Swiatzwierzat.pl
Kardiomiopatia przerostowa u kotów: jak ją rozpoznać i leczyć?

Pixabay.com

Kardiomiopatia przerostowa u kotów: jak ją rozpoznać i leczyć?

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kardiomiopatia przerostowa u kotów to poważna choroba serca. Jakie są jej przyczyny i objawy? Ile czasu ma kot, którego dopadła kardiomiopatia przerostowa? Dowiedz się, skąd się bierze, co oznacza i jak jest leczona kardiomiopatia przerostow

Kardiomiopatia przerostowa u kotów: istota choroby

Kardiomiopatia przerostowa (ang. hypertrophic cardiomyopathy – HCM) u kota polega na pogrubieniu (czyli przeroście) ściany komory serca, najczęściej lewej. Serce z przerośniętą komorą nie może się odpowiednio kurczyć, a więc i należycie pompować krwi. To tak, jakby nadmuchiwać materac za pomocą gumowego miecha, który stopniowo traci elastyczność i staje się coraz twardszy. Nadmuchiwanie z czasem idzie coraz trudniej. Problemy z kurczeniem się kociego serca powodują zaburzenia krążenia, które w ostrych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu kota. Koty cierpiące na kardiomiopatię przerostową narażone są np. na zawał serca i chorobę zakrzepowo-zatorową.

Kardiomiopatia u kota może mieć także inne przyczyny, objawy i przebieg (np. kardiomiopatia rozstrzeniowa i restrykcyjna), ale odmiana przerostowa jest zdecydowanie najczęstsza – występuje u ok. 70% chorych pacjentów.

Skąd u kotów bierze się kardiomiopatia przerostowa?

Nauka nie ustaliła jak dotąd jednej konkretnej przyczyny występowania kardiomiopatii przerostowej u kotów. Wskazuje się jednak na mutację genu MyBPC jako przyczynę wiodącą.

Większość badaczy zgadza się, że istnieje prawdopodobnie wiele przyczyn, powodujących razem lub osobno przerost komory serca u kotów. Należą do nich m.in. anomalie zachodzące przy syntezie kolagenu i miozyny, a także metabolizmie wapnia i produkcji hormonu wzrostu.

Kardiomiopatia przerostowa u kotów: grupa zwiększonego ryzyka

Kardiomiopatia przerostowa występuje najczęściej u dorosłych kotów, choć odnotowano przypadki choroby w każdej grupie wiekowej. Nieco częściej kardiomiopatia przerostowa atakuje kocury niż kotki.

Statystycznie najczęściej kardiomiopatia przerostowa występuje u kotów brytyjskich i maine coonów, a także tureckich vanów, ragdolli, sfinksów, kotów perskich, syberyjskich, bengalskich, norweskich leśnych, szkockich zwisłouchych i amerykańskich krótkowłosych. U tych ras za główną przyczynę kardiomiopatii uznaje się właśnie mutację genu MyBPC, przy czym jednoznacznie ustalono to dla ras maine coon i ragdoll.

Kardiomiopatia przerostowa u kotów występuje jednak także u innych ras oraz u zwierząt nierasowych.

Objawy choroby

Kardiomiopatia przerostowa u kotów może występować w trzech postaciach: lekkiej, umiarkowanej i ciężkiej.

Postać lekka nie daje objawów.

Postaci średnia i ciężka dają objawy niespecyficzne, przez co trudno je zidentyfikować jako kardiomiopatię. Do objawów kardiomiopatii przerostowej u kotów należą m.in. duszności, utrata energii i apetytu, wymioty. Czasem opiekun może stwierdzić, że tylne łapki kota są wyraźnie zimniejsze od przednich lub też zwierzę odczuwa w nich ból – to oznaka silnej niedokrwistości z zatorem tętnicy płucnej, spowodowanym kardiomiopatią.

Niestety, zaawansowana kardiomiopatia przerostowa u kotów może też przebiegać bezobjawowo aż do nagłej śmierci sercowej zwierzęcia.

Leczenie kardiomiopatii u kotów

Kardiomiopatii przerostowej u kotów nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój i osłabić objawy, zwłaszcza jeśli choroba zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Leczenie kardiomiopatii przerostowej u kota polega na podawaniu mu leków polepszających krążenie krwi, wspomagających akcję serca, rozpuszczających zakrzepy i polepszających natlenienie komórek. Weterynarz musi znaleźć najskuteczniejszy zestaw lekarstw, który stabilizuje stan kota i niweluje objawy kardiomiopatii. Następnie musi ustalić najmniejszą skuteczną dawkę leków i dobrać je tak, by można było podawać je kotu w tabletkach w domu, a nie dożylnie w lecznicy.

Koty z ciężką postacią kardiomiopatii przerostowej trzeba hospitalizować. Jeśli powstanie zator w tętnicy płucnej kota, przez który jego tylne łapki ulegają paraliżowi i wychłodzeniu (charakterystyczny objaw zaawansowanej choroby), najczęściej nie da się przywrócić im pełnej sprawności. Jeśli jednak opiekun zareaguje szybko i kot dostanie odpowiedni lek rozpuszczający zakrzep (np. warfarynę), zdarza się, że kot odzyskuje władzę w łapkach.

Ile czasu ma chory kot?

To, jak długo pożyje kot ze stwierdzoną kardiomiopatią przerostową, zależy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Łagodna postać kardiomiopatii przerostowej nie daje żadnych objawów i bywa trudna do wykrycia. Nie jest też zagrożeniem życia dla kota. Wielu weterynarzy uważa nawet, że choroby w tej postaci nie powinno się leczyć, a jedynie monitorować stan kota, by przeciwdziałać rozwojowi kardiomiopatii. Koty z kardiomiopatią przerostową typu umiarkowanego mogą żyć jeszcze nawet do 6 lat. Kardiomiopatia przerostowa typu ciężkiego zabija jednak dość szybko i nagle.

Zapobieganie kardiomiopatii przerostowej u kotów

Ponieważ przyczyny powstawania u kotów kardiomiopatii przerostowej nie są jednoznacznie zidentyfikowane, nie da się skutecznie zapobiec chorobie. Można jednak zatrzymać jej rozwój, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Dlatego koty przynajmniej raz w roku powinny mieć badane serce, zwłaszcza zwierzęta rasowe, należące do grupy zwiększonego ryzyka. Weterynarz powinien wykonać zwierzęciu USG, EKG i RTG, czyli badania, które pozwolą w porę odkryć chorobowe zmiany w sercu.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >