Karma dla psa po sterylizacji: na co musimy uważać?
Karma dla psa po sterylizacji musi mieć odpowiednie cechy i wartości odżywcze. Lepiej nie podawać wysterylizowanemu psy przypadkowego jedzenia. Jeżeli chcemy, żeby nasz pupil był w dobrej kondycji, zadbajmy o to odpowiednio wcześnie. Na rynku jest wiele rodzajów karm dla wysterylizowanych psów. Żywność ta jest skomponowana w taki sposób, by dostarczyć zwierzakowi tego, czego potrzebuje.
Karma dla psa po sterylizacji nie jest żadnym weterynaryjnym ”widzimisię”. Wykastrowany pupil powinien odżywiać się nieco inaczej niż przed zabiegiem. Sterylizacja nie tylko ubezpładnia zwierzę, ale także powoduje wiele innych zmian w jego organizmie: m.in. eliminuje agresję, sprawia, że pies przestaje znaczyć teren. Metabolizm i gospodarka hormonalna także zaczyna funkcjonować nieco inaczej.
Karma dla psa po sterylizacji — jak karmić psa po sterylizacji?
Zwierzę po sterylizacji powinno się odżywiać według zapotrzebowania energetycznego. Wiele zależy od jego codziennej aktywności, ilości ruchu i innych czynników. Karma dla psa po sterylizacji jest bogata w składniki odżywcze, ale jednocześnie dość niskokaloryczna. Nie bez powodu — po zabiegu kastracji pies może mieć skłonność do nadwagi. Dzieje się tak, ponieważ wysterylizowany pies nabiera apetytu, a jednocześnie zmniejsza się jego zapotrzebowanie na kalorie. Okazuje się, że epidemia nadwagi i otyłości to problem nie tylko ludzki, ale także powszechna przypadłość u zwierząt. Szacuje się, że nawet 24 do 35 proc. populacji psów waży zbyt dużo. Dzieje się tak również dlatego, że część z nas, chcąc dogodzić swojemu ulubieńcowi, zwyczajnie przekarmia psiaka.
Karma dla psa po sterylizacji — ile powinno jeść zwierzę po sterylizacji?
Ubezpłodnione zwierzę powinno jeść o 30 proc. mniej niż wcześniej. Twój pupil prawdopodobnie nie będzie z tego zadowolony. Trzeba jednak bliżej przyjrzeć się jego odżywianiu, jeśli nie chcesz, by pies szybko przybrał na wadze. Warto karmić go o stałych porach. Postaraj się też nieco ograniczyć mu ”smakołyki”.
Skoro po sterylizacji zapotrzebowanie psa na kalorie jest mniejsze, to dlaczego zwierzę jest głodne? Dzieje się tak, ponieważ po zabiegu zwiększa się u niego wydzielanie greliny. To hormon odpowiedzialny za krótkotrwałe uczucie głodu. Po kastracji produkcja tego greliny wzrasta nawet o 1/5.
Karma dla psa po sterylizacji – błędy w żywieniu psa po sterylizacji
Wyjaśniliśmy już, dlaczego zwierzęta po sterylizacji mają większy apetyt niż przed zabiegiem. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, działając w dobrej wierze, podajemy psu za dużo karmy. On oczywiście zjada każdą ilość, którą nasypiemy mu do miski, a wychodzimy z założenia, że postępujemy dobrze. Nie chcemy przecież głodzić swojego pupila. Nikt też zresztą nie powiedział, że to łatwe zadanie. Karma dla psa po sterylizacji nie rozwiąże tej sytuacji za nas. Musimy pamiętać o uważnej obserwacji czworonoga i kontrolować, czy nie zaczął szybko przybierać na wadze.
Karma dla psa po sterylizacji — jak nie karmić psa po sterylizacji?
Karma dla psów po sterylizacji powinna dostarczać wszystkich potrzebnych składników i nie zawierać takich, które mogą prowadzić do otyłości u psa. Węglowodany i tłuszcze należy ograniczyć w diecie wykastrowanego zwierzęcia. Z drugiej strony tłuszcze złożone są ważny elementem energetycznym i trzeba ich psu dostarczać — oczywiście w umiarkowanych ilościach. Odkładane tłuszcze nieuchronnie prowadzą do nadwagi, dlatego czasem karma dla psa po sterylizacji zawiera składniki ułatwiające spalanie tłuszczu, np. L-karnitynę. Z kolei węglowodany są trawione niezwykle szybko. Łatwo więc przewidzieć, że zwierzę karmione zbyt dużą ilością węglowodanów po posiłku szybko zacznie domagać się przekąski.
Karma dla psa po sterylizacji — otyłość u psa po sterylizacji
Nie ulegajmy złudzeniu, że ”kilka kilogramów więcej na pewno psu nie zaszkodzi”. Większa masa ciała zwierzęcia nie sprawi, że będzie ono szczęśliwsze, bo otyłość u psa naprawdę jest groźna. Może prowadzić do poważnych schorzeń jak np. cukrzyca, choroby wątroby, nerek i serca . Jeśli chcemy więc podejść do tematu żywienia psa po sterylizacji poważnie, musimy zapomnieć o częstej praktyce podawania wiecznie pełnej po brzegi miski. Oprócz tego, że specjalna karma dla psa po sterylizacji powinna być podawana w odpowiednich dawkach, to niezjedzone resztki należy zabierać z miski.
Karma dla psa po sterylizacji nie załatwi sprawy
Zwierzęciu potrzebna jest jeszcze regularna aktywność fizyczna. Żywienie i ruch muszą iść w parze, żeby nasz ulubieniec mógł długo cieszyć się dobrą kondycją. Zabawa w ogrodzie, spacery — te aktywności powinny stać się codziennością twojego pupila. W końcu większość psów na widok smyczy w ręku, będącej zapowiedzią spaceru, reaguje entuzjastycznie. Korzystajmy z tego i wychodźmy z psem regularnie. Lepiej zapobiegać otyłości, niż ją leczyć.
Najlepsza karma dla psa po sterylizacji – rodzaje karmy
Rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów karm dla wysterylizowanych zwierząt. Karmy te zazwyczaj mają postać suchą. Do wyboru są karmy o bardzo różnym składzie i wielu smakach. To dobrze, bo jest większe prawdopodobieństwo, że twój pies znajdzie taką, która przypadnie mu do gustu. Dobra karma dla psa po sterylizacj i powinna nie tylko pomóc w utrzymaniu masy ciała pupila. Ma ona też wzmocnić jego organizm, w pewnym stopniu zapobiec chorobom. Może też korzystnie wpływać na wygląd zwierzęcia — np. przyczynić się do lśniącej i zdrowej sierści u czworonoga.
Jaka karma dla psów po sterylizacji jest najlepsza? Nie chcemy polecać jednej marki. Trzeba też pamiętać, że ze zwierzętami jest podobnie jak z ludźmi — to, co u niektórych psiaków się sprawdzi, niekoniecznie będzie najlepszym wyborem dla twojego psa. Warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest także mokra karma dla psa po sterylizacji , choć jest zdecydowanie mniej popularna niż sucha.
Jaka karma dla psa po sterylizacji, jak karmić psa po sterylizacji
Trzeba pamiętać o podstawowej kwestii, jaką jest wielkość i masa ciała naszego psa. Od tego bowiem w dużej mierze zależy nasz wybór. Producenci karmy dla psów po sterylizacji zazwyczaj informują na opakowaniu, dla jakiej wielkości psa jest przeznaczony dany produkt. Ponieważ posiłek ma być dla naszego pupila przyjemnością, dobrym rozwiązaniem będzie przetestowanie na początek kilku rodzajów karm. Wybierajmy małe opakowania, żeby nie zmarnować karmy. Podając psu jedzenie, przestrzegajmy dawki dziennej, zasugerowanej na opakowaniu.
Karma dla psów po sterylizacji, co zawiera
Karma dla psa po sterylizacji cechuje się niedużą kalorycznością. Zamiast tłuszczu zawiera odpowiednio dobrane węglowodany (gdyż nie wszystkie takie są). Na rynku dostępne są też karmy o wysokiej zawartości włókna pokarmowego, czyli błonnika. Karma z niestrawnym błonnikiem ma nieco większą ilość tłuszczu, za to pozostawia uczucie sytości. Dzięki takiemu połączeniu, pomimo większej kaloryczności, zwierzę nie powinno przybierać na wadze. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu dawek zalecanych przez producenta, gdyż taka karma może wywołać u psa zaparcia. Pokarm dla psa po sterylizacji zawiera także zwiększoną ilość białka i składniki wspomagające spalanie tłuszczu, np. L-karnitynę.
Popularna karma dla psa po sterylizacji
Nie sposób polecić jednej karmy dla psów po sterylizacji. Najpopularniejsze są oczywiście duże marki jak Royal Canin, Purina, Eukanuba czy Brit. Zanim zdecydujesz się na konkretną markę, pamiętaj, żeby przeczytać skład karmy lub zapytać o radę weterynarza. Przejrzyj też opinie w internecie. Ze względu na atrakcyjne ceny, niektórzy polecają kupno karmy dla psa po sterylizacji w serwisie Allegro . W tym wypadku zalecamy ostrożność i zakupy wyłącznie u sprawdzonego i polecanego sprzedawcy.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Pamiętajmy, żeby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu.
Szczęśliwy pies to zdrowy pies.
Zasada wiecznie pełnej miski nie sprawdzi się w przypadku wykastrowanego psa.
Po zabiegu sterylizacji twój pies jest bardziej narażony na otyłość, dlatego karma dla psa po sterylizacji powinna znaleźć się jego diecie.
Dobra jakościowo karma dla psa po sterylizacji zadba także o zdrowy wygląd twojego psa.
ZOBACZ TEŻ: