Minx pozbawionym ogona. Najprawdopodobniej ów krótki ogon powstał w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej wewnątrz populacji kotów domowych.

Dalsze zmiany mające na celu ustabilizowanie wzorca rasy amerykańskiego bobtaila miały miejsce w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W związku z zagrożeniem chowem wsobnym i trudnością z doborem kotów do utrzymania dotychczasowej linii amerykańskiego bobtaila, zdecydowano się na rozszerzenie wzorca. Odtąd amerykański bobtail może mieć umaszczenia różnego typu i występuje również w wersji z półdługą sierścią.

Rasa jest uznawana przez amerykańską organizację TICA, uznaje się go również w Niemczech i Chinach, ale wciąż nie został stworzony standard tej rasy przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, ani przez World Cat Federation.

Najważniejsze cechy wyglądu kota amerykańskiego bobtaila

Amerykański bobtail to krzepki kot z krótkim ogonem, którego długość osiąga między jedną trzecią, a jedną drugą długości normalnego kociego ogona. Występuje w odmianach średnich i dużych, jego ciało jest umiarkowanie długie o prostokątnej sylwetce. Jego waga zamyka się w przedziale 5-9 kg. Kotki są zazwyczaj dużo mniejsze od kotów.

Głowa kota tworzy szeroki klin bez płaskich płaszczyzn, proporcjonalny do tułowia. Oczy są duże, mają kształt migdałów i czujne spojrzenie. Są dość szeroko rozstawione i głęboko osadzone. Kolor oczu zależy od koloru szaty. Nos jest szeroki, szczęka i podbródek dobrze rozwinięte. Uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione, równomiernie osadzone na bokach głowy i z zaokrąglonymi końcami, na których znajdują się pędzelki. 

Grzbiet jest łukowaty, kończyny średniej wielkości, łapy duże i okrągłe z kępkami sierści między palcami. 

Ogon amerykańskiego bobtaila jest naturalnie krótki, gruby u nasady i elastyczny. Pokryty jest długą, gęstą sierścią, która tworzy charakterystyczny pióropusz.

Umaszczenie amerykańskiego bobtaila jest dostępne w wielu kombinacjach kolorów i ich odcieni. Wśród najpopularniejszych jednolitych kolorów amerykańskiego bobtaila możemy wyróżnić: czarny, biały, kremowy, czekoladowy, płowy, cynamonowy, lawendowy.

Sierść kotów tej rasy może być krótka i długa. Ma naturalne właściwości wodoodporne. U długowłosych osobników futro jest lekko kudłate z lekką kryzą, a włosy na ogonie są dłuższe w porównaniu do reszty ciała. Struktura sierści jest niematowa i sprężysta. U krótkowłosych osobników włos okrywowy jest sztywny i twardy, a podszerstek miękki i puszysty.

Charakter i aktywności amerykańskiego bobtaila

Amerykański bobtail ma dziki wygląd, ale z temperamentu jest kotem o umiarkowanej energii. Jest towarzyski, niefrasobliwy i czuły, ma przyjazne usposobienie i potrafi dostosować się do każdych warunków. To kot pewny siebie, posłuszny i kochający, ale także lubiący różne formy zabawy. Można z nim ćwiczyć aportowanie zabawek, ciuciubabkę, często też poluje na owady. Nie jest jednak kotem, który potrzebuje dużej dawki aktywności i większość czasu spędza na leniuchowaniu. Ma też naturę odkrywcy i lubi wybrać się na samotny spacer po otwartej przestrzeni.

Wspólne życie z amerykańskim bobtail’em

Kot amerykański bobtail jest bardzo wrażliwy na ludzkie emocje i z racji tej cechy wykorzystywany jest jako kot terapeutyczny w psychoterapii. Lubi towarzystwo ludzi, innych kotów, a także psów. Dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi i lubi się z nimi bawić. Jest też ufny wobec obcych osób i gości, na dźwięk dzwonka pierwszy podbiega do drzwi. 

Nieważne, czy w rodzinnym domu jest hałaśliwie, czy kot tej rasy podróżuje z właścicielem kamperem, jest w stanie przystosować się do każdych warunków mieszkaniowych, Nie jest przy tym gadatliwy, bardziej grucha i ćwierka, więc nadaje się osoby, dla której częste wokalizowanie kota jest uciążliwe. Nie lubi zostawać sam i zdecydowanie woli, kiedy w pobliżu jest jego właściciel. 

Pielęgnacja i zdrowie amerykańskiego bobtaila

Pielęgnacja sierści kota tej rasy nie jest wymagająca. Wystarczy regularnie ją szczotkować, najlepiej raz na tydzień, a w okresach linienia codziennie. 

Z natury to zdrowy i odporny kot, jednak przez lata hodowli, która obejmowała chów wsobny pojawiły się pewne zdrowotne problemy. Amerykański bobtail może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego. Czasami rodzą się osobniki bez ogona, które są nie dopuszczane do programu hodowlanego i mają problemy zdrowotne związane ze skróceniem kręgosłupa. Koty te bywają podatne na wirusy i infekcje. Przy zakupie amerykańskiego bobtaila powinniśmy zażądać od hodowcy pisemnego świadectwa zdrowia z aktualną listą szczepień kota. Regularnie powinno się przycinać mu pazury oraz czyścić okolice oczu kota i zęby.

W kwestii żywienia wystarczy mu karma wysokiej jakości w postaci suchej lub mokrej. Są też wielbicielami surowego mięsa, więc można spróbować podawać im pożywienie w postaci diety BARF. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 120 zł.

W Polsce nie jest to rasa popularna, więc trudno podać widełki cenowe. W euro jego cena wynosi od 900 do 1200. Koty tej rasy żyją długo, między 15 a 18 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >