Swiatzwierzat.pl
Kastracja psa: co daje, co zabiera, ile kosztuje?

Pixabay.com

Kastracja psa: co daje, co zabiera, ile kosztuje?

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kastracja psa, choć to dziś rutynowy zabieg, może budzić kontrowersje. Czy kastracja psa jest etyczna? Jak zmienia się zachowanie psa-kastrata? Czym kastracja psa różni się od sterylizacji, co daje i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kastracja psa: na czym polega?

Kastracja psa to zabieg operacyjny, polegający na usunięciu zwierzęciu gonad, czyli jąder u psów i jajników u samic.

Kastracja trwale pozbawia zwierzęta płodności oraz zmienia ich gospodarkę hormonalną, powodując pewne zmiany w zachowaniu.

Kastracja to współcześnie standardowy zabieg, wykonywany rutynowo i zalecany przez weterynarzy. Uważa się, że kastrowane powinny być wszystkie psy i suki, które nie są przeznaczone do rozrodu. Ponieważ jednak różne rasy psów mogą różnie reagować na skutki kastracji, należy zawsze skonsultować z weterynarzem przeprowadzenie tego zabiegu na naszym pupilu oraz rozważyć za i przeciw.

Kastracja psa: czym się różni od sterylizacji?

Sterylizacja polega na podwiązaniu psom nasieniowodów, a sukom jajowodów, co w efekcie pozbawia je płodności. Gospodarka hormonalna zwierząt po sterylizacji nie ulega jednak zmianie, np. suki nadal będą przechodzić ruję. Sterylizacja jest więc rodzajem niepełnej kastracji.

Sterylizacja jest zabiegiem mniej inwazyjnym, więc też tańszym od kastracji. Obecnie weterynarze niechętnie przeprowadzają sterylizację zwierząt, w większości przypadków polecając pełną kastrację.

Kastracja psa: po co kastrować?

Weterynarze zalecają kastrację psów i suk nie bez przyczyny. Jeśli właściciel zwierzęcia nie chce zajmować się jego potomstwem, musi zapobiec jego rozmnożeniu się. Niedopuszczanie do zaspokojenia tego naturalnego popędu może być bardzo stresujące dla zwierząt, zwłaszcza dla suk. Ruja to dla nich ciężki okres burzy hormonalnej i huśtawki nastrojów. Gdy ruja nie zakończy się pokryciem, może się wydłużyć, a nawet przekształcić w ciążę urojoną.

Kastracja pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wykastrowane zwierzę nie może się rozmnażać, a jednocześnie przestaje odczuwać popęd płciowy.

Kastracja psa: czy to etyczne?

Weterynarze podkreślają, że kastrowanie psów i suk nie odbiera im szansy na spełnione życie. Zwierzęta nie planują rodzin, nie łączą kopulacji z ciążą ani ciąży z narodzinami potomstwa. Działają pod wpływem instynktu i hormonów, które wywołują u suk ruję, a u psów pęd do zapładniania. Pies nie wie, że może zostać rodzicem, a więc nie wie też, że został tej szansy pozbawiony przez kastrację.

Nieetyczne jest raczej uniemożliwianie zwierzętom rozmnażania bez pozbawiania ich popędu płciowego. Dlatego każdy, kto nie planuje hodowania psów, powinien poddać swojego pupila kastracji.

Kastracja psa: czy to nie za wielka ingerencja w naturę?

Kastracja stanowi znaczną ingerencję w naturalny stan psiego organizmu, nie powinniśmy jednak traktować zabiegu jako zamachu na naturę psa. Udomowienie psów było znacznie poważniejszą ingerencją w ich pierwotną naturę. Podawanie psom odpowiednio skomponowanej karmy i lekarstw, gdy chorują – to kolejne ingerencje w naturę. Psy domowe są obiektem nieustannych ludzkich ingerencji, więc ingerencje same w sobie nie powinny budzić obiekcji właścicieli psów. Kastracja to jedna z pożytecznych, i dlatego zalecanych, ingerencji.

Co daje kastracja psa? Zmiana zachowania

Poza skuteczną antykoncepcją i uwolnieniem od popędów, których nie mogą zaspokoić, kastracja daje psom i sukom także dodatkowe korzyści.

Ponieważ wraz z usunięciem gonad zmienia się gospodarka hormonalna psów, ich zachowanie ulega zmianie. Najczęściej kastrowane psy stają się spokojniejsze, trzymają się bliżej domu, spada ich poziom agresji. Suki nie przechodzą rui, co oszczędza im wiele nerwów. Kastrowane psy i suki są bardziej posłuszne, łatwiej poddają się szkoleniu.

Nie oznacza to jednak, że zwierzaki automatycznie zaczynają się zachowywać wzorowo. Zmiany hormonalne warunkują złagodzenie niektórych zachowań i inklinacji w charakterze psa. Jeśli jednak jego buta czy agresja wynikają z niewłaściwej socjalizacji czy błędów w treningu, kastracja niewiele pomoże.

Co daje kastracja psa? Zmniejszenie ryzyka chorób

Usunięcie gonad eliminuje ryzyko wystąpienia ich nowotworu, a także szeregu innych chorób psiego układu moczowo-płciowego. U psów spada ryzyko wystąpienia torbieli, ropni i nowotworów prostaty. U suk znika ruja, a więc i ryzyko wystąpienia ciąży urojonej. Spada też ryzyko zachorowania na ropomacicze, torbiele jajników, nowotwór macicy i sutków oraz zapalenie listwy mlekowej.

Badania wykazują jednak także, że zwierzęta po kastracji narażone są bardziej od niekastrowanych na stany zapalne dróg moczowych i zaburzenia w pracy tarczycy. Wiele zależy od konkretnej rasy, dlatego kastracja psa zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Kastracja psa: kiedy przeprowadzić?

Psy należy wykastrować, gdy osiągną dojrzałość płciową. Kiedy to dokładnie nastąpi, zależy od rasy psa. Duże psy dojrzewają wolniej, nawet ponad dwa lata, podczas gdy małe rasy są już gotowe do rozmnażania po niecałym roku życia.

Suki należy kastrować po zakończeniu pierwszej rui.

Kastracja psa: jak przebiega?

Przed kastracją wykonuje się badanie krwi zwierzęcia i osłuchuje mu serce, tak by upewnić się, że jego organizm jest silny, a pies czy suka nie są uczuleni na anestetyki. Pupil nie powinien też nic jeść ani pić przez mniej więcej dobę przed zabiegiem.

Kastracja wykonywana jest pod narkozą, zwierzę nie czuje więc bólu ani stresu. Chirurg dokonuje nacięć w taki sposób, by zwierzę po operacji i wybudzeniu odczuwało możliwie niewielki dyskomfort.

Kastracja psa: okres rekonwalescencji

Pies i suka szybko dochodzą do siebie po przeprowadzeniu kastracji. Często dostają specjalne ubranko, które pomaga utrzymać ranę pooperacyjną w czystości i zapobiega jej „rozlizaniu” przez zwierzę. Pupil przez kilka dni musi też przyjmować leki przeciwbólowe. Dobrze, by nie wychodził w tym czasie z domu – należy rozłożyć w mieszkaniu chłonną matę, na którą pies może się załatwiać.

Po mniej więcej dwóch dniach od kastracji zwierzak powinien zjawić się u weterynarza na pierwszą kontrolę. Sprawdza się wtedy ogólny stan psa, jego temperaturę i stopień zagojenia rany.

Po około dwóch tygodniach od zabiegu przychodzi pora na kolejną, ostatnią już kontrolę, w czasie której następuje zdjęcie szwów i ochronnego ubranka. Obecnie coraz częściej wykonuje się jednak zabieg kastracji z użyciem resorbowalnych (wchłanialnych) nici, które organizm zwierzęcia sam absorbuje w czasie gojenia i nie trzeba ich zdejmować.

Kastracja psa: możliwe skutki uboczne

Możliwym efektem ubocznym kastracji, związanym ze zmianami w gospodarce hormonalnej psa po usunięciu gonad, jest przybranie na wadze.

Możliwe jednak również, że przybieranie na wadze u psów po kastracji nie ma nic wspólnego z zabiegiem. Po prostu zabieg zbiega się czasowo z okresem, w którym pies przestaje być energicznym szczeniakiem i staje się bardziej statecznym pupilem. Powinien wtedy zacząć jeść karmę przeznaczoną dla dorosłych psów. Jeśli właściciel nie przestawi swojego psa z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów, zwierzak może otrzymywać zbyt wiele kalorii. Kiedy do tego dodać zmniejszenie aktywności fizycznej psa po zabiegu kastracji, przepis na psią nadwagę gotowy.

Producenci psiej karmy oferują specjalne pożywienie dedykowane dla psów po kastracji. Zawiera ono odpowiednio dobrane składniki odżywcze w stosownych proporcjach i pomaga psu szybko wrócić do pełnej sprawności. Karma dla psów kastrowanych jest dobrym pożywieniem przejściowym między karmą dla szczeniąt a karmą dla dorosłych psów.

Zdarza się, że po kastracji u zwierzęcia występuje nietrzymanie moczu. Przypadłość ta dotyka szczególnie suki, zwłaszcza przedstawicielki dużych ras.

Kastracja psa: kiedy nie kastrować?

Zwierzę przeznaczone do kastracji musi być zdrowe i dojrzałe płciowo. Zabieg jest inwazyjny i wykonywany pod pełnym znieczuleniem, a więc pacjent musi mieć mocny organizm, by nie doszło do komplikacji i by rekonwalescencja trwała krótko.

Nie należy kastrować suk przechodzących ciążę urojoną. Nagłe zaburzenie ich gospodarki hormonalnej, wywołane usunięciem gonad, może utrwalić u nich ciążę urojoną na wiele miesięcy lub doprowadzić do innych anomalnych zachowań.

Kastracja psa: ile kosztuje zabieg?

Kastracja psa lub suki może mieć różną cenę, w zależności od wieku i rozmiarów zwierzęcia. Od tych czynników zależy rodzaj zastosowanych anestetyków oraz ilość materiałów zużywanych podczas operacji, np. nici chirurgicznej. Koszt zużytych przez chirurga materiałów to jedna ze składowych ostatecznej ceny zabiegu.

Zazwyczaj cena zabiegu kastracji mieści się pomiędzy 300 a 800 zł. U psów bywa nieco tańsza, bo zabieg jest mniej skomplikowany. Niektóre lecznice dla zwierząt oferują tańsze zabiegi kastracji, bo są dofinansowywane przez gminę.

Można też zgłosić się do jednej z organizacji charytatywnych, zajmujących się zwierzętami, które pomagają zorganizować tanią kastrację dla zwierząt.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >