Swiatzwierzat.pl Pozostałe Kor brytyjski długowłosy – na ratunek wyspiarzom
Pixabay.com

Kor brytyjski długowłosy – na ratunek wyspiarzom

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Kot brytyjski długowłosy nadal nie jest uznawany przez wszystkie federacje za oddzielną rasę. Jego historia jest dość krótka, szczególnie że powstała ona głównie by pomóc w odrodzeniu kotów brytyjskich, które znacznie ucierpiały podczas II Wojny Światowej. Gen odpowiadający za długą sierść w przypadku tych mruczków jest recesywny, co oznacza że może pojawić się niespodziewanie po kilku pokoleniach, nawet jeśli rodzice i dziadkowie oznaczeni są jako krótkowłosi.

Jak wygląda kot brytyjski długowłosy?

Ponieważ koty brytyjskie długowłose są stosunkowo nową rasą, wciąż nie mają w pełni określonych parametrów. W hodowlach zdarzają się koty o różnej wielkości, wadze, a także długości włosa. Nie oznacza to, że te mruczki nie mają swoich cech charakterystycznych!

Ogólnie przyjęte standardy rasowe, są identyczne jak w przypadku kotów brytyjskich. Największą różnicą jest długość futra, ale i tu nie ma konkretnych wytycznych – wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań hodowcy. Obie kocie rasy odznaczają się krępą budową ciała, muskularnością oraz dość krótkimi kończynami. Uzupełnieniem wyglądu Brytyjczyka jest okrągła głowa z małymi uszami i wielkimi oczami.

To, co sprawia, że kot brytyjski długowłosy jest wyjątkowy, to jego sierść. Ten ważący do 8 kg kot przez swoje długie włosy wydaje się być znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Półdługie i gęste futro odziedziczył po kotach perskich, choć nie jest one tak długie jak u przodków. Wygląd misia nadaje mu wyjątkowo gruby podszerstek – to dzięki niemu włosy odstają od skóry.

Kolor umaszczenia kotów brytyjskich długowłosych tożsamy jest z kotami krótkowłosymi – mogą występować w kolorze rudym, czarnym, czekoladowym czy kremowym, choć najpopularniejsze i najbardziej cenione są te srebrzyste.

Jak dbać o kota brytyjskiego długowłosego?

Długa sierść – podobnie jak u kotów perskich – wymaga pielęgnacji. Minimum raz w tygodniu koty powinny być dobrze wyczesane, co zapobiega skołtunieniu i plątaniu się. Zaniedbanym pod względem czesania kotom sierść również się filcuje tworząc naturalne dredy. To nie tylko nieestetyczne, ale prowadzi też do groźnych chorób skóry i może być siedliskiej pasożytów – w tym pcheł. Ważne jest też, by do zabiegu czesania koty przyzwyczajać od maleńkości – charakter mają bardziej brytyjski, więc pielęgnacja nie jest ich ulubioną czynnością. Pomocne będą przy tym delikatne i miękkie szczotki markujące głaskanie. Warto też raz na jakiś czas – jeśli zauważymy problemy z sierścią – przyciąć włosy w okolicy odbytu oraz oczu. Pomoże to w zachowaniu kociej higieny, jak i problemów ze wzrokiem.

Nie zapominajmy też o kontroli weterynaryjnej, szczególnie o USG, które pozwoli na wczesną diagnozę chorób serca, na którą te koty są narażone. Dodatkowo podczas wizyty powinniśmy przeczyścić kotu uszy i ewentualnie przystrzyc pazurki.

Choć kot brytyjski długowłosy nie jest strasznym łakomczuchem, to chętnie skorzysta z serwowanych przysmaków. Oprócz łakoci warto przygotować pastę na odkłaczanie czy owies, które pozwolą na wydalenie długiej sierści, którą połyka podczas codziennej pielęgnacji.

Istotna jest również dieta. Mimo, że koty te nie są przesadnymi łakomczuchami, to niestety nie są miłośnikami ruchu. Nie mają więc kiedy spalić odpowiedniej ilości kalorii. By temu zapobiec zaleca się nawet krótką, ale częstą zabawę z kotem.

Można ją wymusić korzystając ze specjalnych misek czy mat węchowych. Warto wypróbować kilka zabawek i zobaczyć, która najbardziej skłoni kota brytyjskiego długowłosego do zabawy. Oprócz lepszej sylwetki, zabawa sprawi, że poprawi im się kondycja.

Kot brytyjski długowłosy najlepiej odnajdzie się w spokojnym domu, gdzie będzie mógł spędzić czas w ze swoim opiekunem. To bardzo czułe i przyjacielskie koty, które chętnie dzielą się swoim ciepłem z właścicielem. Jeśli szukamy kota mruczącego, ale przy okazji dostojnego – ta rasa sprawdzi się idealnie.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy