Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Koci ogon prawdę Ci powie, czyli jak odczytywać ruchy kociego ogona
Emil Hoff
Emil Hoff 22.02.2021 01:00

Koci ogon prawdę Ci powie, czyli jak odczytywać ruchy kociego ogona

Koci ogon prawdę Ci powie, czyli jak odczytywać ruchy kociego ogona
Pixabay.com/christels

Koci ogon: piękny i pożyteczny

Jak kot, to wiadomo, że wielkie oczy, stojące uszki, wibrysy i ogon – smukły, ruchliwy, często porośnięty długim włosiem, tworzącym okazałą kitę.

Choć są rasy kotów z ogonami szczątkowymi (np. bobtaile japońskie i kurylskie) lub nawet w ogóle bez ogonów (cymric i manks), to jednak przytłaczająca większość kotów ma porządne ogony i robi z nich dobry użytek. Ogon to nie tylko ozdoba, ciesząca oczy kociarzy, ale przede wszystkim przydatne narzędzie, ułatwiające kotom codzienne życie.

Koci ogon: niczym tyczka linoskoczka

Koci ogon to po prostu część kręgosłupa zwierzęcia. Składa się najczęściej z 28 kręgów, jest znakomicie umięśniony i unerwiony, przez co kot może nim poruszać w niemal dowolny sposób.

Koci ogon służy przede wszystkim do utrzymywania równowagi. Jest jak żywa, ruchliwa tyczka, która pomaga kotu odpowiednio balansować środkiem ciężkości, a nawet korygować trajektorię lotu podczas skoku. Dzięki ogonowi koty potrafią z gracją chodzić po wyjątkowo cienkich parapetach, przebiegać po linach, buszować wśród gałęzi drzew, skakać z płotu na płot. Ogon pomaga też kotom szybko zmieniać kierunek biegu. A gdyby w czasie tych wszystkich akrobacji łapa któremuś z nich się jednak omsknęła, za pomocą ogona kot umie odwrócić ciało w powietrzu tak, by wylądować na czterech łapach, a nie na grzebiecie.

Koci ogon: niczym czujka na tyłach

Koci ogon bardzo dobrze odbiera wszelkie bodźce, działa więc niczym wysunięta sonda, która zbiera dla kota dodatkowe informacje z otoczenia. Dzięki ogonowi kot lepiej też wyczuwa, co dzieje się za jego plecami. To może mieć nieraz duże znaczenie dla dziko żyjących zwierząt, które muszą nie tylko polować, ale też unikać upolowania.

Ponieważ koci ogon jest tak czuły na bodźce, koty najczęściej nie lubią dotykania ani głaskania po ogonie, bo jest to dla nich drażniące.

Koci ogon: niczym flaga sygnałowa

Koty wykorzystują ruchliwość i widoczność swoich ogonów także do komunikowania nastrojów i potrzeb. Język ciała kota jest bardzo bogaty i wyrazisty, a wiele z tego wyrazu zawiera się w ogonie – wyprostowanym, nastroszonym, podwiniętym, poruszającym się na boki lub górę i dół.

Pamiętaj, że aby prawidło odczytać język ciała kota, należy przeanalizować wszystkie sygnały, wysyłane przez zwierzaka: pozycję ciała, uszu, oczu, wyraz pyszczka, wydawane odgłosy – nie tylko ruchy ogona. Ruchy ogona to jeden z wyrazistych kocich sygnałów, mogą jednak mieć wiele znaczeń i różne koty często posługują się nimi w odmienny sposób.

Tagi: Polska