Kastracja psa – jak wygląda, jak się do niej przygotować i kiedy należy ją wykonać?
Dla wielu właścicieli psów kastracja i sterylizacja to to samo pojęcie – po prostu jeden zabieg stosuje się u suki, drugi u psa. Tymczasem to dwa różne rodzaje prowadzące do bezpłodności, a kastracja zawsze jest zabiegiem chirurgicznym.
Kastra u psa – czym jest?
Kastracja to zabieg chirurgiczny prowadzący do bezpłodności. Dla zdrowych psów jest całkowicie bezpieczny, zaś dla chorych na serce/cukrzycę decyzję o wykonaniu podejmuje weterynarz, gdyż problemem okazać się mogą środki służące do ogólnego znieczulenia zwierzaka.
U suczek usuwa się jajniki lub macicę, poprzez nacięcie jamy brzusznej, zaś u samców po prostu usuwa się jądra poprzez cięcie przedmosznowe. W obu przypadkach zaleca się ograniczenie aktywności, która może doprowadzić do rozejścia się szwów.
W zależności od rasy i wielkości psa zabieg przeprowadza się po ukończeniu 1 lub 2 roku życia, czyli po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Im mniejszy pies, tym kastrację można przeprowadzić szybciej. Jest to ważne, aby nie robić tego zbyt wcześnie, gdyż może to prowadzić do zaburzenia rozwoju oraz nowotworu kości.
Jakie korzyści niesie kastracja u psa?
Kastracja psów zalecana jest głównie ze względu na ograniczenie bezdomności wśród zwierząt. Niestety bezdomne – ale też uciekające z posesji psy – prowadzą do niekontrolowanego rozrodu, co jest przyczyną przepełniania schronisk.
Kastracji obowiązkowo poddane są psy znajdujące się w schronisku, ale wymaga jej też wielu hodowców, co ma ograniczyć powstawanie pseudohodowli oraz prowadzić do dokładnej ewidencji rasy.
Zabieg kastracji jest również zalecany w celu ograniczenia popędu seksualnego u psów. Wstrzymywanie popędu prowadzi do różnych zachowań, w tym agresywnych, dlatego jeśli nie można problemu zlikwidować w sposób naturalny podczas terapii z behawiorystą, zaleca się wykonanie kastracji.
Wykonanie kastracji zapobiega też chorobom: nowotworowi jąder, macicy oraz innych wynikających z gospodarki hormonalnej oraz niekontrolowanego rozrodu.
Kastracja psa nie jest pozbawiona wad. Po zabiegu zmienia się zachowanie naszego psa – staje się bardziej spokojny, ale może być też lękliwy. Jeśli zatem już wcześniej nasz pupil przejawiał stany lękowe, zdecydowanie trzeba na to zwrócić uwagę i w razie potrzeb skontaktować się z behawiorystą.
U psów, u których kastracja została wykonana przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, może też rozwinąć się nowotwór kości, dlatego tak ważne jest aby termin zabiegu ustalić w porozumieniu z lekarzem weterynarii.
Kastracja psa ma dużo plusów, a co najważniejsze jest bezpieczna. Choć nadal budzi wiele kontrowersji, to warto abyśmy sobie odpowiedzieli na pytanie, czy zamiast prowadzić do niekontrolowanego rozrodu lepiej zwolnić miejsca w przepełnionych schroniskach? Szczeniaczki są niezwykle urocze, ale coraz częściej brakuje dla nich miejsca w naszych domach…