Swiatzwierzat.pl
Koci ogon prawdę Ci powie, czyli jak odczytywać ruchy kociego ogona

Pixabay.com

Koci ogon prawdę Ci powie, czyli jak odczytywać ruchy kociego ogona

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Koci ogon jest jak tyczka akrobaty, wysunięta sonda i flaga sygnałowa. Dowiedz się, jakie funkcje pełni i jakie sygnały przekazuje koci ogon!

Koci ogon: piękny i pożyteczny

Jak kot, to wiadomo, że wielkie oczy, stojące uszki, wibrysy i ogon – smukły, ruchliwy, często porośnięty długim włosiem, tworzącym okazałą kitę.

Choć są rasy kotów z ogonami szczątkowymi (np. bobtaile japońskie i kurylskie) lub nawet w ogóle bez ogonów (cymric i manks), to jednak przytłaczająca większość kotów ma porządne ogony i robi z nich dobry użytek. Ogon to nie tylko ozdoba, ciesząca oczy kociarzy, ale przede wszystkim przydatne narzędzie, ułatwiające kotom codzienne życie.

Koci ogon: niczym tyczka linoskoczka

Koci ogon to po prostu część kręgosłupa zwierzęcia. Składa się najczęściej z 28 kręgów, jest znakomicie umięśniony i unerwiony, przez co kot może nim poruszać w niemal dowolny sposób.

Koci ogon służy przede wszystkim do utrzymywania równowagi. Jest jak żywa, ruchliwa tyczka, która pomaga kotu odpowiednio balansować środkiem ciężkości, a nawet korygować trajektorię lotu podczas skoku. Dzięki ogonowi koty potrafią z gracją chodzić po wyjątkowo cienkich parapetach, przebiegać po linach, buszować wśród gałęzi drzew, skakać z płotu na płot. Ogon pomaga też kotom szybko zmieniać kierunek biegu. A gdyby w czasie tych wszystkich akrobacji łapa któremuś z nich się jednak omsknęła, za pomocą ogona kot umie odwrócić ciało w powietrzu tak, by wylądować na czterech łapach, a nie na grzebiecie.

Koci ogon: niczym czujka na tyłach

Koci ogon bardzo dobrze odbiera wszelkie bodźce, działa więc niczym wysunięta sonda, która zbiera dla kota dodatkowe informacje z otoczenia. Dzięki ogonowi kot lepiej też wyczuwa, co dzieje się za jego plecami. To może mieć nieraz duże znaczenie dla dziko żyjących zwierząt, które muszą nie tylko polować, ale też unikać upolowania.

Ponieważ koci ogon jest tak czuły na bodźce, koty najczęściej nie lubią dotykania ani głaskania po ogonie, bo jest to dla nich drażniące.

Koci ogon: niczym flaga sygnałowa

Koty wykorzystują ruchliwość i widoczność swoich ogonów także do komunikowania nastrojów i potrzeb. Język ciała kota jest bardzo bogaty i wyrazisty, a wiele z tego wyrazu zawiera się w ogonie – wyprostowanym, nastroszonym, podwiniętym, poruszającym się na boki lub górę i dół.

Pamiętaj, że aby prawidło odczytać język ciała kota, należy przeanalizować wszystkie sygnały, wysyłane przez zwierzaka: pozycję ciała, uszu, oczu, wyraz pyszczka, wydawane odgłosy – nie tylko ruchy ogona. Ruchy ogona to jeden z wyrazistych kocich sygnałów, mogą jednak mieć wiele znaczeń i różne koty często posługują się nimi w odmienny sposób.

Koci ogon: uniesiony pionowo oznacza powitanie

Kocięta unoszą ogony, kiedy ich mam wraca do gniazda. Uniesienie ogona to więc u kotów przede wszystkim gest kociąt wobec ich matek. Być może mechanizm ten służy szybszemu lokalizowaniu dzieci przez kocią mamę – sterczący wśród zakamarków gniazda ogon oznacza młode, któremu trzeba poświęcić uwagę.

Z czasem unoszenie ogona zaczęło być wykorzystywane przez koty domowe w szerszym zakresie interakcji – także dla powitania innych dorosłych kotów, a wreszcie do witania ludzi. Dziś każdy wracający z pracy kociarz wie, że kiedy pupil podchodzi do niego z uniesioną kitą, oznacza to łaskawe powitanie.

Koci ogon: uniesiony i drżący oznacza wyznaczanie granic

A konkretniej znaczenie terenu. Gdy kocur unosi ogon pionowo i potrząsa nim, można się spodziewać, że zaraz strzyknie moczem na wybraną pionową powierzchnię. To sygnał dla innych kocurów, że ten teren jest zajęty.

Koci ogon: wygięty w odwrócone U oznacza chęć zabawy lub obrony

To pozycja ogona charakterystyczna dla kociąt, ale wiele dorosłych kotów także układa ogon w ten sposób, gdy ma ochotę na zabawę. U dorosłych kotów takie ułożenie ogona może też być oznaką niepewności i gotowości do samoobrony, zwłaszcza jeśli ogon jest nastroszony.

Koci ogon: opuszczony oznacza relaks

Kiedy kotem nie targają żadne silne emocje, jego ogon jest swobodnie opuszczony, czasem całkowicie luźny i zwisający koło nóg, czasem uniesiony do połowy, ustawiony niemal równo z linią grzbietu.

Koci ogon: lekko wzniesiony oznacza ciekawość

Kiedy kot unosi ogon nieznacznie, często zakręcając przy tym koniuszek nieco do góry, komunikuje w ten sposób ciekawość, jest zaintrygowany.

Koci ogon: drżący koniuszek oznacza skupienie

Kiedy ogon kota prostuje się do poziomu, a jego koniuszek lekko drży, oznacza to, że zwierzak jest czymś bardzo zaaferowany i skupia na tym całą uwagę. Często tę pozycję przyjmują koty, kiedy ostrożnie wyłaniają się zza osłony, by zbadać nową rzecz, osobę czy zwierzę.

Koci ogon: owinięty wokół łap oznacza spoczynek

Kiedy kot siada często owija ogon wokół łapek. Taka pozycja najczęściej oznacza, że kot jest spokojny i po prostu sobie przysiadł. Jeśli jednak kot czujnie obserwuje przy tym jakieś zjawisko, pozycja siedząca możne oznaczać tylko pozorny, udawany spokój – kot kupuje czas, by zastanowić się nad odpowiednią reakcją.

Koty owijają się też ogonami, kiedy jest im zimno, szczególnie w czasie snu. Dlatego zwłaszcza jesienią i zimą zwracaj uwagę na pozycję ogona swojego pupila – być może zwierzak komunikuje Ci za jego pomocą, że trzeba zamknąć okno albo uszczelnić próg w drzwiach.

Koci ogon: wciśnięty pod brzuch oznacza strach

Ogon zawinięty pod brzuch jest u kota przeciwieństwem ogona uniesionego pionowo do góry. To sygnał, że kot się boi.

Koci ogon: przyciśnięty do ciała oznacza ból

Koty rzadko dają po sobie poznać, że coś je boli. Kiedy jednak faktycznie dolega im silny ból, przybierają tzw. postawę bólową. Wyginają wtedy grzbiet w łuk, trzymając łapy złączone pod sobą i dociskając ogon do ciała.

Koci ogon: bijący o ziemię oznacza gotowość do akcji i gniew

Kiedy ogon kota zaczyna poruszać się w górę i w dół, uderzając o ziemię, oznacza to, że kot podjął decyzję i zaraz przystąpi do akcji. Jaka to będzie konkretna akcja – to zależy od konkretnego kota. Przykładowo, kocięta często poruszają w ten sposób ogonem, kiedy postanawiają przyłączyć się do zabawy. Równie często jednak u dorosłych kotów taki ruch ogona oznacza bardzo poważne zdenerwowanie i ostatnie ostrzeżenie przed atakiem.

Koci ogon: wygięty w łuk i nastroszony oznacza agresję

Gdy kot wygina swoją kitę nad grzbietem, a do tego jego futro staje się nastroszone, to pewny znak, że zwierzak jest gotów do samoobrony. Nie chce jednak atakować – syczenie i stroszenie futra ma raczej odstraszyć intruza. U kotów otwarty atak jest ostatecznością.

Koci ogon: poruszanie na boki oznacza zagwozdkę

Gdy kot porusza ogonem na boki, to nie znaczy, jak u psa, że się cieszy. Taki ruch ogonem u kota oznacza zagwozdkę, niepewność. Kot nie jest pewien, jak powinien zareagować na daną sytuację. Gdy do machania ogonem dojdzie obnażenie zębów i syczenie, komunikat staje się jasny: kot gotuje się do samoobrony.

Różnice znaczeniowe w ruchach ogona u psów i kotów bywają podłożem konfliktów między przedstawicielami tych dwóch gatunków. Gdy pies widzi, że kot macha ogonem na boki, myśli, że znalazł sobie towarzysza zabawy i sam zaczyna merdać. Tymczasem kot komunikuje, że czuje się przy psie niepewnie, w dodatku pies zaczął mu teraz odpowiadać tym samym sygnałem. Kot więc zaczyna machać intensywniej, bo chce, żeby pies sobie poszedł, a pies odczytuje to jako zachętę do zabawy i sam merda mocniej, co kot odczytuje jako potencjalną zapowiedź agresji... i draka gotowa.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >