Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kastracja kota - najważniejsze zalety zabiegu
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:36

Kastracja kota - najważniejsze zalety zabiegu

Kastracja kota - najważniejsze zalety zabiegu
pixabay.com

Kastracja kota - czy oznacza to samo co sterylizacja?

Kastracja z reguły kojarzy nam się z zabiegiem dokonywanym na samcach, choć w rzeczywistości dotyczy obu płci. W przypadku samic często myli się kastrację ze sterylizacją, które są różnymi zabiegami. Zabieg sterylizacji polega jedynie na podwiązaniu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. W jego wyniku komórki rozrodcze nie są w stanie przemieszczać się i zapłodnienie nie jest możliwe. Zwierzęta wciąż jednak produkują hormony i nadal mogą przejawiać zachowania właściwe dla popędu płciowego. 

Kastracja polega na wycięciu gonad, czyli w przypadku samca jego jąder, a w przypadku samicy jej jajników i często macicy. Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym i powoduje trwałą bezpłodność. Zabieg ten powoduje spadek hormonów płciowych, również tych odpowiedzialnych za popęd płciowy. 

Kastracja i sterylizacja to terminy, których czasami używa się wymiennie lub pierwszego używa się jedynie w stosunku do samców, a drugiego jedynie w stosunku do samic. To powszechny błąd, jednak dopuszczalny w powszechnym obiegu, ponieważ głównym efektem zarówno kastracji i sterylizacji jest bezpłodność zwierzęcia. 

Kastracja kota - dlaczego się na nią decydujemy?

Decyzję o kastracji kota zazwyczaj podejmujemy indywidualnie, jednak potrzeba wykonania tego zabiegu ma znacznie bardziej powszechny wymiar. Często nie mamy świadomości, jak wiele jest kotów wolnożyjących, które rozmnażają się w niekontrolowany sposób, a większość ich potomstwa najczęściej trafia do schronisk. Ponad trzy czwarte kotów przebywających w schroniskach nigdy nie znajduje domu i jedynym sposobem na zmniejszenie liczby niechcianych lub odrzuconych przez człowieka zwierząt jest ich kastracja lub wysterylizowanie. Poprawiają się w ten sposób dobrostan i ogólne samopoczucie zwierząt, które, nie mogąc zaspokoić popędu płciowego, często żyją w stresie. Zapobiega się również w ten sposób problemowi bezdomności kotów.

Kastracja kota domowego

Inaczej sprawa ma się w przypadku właściciela związanego z kotem i zajmującego się odpowiedzialnie jego wychowaniem. Taki właściciel zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak zachowuje się niewykastrowany kot lub kotka. W przypadku samca jest to częste znaczenie terenu moczem, którego zapach jest niezwykle intensywny i trudny do usunięcia. 

W przypadku kastracji samic przestają u nich występować okresy rui i typowe dla niej zachowania, jak częste wokalizowanie, odruchy krycia i poszukiwanie partnera. Kastracja samicy eliminuje w olbrzymim stopniu schorzenia układu rozrodczego, takie jak choroby jajników lub macicy, ogranicza też prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka. Samiec po kastracji nie jest już narażony na schorzenia jąder.

A jednak nieodwracalność tego zabiegu wzbudza u wielu osób rodzaj naturalnego sprzeciwu i częste wątpliwości natury moralnej. Zdarza się to szczególnie w przypadku u mężczyzn, którzy nie chcą pozbawiać kocura męskości. W rzeczywistości dopiero po dokonaniu zabiegu zaczynają doceniać jego zbawienny wpływ na wspólne życie z kotem, choć nadal targają nimi wyrzuty sumienia. 

Tymczasem po dokonaniu zabiegu kastracji zapewniamy kotom dłuższe życie. Kocury stają się mniej agresywne, rzadziej wdają się w bójki, są w mniejszym stopniu narażone na wypadki komunikacyjne, jeśli dajemy im możliwość przebywania na zewnątrz. Te wszystkie zalety nie wykluczają jednak trapiących nas dylematów moralnych, w myśl których zmieniliśmy kotu osobowość i jego naturalny tryb życia. Niełatwo się tych dylematów pozbyć, ale im dłużej mieszkamy razem z wykastrowanym kotem, tym bardziej będziemy doceniać wartość tego zabiegu.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg kastracji u kota?

Jeżeli kot lub kotka trafiają pod naszą opiekę w młodym wieku, zabieg kastracji powinien być przeprowadzony stosunkowo wcześnie. Najczęściej przeprowadza się go między 6 a 7 miesiącem życia w przypadku samca. Jeśli jednak zaobserwujemy niepokojące zachowania u naszego kocura wcześniej, takie jak znaczenie terenu, warto skonsultować się z weterynarzem i być może wykonać zabieg kastracji we wcześniejszym terminie. 

W przypadku samic kastrację wykonuje się między 6 a 12 miesiącem życia, najczęściej dwa tygodnie po pierwszej rui. U kotek również możemy wykonać zabieg wcześniej, najczęściej między 3 a 5 miesiącem. Wskazane jest to w przypadku kotów wolnożyjących lub dzikich, u których obserwacja przebiegu rui jest utrudniona. 

Koty oczywiście można wykastrować również w późniejszym wieku, jeżeli wymaga tego sytuacja lub zdecydowaliśmy się na wykonanie tego zabiegu na przykład po pierwszej ciąży kotki, widząc, ile to sprawia problemu zarówno nam, samemu zwierzęciu i jego potomstwu. Kastrację należy wtedy przeprowadzić po upływie kilku tygodni, ponieważ taki zabieg może wpłynąć na zatrzymanie laktacji u samicy. 

Tagi: Polska