Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Karma dla szczeniaka - co wybrać oraz kiedy i jak często podawać?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 27.12.2020 01:00

Karma dla szczeniaka - co wybrać oraz kiedy i jak często podawać?

Karma dla szczeniaka - co wybrać oraz kiedy i jak często podawać?
pixabay.com

Kiedy zacząć podawać karmę szczeniakowi?

Nie ma bardziej uroczego widoku niż gromada szczeniąt leżących u boku matki i korzystających z dobrodziejstwa natury. Szczeniaki posilają się mlekiem matki do czwartego tygodnia życia i wówczas nie należy w ten proces ingerować, chyba że istnieje ku temu uzasadniona przyczyna, jak odrzucenie malucha przez sukę. W takim wypadku niewskazane jest karmienie maluszka czymś innym niż dostępne w sklepach zoologicznych mleko zastępcze. Trzeba je podawać psu regularnie, nawet dwanaście razy w ciągu doby, w odpowiedniej pozycji, przy pomocy palca, bądź umieszczonej na strzykawce gąbki lub imitującej sutek. Niełatwe to zadanie, ale też nie będziemy do niego zbyt często zmuszani, ponieważ zazwyczaj szczeniaki mogą pić mleko matki.

Zaczynamy karmić szczeniaka czymś innym niż mleko pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem życia. W tym okresie nasz maluch to wciąż uroczy gaptuś, który czasami nie będzie miał świadomości, co podsuwamy mu pod nos i co powinien zrobić z tym dziwnym i już nie tak miękkim jedzeniem, jak te od mamy. W takim wypadku musimy być cierpliwi i przede wszystkim nie możemy sypać malcowi do miski stosów karmy, ponieważ może się to dla niego skończyć bardzo źle, jeśli zasmakuje w nowym elemencie swojej diety. Szczeniaki mają bowiem bardzo wrażliwe żołądki i trzeba raczyć je niewielkimi ilościami jedzenia, które podajemy z początku maksymalnie sześć razy dziennie. Tylko w ten sposób żołądek malucha dostosuje się do nowych składników w nowej formie pożywienia.

Karmy dla szczeniaka - jakie rodzaje?

Od ilości i rodzajów karmy dla psich maluchów można dostać zawrotu głowy. Różnią się one nie tylko ceną, ale też ilością składników odżywczych reklamowanych na opakowaniach. Z reguły mamy ulubionego producenta i sami decydujemy, jaką karmę wybierzemy dla szczeniaka, jednak nowicjusze w tym temacie powinni wiedzieć, że karm dla bardzo młodych psów nie dzielimy jedynie na suche i mokre, ale możemy podzielić je w prosty sposób także na następujące, poniższe rodzaje:

Po pierwsze karma lekkostrawna, która będzie miała dobry wpływ na delikatny żołądek młodego psa.

Po drugie karma, która jest złożona z miękkich i drobnych kawałków, z którymi małe zęby psów powinny sobie poradzić. 

Po trzecie, karma powinna być dostosowana do rozmiarów i rasy psa. Większe psy będą mogły jeść większe porcje i większe kawałki, mniejsze odwrotnie.

Ten podział nie oznacza, że szczeniak powinien jeść wyłącznie mokrą karmę. Pisząc o karmie miękkiej i drobnej mamy na myśli również suchą karmę, która występuje również w formie dla szczeniaków. Jeśli wydaje nam się zbyt sucha, możemy nasączyć ją wodą, ale nie jest to do końca dobry pomysł, ponieważ szczeniak dzięki suchej karmie wzmacnia swoje zęby i pozbywa się z nich kamienia. Pamiętajmy też, że sucha karma jest bardziej treściwa i pies nie potrzebuje jej tyle, co mokrej, która w części składa się z wody. Najważniejsze, żeby była pełnoporcjowa, bo mamy wtedy pewność, że dostarczymy psu wszystkich najważniejszych składników. 

Składniki odżywcze w karmie dla szczeniąt

Składniki odżywcze w karmie dla szczeniąt to w zasadzie temat rzeka i w różny sposób ujmują go różni specjaliści. Wiadomo na pewno, że karma dla malucha powinna być bogata w składniki energetyczne, które maluchom są niezbędne do rozwoju psychofizycznego. Szczeniaki, kiedy nie śpią, właściwie cały czas pozostają w ruchu i przy okazji rosną, co również przekłada się na zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ich pożywieniu. Można na ich podstawie wybrać uniwersalną karmę dla szczeniaka, odpowiednio zbilansowaną, ale są również karmy przeznaczone dla szczeniaków przygotowane w zależności od rozmiarów rasy. Psy ras małych i miniaturowych szybciej osiągają masę ciała dorosłego psa, dlatego ich zapotrzebowanie na wysokokaloryczne posiłki zmniejsza się wcześniej, niż w przypadku większych, szybko rosnących psów.

Ważne jest dostarczenie szczeniakowi odpowiedniej ilości hydrolizowanego białka, lecz nie można z nim też przesadzać. 25 g na 100 g karmy to dawka optymalna, którą powinna ulec zmniejszeniu wraz z wiekiem szczeniaka. Po 14 tygodniach życia może to być 20 g na 100 g karmy. Karmy przeznaczone dla szczeniąt zawsze zawierają więcej białka niż tłuszczu w porównaniu z karmami dorosłych psów.

Karma dla szczeniaków powinna zawierać cały, bogaty zestaw aminokwasów oraz znane nam z reklam nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, które nie wpływają na masę lub budowę kośćca, tylko na układ nerwowy malucha. Niezbędne w diecie są także ważne minerały, takie jak fosfor, wapń, miedź i cynk. Taka ilość danych może jednak przerażać potencjalnego nabywcę, dlatego do tej kwestii trzeba podejść na spokojnie. Należy pamiętać, że psy większe, szybko rosnące wymagają w swoich szczenięcych latach bardziej restrykcyjnego żywienia. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób zbilansować ich dietę, warto o to zapytać weterynarza, który ma w tej dziedzinie większą wiedzę i doświadczenie. 

Dobierajmy zatem karmę pod kątem naszego pupila, w zależności od tego, do jakiej rasy należy.

Jak często podawać karmę szczeniakowi?

Szczeniak zazwyczaj kojarzy nam się z kilkumiesięcznym, pociesznym psiakiem, który jednak wcale nie przestaje być szczeniakiem, kiedy osiągnie docelowy wzrost. Wciąż nie powinien wtedy dostawać karmy dla dorosłych psów. W zależności od rasy, psy etap szczenięctwa mogą przechodzić przez 10 miesięcy lub nawet przez 2 lata. Nie znaczy to jednak, że wciąż powinniśmy im podawać posiłki sześć razy dziennie. 

W kwestiach żywieniowych w życiu szczeniaka liczy się regularność. Taki pies nie powinien być zostawiony z miską pełną jedzenia przez cały dzień, bo może się to skończyć tragicznie dla jego żołądka. Jak pamiętamy, szczeniaki w okresie między szóstym a ósmym tygodniem mogą być karmione nawet sześć razy dziennie i już bez mleka. Jednak im piesek starszy, tym rzadziej powinien dostawać jedzenie.

Między ósmym tygodniem życia a szóstym miesiącem częstotliwość posiłków możemy zmniejszyć do 3-4 dziennie. Porcję karmy przeznaczonej na cały dzień możemy wtedy podzielić na równe części. Po szóstym miesiącu podajemy psu posiłki już tylko trzy razy dziennie, nawet jeśli będzie domagał się ich częściej. Za każdym razem posiłki powinny być psu podawane o tych samych porach. Dwa razy dziennie dostaje posiłki już dorosły pies, rano i wieczorem i do takiego rytmu możemy przyzwyczajać szczeniaka od siódmego lub ósmego miesiąca. 

W tym okresie ważne jest, czego nie powinniśmy dawać psu do jedzenia, nawet jeśli patrzy na nas błagalnym wzrokiem. Resztki ze stołu to zły pomysł, choć wiele osób pielęgnuję tę tradycję. Nie powinien dostawać również mleka i produktów mlecznych, czekolady i cukru. Jeśli chodzi o ten ostatni, warto sprawdzać opakowania z karmą dla naszego psa i jeśli zauważymy tam cukier, soję lub pszenicę, powinniśmy z niej natychmiast zrezygnować.

Właściwie odżywiany szczeniak powinien mieć lśniącą, błyszczącą sierść, wykazywać się apetytem. Chętnie się wtedy bawi i jest ciekawy świata. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nie spełnia któregoś z tych wymogów, a szczególnie jeśli odmawia przyjmowania pokarmu, natychmiast powinniśmy skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem, bo może to oznaczać, że nie podajemy mu dobrej karmy i jego dieta jest źle zbilansowana. 

undefinedundefined

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?