Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Khao manee – tajemniczy kot z Tajlandii

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Khao Manee to kot, którego zachodni świat poznał dopiero w końcówce XX wieku. W Tajlandii jest znany od stuleci i uważany za naturalny, przynoszący szczęście i fortunę talizman.

Historia Khao Manee

Tajlandia to kraj pochodzenia różnych egzotycznych ras kotów, takich jak kot tajski, kot birmański i korat. Najrzadziej wymieniany jest kot rasy Khao Manee, który dopiero w 1999 roku trafił do USA, ponieważ przez całe stuleci był w Tajlandii otoczony czcią i strzeżony niczym tajemnica. Jego nazwa oznacza biały diament. 

Wzmianki na temat Khao Manee, kiedyś nazywanego mianem Khao Plort pojawiły się w XIV wieku w zbiorze tajlandzkich wierszy Tamra Maew, których tematem przewodnim były opisy różnych ras kotów. W tych dawnych czasach Khao Plort był kotem żyjącym jedynie na królewskim dworze. Pierwotnie jego oczy miały kolor rtęci, lecz na skutek zabiegów hodowlanych z czasem pojawiły się koty o żółtych oczach, które miały przynosić szczęście i heterochromiczne o dwóch różnych barwach oczu, które uczyniły Khao Plort szczególnie wyjątkowym.

W XIX wieku kotu nadano obowiązującą do dziś nazwę, czyli Khao Manee, jednak nie wpłynęło to na zmianę jego statusu, ponieważ nadal pozostał rasą pilnie strzeżoną przez tajlandzkich hodowców. Niestety pod koniec XX wieku Khao Manee był w Tajlandii na granicy wyginięcia. 

Khao Manee na Zachodzie

W 1999 roku Coleen Freymuth przywiozła do USA dwanaście kotów tej rasy i wkrótce rozpoczął się program hodowlany, który miał na celu odbudowę populacji Khao Manee. W 2004 roku kolejne koty trafiły do Francji. Od tego czasu, główna promotorka tej rasy, Janet Poulsen, pracuje nad tym, aby rasę uznawały kolejne felinologiczne federację. 

W 2009 roku rasa została zarejestrowana przez TICA, a w 2015 roku rasa została oficjalnie uznana z prawem do czempionatu. W 2019 roku powstał zrzeszony w CFA oficjalny klub Khao Manee łączący wschodnich i zachodnich hodowców, którego celem jest wspomaganie promocji oraz ochrona rasy Khao Manee.

Khao Manee to obecnie wciąż jedna z najrzadszych kocich ras na świecie. Jest znany we Francji, USA i Wielkiej Brytanii, a o jego wyjątkowości świadczy też jego cena. Najtańsze osobniki, najczęściej zdyskwalifikowane za wady we wzorcu można kupić za 1800 dolarów. Osobniki zgodne z wzorcem kosztują około 3500 dolarów, zaś te o najrzadszych, najbardziej pożądanych cechach nawet 10000 dolarów.

Najważniejsze cechy wyglądu Khao Manee

Khao Manee należy do kotów średniej wielkości o smukłej i eleganckiej sylwetce i solidnej muskulaturze. Jego budowę określa się mianem semi-foreign ze względu na smukłość i gibkość ciała i lekko zaokrąglone, bardziej dłuższe niż szerokie pyszczki z krótką kufą. Waga kota tej rasy zamyka się w przedziale 2-5 kg u samic i 3-5 kg u samców, a wysokość odpowiednio 25-30 cm i 30-35 cm.

Głowa ma kształt ściętego klina średniej szerokości i umiarkowanej długości z dosyć wydatnymi kośćmi policzkowymi. Końcówka nosa wraz z końcówkami uszu tworzą figurę trójkąta równobocznego. Oczy są średniej wielkości i mają owalny kształt. Z wyglądu kojarzą się z diamentem. Mogą mieć kolor niebieski, żółty lub zielony lub najbardziej pożądany, czyli dwubarwny: niebieski i żółty lub niebieski i bursztynowy. Uszy są średniej wielkości lub duże, szerokie u podstawy i z zaokrąglonymi końcówkami.

Tułów jest średniej długości, muskularny i sprężysty. Kończyny średniej długości, łapy owalne. Ogon proporcjonalny do długości ciała, zwężający się do końcówki.

Najpopularniejsze i najbardziej pożądane umaszczenie jest jednolicie białe określane również jako śnieżnobiałe. Białe osobniki rozmnaża się zazwyczaj jedynie między sobą. Inne rodzaje jednolitego umaszczenia powstają najczęściej za sprawą krzyżówek z kolorowymi kotami innych ras azjatyckich.

Sierść jest krótka i gładka, dobrze przylega do skóry. Gęstość sierści powinna zmieniać się wraz ze zmianą temperatury otoczenia. Dlatego koty hodowane poza Tajlandią, gdzie jest ciepły klimat powinny mieć gęstszą sierść. 

Charakter i aktywności Khao Manee

Khao Manee jest kotem towarzyskim i komunikatywnym, który ceni sobie przebywanie w obecności człowieka. Jest też aktywny, figlarny i lubi się bawić, może na przykład aportować piłeczkę lub pozwijane z papieru kulki. To kot o zrównoważonym charakterze, który po momentach intensywnej zabawy ceni sobie dłuższe okresy spokoju. Należy również do bardzo inteligentnych i ciekawskich kotów i można go nauczyć różnych prostych sztuczek. Kiedy zostaje sam w domu powinien mieć w pobliżu interaktywne zabawki z ukrytymi smakołykami, dzięki którym nie będzie odczuwał nudy.

Wspólne życie z Khao Manee

Khao Manee należy do bardzo towarzyskich kotów i będzie szczęśliwy jako pupil całej rodziny. Lubi bawić się z dziećmi, ale nie do końca nadaje się na kota dla starszej osoby, która może nie sprostać jego dość dużemu zapotrzebowaniu na aktywność ruchową. Lubi znajdować się w centrum wydarzeń i nie boi się obcych osób. Na dźwięk dzwonka może sam podbiec do drzwi i czule witać zarówno gości i domowników.

Bardzo nie lubi zostawać sam w domu, trzeba przyzwyczajać go do tego od małego. Kiedyś mógł swobodnie poruszać się po królewskim dworze i mieć ciągłe interakcje z ludźmi, więc nieobecność człowieka źle na niego wpływa. Trzeba mu wtedy zapewnić dużą ilość bodźców w otoczeniu, żeby lepiej znosił okresy samotności. 

Może żyć pod jednym dachem z innym kotem lub psem, ale preferuje ludzkie towarzystwo.

Jak inne rasy azjatyckie, w tym syjamskie, jest kotem dosyć gadatliwym, ale wydaje z siebie nieco cichsze odgłosy. 

Pomimo, że jest ciekawski z natury nie ma skłonności do ucieczek, trzeba jednak poczynić w domu odpowiednie zabezpieczenia, żeby nie wydostał się na zewnątrz. 

Pielęgnacja i zdrowie Khao Manee

Pielęgnacja sierści Khao Manee nie jest wymagająca, jego krótką szatę wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Przy braku podszerstka linienie jest bardzo umiarkowane. Trzeba również regularnie sprawdzać stan jego uszu i zębów i przycinać pazury.

Khao Manee uważany jest ogólnie za rasę o dobrym zdrowiu. Białe Khao Manee są narażone na głuchotę w jednym bądź w obu uszach. Na głuchotę są szczególnie narażone osobniki z niebieskimi oczami. Mogą go również dotyczyć choroby skórne, w tym rak skóry. Nie powinien zbyt długo przebywać na słońcu. 

Khao Manee nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych, trzeba mu podawać dobrej jakości karmę o dużych wartościach energetycznych. Może być zarówno sucha jak mokra. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy wynosi około 120 zł. Niestety prawdziwie arystokratyczna jest cena jego zakupu. Od 3500 do nawet 100000 dolarów.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Khao Manee to od 12 do nawet 18 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >