Swiatzwierzat.pl Pozostałe Koci jamnik – munchkin
fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Koci jamnik – munchkin

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Krótkie kończyny u munchkina to efekt mutacji zwanej achondroplazją. I choć wygląda to uroczo, to ze względu na bardzo duże skutki uboczne dla zdrowia, rasa ta nie została uznana przez wszystkie związki hodowców kotów. Nic w tym dziwnego – śmiertelność małych kociąt wynosi aż 25%.

Charakterystyka kota rasy munchkin

Rasa munchkin powstała w latach 80. ubiegłego wieku w Luizjanie. Umaszczenie nie stanowi o ich wyjątkowości – występują tu zarówno koty krótko jak i długowłose, czarne, białe, pręgowane, szylkretowe. Cechą charakterystyczną są bowiem bardzo krótkie kończyny, przednie jeszcze krótsze od tylnych, co sprawia że kot ten nazywany jest kocim jamnikiem.

Mutacja zwana achondroplazją jest niestety bardzo niekorzystna. Munchkin dość często cierpi na deformacje kręgosłupa – w tym lordozę, spłaszczenie klatki piersiowej, co prowadzi do problemów z oddychaniem przez nacisk na płuca, a w efekcie do podwyższonej śmiertelności wśród kocich miotów.

Koty te ważą przeważnie 4 kg i ze względu na krótkie kończyny osiągają około 23 cm wzrostu. Swoim wyglądem – poza krótkimi kończynami – bardzo przypomina kota europejskiego.

Pomimo że rasa ta nie posiada kończyn normalnej długości, munchkin jest kotem bardzo energicznym. Uwielbia zabawę, nie jest samotnikiem – świetnie sprawdzi się jako kompan do towarzystwa zarówno dla człowieka, jak i innego kota.

Lubi też towarzystwo dzieci, ale podobnie jak inne koty raz na jakiś czas chciałby od nich odpocząć. Ponieważ nie ma tak długich kończyn jak inne mruczki, wykonywanie skoków jest dla niego utrudnione. Wejście do schronienia poza zasięgiem ludzkich rąk powinno mieć zatem odpowiednią drogę, która dla munchkina nie będzie stanowić problemu.

Opieka nad kotem rasy Munchkin

Choć koty te wyglądają, jakby potrzebowały dużo troski, nie odbiegają energią i witalnością od innych kocich ras. Munchkin powinien być czesany przynajmniej raz w tygodniu, jeśli jest kotem długowłosym dwa razy w tygodniu.

Oprócz tego wymaga regularnych wizyt weterynaryjnych – minimum jednej w roku, aby uzupełnić szczepienia i wykonać badania. Cierpi także na typowe kocie schorzenia, w tym kamień nazębny oraz częste problemy z nerkami. Oba problemy można załagodzić, stosując odpowiednią dietę opartą na zasadach BARF.

Munchkin jest też łakomczuchem, dlatego musimy pamiętać, by dostosować ilość karmy do jego dziennej aktywności. Pomocna przy tym będzie konsultacja z kocim dietetykiem, który odpowiednio zbilansuje posiłki. Świetnie odnajdzie się zarówno w domu z dziećmi, jak i osobami starszymi.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy