Swiatzwierzat.pl
Karma bezzbożowa dla psa: rewolucja czy pic na wodę?

Pixabay.com

Karma bezzbożowa dla psa: rewolucja czy pic na wodę?

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Karma bezzbożowa dla psa uwalnia go od glutenu i innych potencjalnych alergenów, może też mieć lepszy bilans energetyczny. Czy karma bezzbożowa dla psa to przyszłość dietetyki? Czy każdy pies może ją dostawać? Dowiedz się, jakie zalety i wady ma ka

Karma bezzbożowa dla psa: zboża i pseudozboża

Uprawa zbóż to jedno z osiągnięć rewolucji neolitycznej i milowy krok na drodze rozwoju cywilizacji. Zboża zapewniły ludziom pożywienie, umożliwiły rozrost populacji, wymusiły osiadły tryb życia, a więc i rozwój rolnictwa oraz – równolegle – urbanizacji. Rolnictwo doprowadziło do powstania nadwyżek jedzenia, które wymieniano na inne dobra, co z kolei doprowadziło do rozwoju rzemiosła i sztuk. Kumulacja bogactwa dała początek stratyfikacji społecznej, wytworzenia się klas wyższych i niższych.

Może zaskakiwać jak wiele zawdzięczamy zbożom. Do najpopularniejszych na naszych szerokościach geograficznych należą pszenica, jęczmień i żyto. Z Azji sprowadzamy ryż, z Ameryki kukurydzę, a z Afryki sorgo – cały świat uprawia zboża. Istnieją także tzw. pseudozboża, np. gryka, quinoa czy chia, które stopniowo zyskują na popularności, ponieważ nie zawierają glutenu - białka szkodzącego wielu osobom, obecnego w pszenicy, życie i prosie.

Karma bezzbożowa dla psa: skąd zboża w psiej karmie?

Nic dziwnego, że zboża, źródło ważnych dla ludzi składników odżywczych, znajdują się w mniejszym lub większym stopniu w niemal każdym produkcie spożywczym.

Kiedy na przemysłową skalę zaczęto produkować psia karmę, zboża stały się jej typowym składnikiem, ponieważ są dość tanie, zawierają odpowiednie substancje odżywcze i błonnik, a dodatkowo spulchniają karmę i zwiększają u zwierzęcia poczucie sytości.

Karma bezzbożowa dla psa: zmiany w podejściu do zbóż

Ostatnio jednak coraz głośniej mówi się o szkodliwości niektórych białek znajdujących się w zbożach, a nawet zbóż jako takich.

Jak to bywa ze wszystkim innym we współczesnym świecie, nowe trendy w dietetyce szybko podchwycili spece od marketingu i internetowi influencerzy. Uczulenie na gluten stało się fenomenem w social mediach, a unikanie tego białka podniesiono do rangi stylu życia. Realny problem rozdmuchano do nierealnych proporcji, z czego szybko skorzystali producenci żywności. Produkty, z których wyeliminowano zboża, a nawet takie, które nigdy zbóż nie zawierały, zaczęto reklamować jako wolne od glutenu i sprzedawać po wyższych cenach.

Podobnie rzecz się ma w przypadku karmy bezzbożowej dla psa. Ma ona niewątpliwe zalety, ale też jej zbawienny wpływ na psie samopoczucie, głoszony w reklamach, wydaje się być przesadzony.

Jakie zalety ma karma bezzbożowa dla psa, czy warto przenieść na nią pupila i kiedy nie należy jej stosować?

Karma bezzbożowa dla psa: zboża nie służą psom

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy z trawieniem karmy zawierającej zboża. Zboża to węglowodany, a psy – przynajmniej pierwotnie – to mięsożercy, których organizmy wolą trawić białka i tłuszcze. Nadmiar węglowodanów w diecie bogatej w zboża może powodować u psów trudności trawienne, alergie i inne dolegliwości. Niektóre psy są uczulone także na białka zawarte w zbożach, np. właśnie gluten.

Wychodząc naprzeciw potrzebom tych czworonogów, producenci stworzyli karmy bezzbożowe, czyli takie, które nie zawierają w swym składzie zbóż, a czasem także pseudozbóż.

Karma bezzbożowa dla psa: brak glutenu

Karmy bezzbożowe najczęściej nie zawierają pszenicy, jęczmienia ani żyta, a dzięki temu są wolne od zawartych w nich białek, w tym glutenu. Gluten może wywoływać u psów reakcje alergiczne i w konsekwencji utrudniać im trawienie i poważnie szkodzić. Wyeliminowanie glutenu z diety psa może szybko i znacząco poprawić jego samopoczucie, ruchliwość, a także stan skóry i sierści.

Nie należy jednak panikować – nietolerancja glutenu to bardzo rzadka przypadłość zarówno u ludzi, jak i psów. Szczególną wrażliwość na gluten odnotowano tylko u seterów irlandzkich i border terrierów. Wyeliminowanie zbóż z diety czworonoga może jednak mieć charakter prewencyjny, jeśli wczesne badania szczeniaka wskażą, że może on mieć tendencję do alergii i uczuleń.

Karma bezzbożowa dla psa: brak alergenów zbożowych

Psom szkodzić może nie tylko gluten, ale też inne białka zawarte w zbożach. Mogą one wywoływać u psa reakcje alergiczne, a więc szybkie i dotkliwe, np. pojawienie się wysypki, wykwitów i stanów zapalnych na skórze. Psy jedzące zboża mogą cierpieć nie tylko z powodu alergii, ale też nietolerancji pokarmowej, która daje objawy rozłożone w czasie, ale także dotkliwe, np. wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, apatia.

Rasami psów szczególnie podatnymi na alergie i nietolerancje pokarmowe wywołana przez zboża, są m.in. owczarek niemiecki, labrador, golder retriever, sznaucer miniaturowy.

Trzeba jednak dodać, że białka zawarte w zbożach to tylko jedna grupa z czynników wywołujących u psów alergie pokarmowe. Statystycznie częściej psom dokuczają alergeny zawarte w mięsie, np. wołowinie czy kurczaku. Dlatego karma bezzbożowa dla psa sama w sobie nie stanowi gwarancji, że pupil będzie wolny od alergii pokarmowych. Wszystko zależy od tego, na jakie konkretnie alergeny jest wrażliwy.

Karma bezzbożowa dla psa: lepszy bilans energetyczny

W karmach bezzbożowych większość wartości energetycznej pochodzi z białek i tłuszczów, a niemal nic z węglowodanów. Tymczasem w karmach zawierających zboża najwięcej energii pochodzi z tłuszczów, mniej z białek, a nadal sporo – nawet ok. 7% - z węglowodanów. O zawartości węglowodanów w karmie decyduje właśnie dodatek zbóż bogatych w glukozę.

Zwolennicy karm bezzbożowych i wielu dietetyków wskazuje, że psom lepiej służy dieta o niższej zawartości węglowodanów, czyli wolna od dodatku zbóż. Trzeba jednak dodać, że opinie w tej sprawie są podzielone. Badania wskazują, że psy domowe już dawno dostosowały się do diety zawierającej zwiększony udział węglowodanów, także pochodzenia roślinnego, i kilka procent w tę czy w tamtą stronę nie stanowi dla nich – najczęściej – większej różnicy.

Karma bezzbożowa dla psa: kiedy jej nie podawać?

Karma bezzbożowa dla psa ma najczęściej obniżoną zawartość węglowodanów, ale za to zwiększoną białek i tłuszczów. U psów chorujących przewlekle na nerki, u których zaleca się dietę niskobiałkową, karma bezzbożowa może więc wywołać więcej szkody niż pożytku.

Także rasy psów o zwiększonym zapotrzebowaniu na taurynę nie powinny dostawać do jedzenia wyłącznie karmy bezzbożowej. Składniki karmy bezzbożowej, takie jak ziemniaki, soczewica i groch, mogą utrudniać psiemu organizmowi samodzielną produkcję tauryny, a przez to narażać psa na poważną chorobę serca – kardiomiopatię rozstrzeniową.

Karma bezzbożowa dla psa: dobra na wszystko?

Karma bezzbożowa dla psa to ważny składnik współczesnej oferty żywieniowej dla czworonogów. Nie jest jednak - jak często bywa reklamowana – panaceum na wszystkie psie dolegliwości. Uczulenie na gluten jest u psów bardzo rzadkie, białka zbożowe uczulają statystycznie rzadziej niż te zawarte np. w mięsie, a ponadto psy domowe radzą sobie zasadniczo nieźle z trawieniem węglowodanów.

Nie należy więc panikować i siłą przestawiać psa na karmę bezzbożową, bo pożytki z takiej zmiany mogą być nieznaczne.

Karma bezzbożowa jest natomiast ratunkiem dla psów, u których faktycznie stwierdzono uczulenie na gluten lub inne białka zawarte w zbożach.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >