Klapouchy w kociej wersji, czyli kot szkocki zwisłouchy
Kot szkocki zwisłouchy to rasa, która powstała w latach 60 XX wieku na skutek niespodziewanej mutacji. Choć koty te są niezwykle piękne, wyglądają jak pluszowe misie, to przez obarczenie licznymi chorobami genetycznymi scottish fold nie są uznawane i dopuszczane do wystaw przez FIF. I jak się okazuje – słusznie, bo za niezwykłym wyglądem kryje się duże cierpienie.
Jak wygląda kot szkocki zwisłouchy?
Kot szkocki zwisłouchy inaczej zwany jest scottish fold. Cechą charakterystyczną tej rasy są małe uszy – kociaki rodzą się z normalnymi uszami, które zaczynają opadać dopiero po kilku tygodniach. Rozróżnia się kilka załamań – pojedyncze, pofałdowane oraz niesymetryczne, choć koty, które mają załamane tylko jedno ucho nie mogą zostać uznane za kota rasowego.
Kota szkockiego zwisłouchego wyróżnia także idealnie okrągła głowa i oczy, które nadają kotu wyraz wiecznego zdziwienia. Ponieważ wywodzą się z hodowli kotów brytyjskich, mają podobne umaszczenie i występują zarówno jako krótko i długowłose.
Ważą przeważnie około 6 kg i mierzą 35 cm. To bardzo muskularne koty o grubym kośćcu. Podobnie jak brytyjczyki, mają dość krągłe ciało, co nadaje im puszystego wyglądu.
Jak powinniśmy pielęgnować kota rasy kot szkocki zwisłouchy?
Ponieważ jest to rasa podatna na choroby genetyczne, a ich hodowlę uznaje się za nieetyczną, podstawą pielęgnacji kota szkockiego zwisłouchego powinna być regularna kontrola weterynaryjna. Przede wszystkim należy monitorować stawy i kości, gdyż koty te często zapadają na chorobę zwaną osteochondrodyplazją, która jest bardzo trudna do wyleczenia.
Kolejne schorzenia, które przyczyniają się do dużego cierpienia tych zwierząt to: choroby serca oraz nerek. Każde odstępstwo od zwyczajowego zachowania tych kotów powinno być zatem sygnałem, że kot nie czuje się najlepiej. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nasz kot jest okazem zdrowia, coroczna wizyta u weterynarza powinna być obowiązkowa – nie tylko wykonamy podstawowe badania, ale również zaszczepimy kota, nawet jeśli nie jest wychodzący.
Oprócz wizyty u weterynarza, opiekun powinien skontaktować się także ze zwierzęcym dietetykiem. Kot szkocki zwisłouchy jest dość leniwym łakomczuchem, szybko więc przybiera na wadze. Aby nie narazić go na dodatkowe problemy zdrowotne jego posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i dopasowane do ilości ruchu danego dnia.
Podstawą pielęgnacji w przypadku scottish fold jest czesanie – koty te mają bardzo gruby podszerstek, co sprawia że dość obficie linieją. Drugą ważną rzeczą jest czyszczenie oklapniętych uszu, tak aby nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Do obu czynności najlepiej przyzwyczajać kota od najmłodszych lat.
Charakterny kot szkocki zwisłouchy
Pomimo, że kot szkocki zwisłouchy jest kotem rasowym, każdy z osobników ma swój indywidualny charakter. Część kotów jest niezwykle towarzyska, część czas najchętniej spędziłaby w posłaniu, w zupełnej ciszy. Mimo wszystko scottish fold jest typowym kocim domatorem, który przypadnie do gustu osobom ceniącym koty łagodne i rodzinne.
Przedstawiciele tej rasy doskonale odnajdą się w domu z małymi dziećmi, z osobami starszymi, a także innymi zwierzętami, jeśli prawidłowo zastosujemy socjalizację z izolacją.
Kot szkocki zwisłouchy nie przepada za długimi zabawami, choć chętnie skorzysta z mat węchowych, wędek, a także wysokich drapaków, które pozwolą mu podziwiać świat z bezpiecznej odległości. Po krótkim, lecz intensywnym jak na potomka kotów brytyjskich, wysiłku fizycznym bardzo chętnie odpocznie na kolanach swojego właściciela.
Jeśli kot szkocki zwisłouchy miałby wybrać dla siebie dom idealny, byłby na pewno domem spokojnym, w którym znalazłaby się dla niego chwila na zabawę, oraz właściciel, który z chęcią podrapie za oklapłymi uszkami.