Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kąpiel kota krok po kroku: jak wykąpać kota bez problemów?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Kąpiel kota krok po kroku: jak wykąpać kota bez problemów?

Kąpiel kota krok po kroku: jak wykąpać kota bez problemów?
Pixabay.com

Kąpiel kota: język i ślina nie zawsze wystarczają

Wiadomo powszechnie, że koty to bardzo czyste zwierzęta. Same dokładnie myją swoje futerko, starannie wylizując miejsca, do których mogą dosięgnąć językiem, oraz czyszcząc naślinionymi łapkami te miejsca, gdzie dosięgnąć nie mogą.

Koci język wyposażony jest w haczykowate wypustki, które dokładnie rozczesują włosy i rozprowadzają ślinę między nimi, działając jak rodzaj mokrej szczotki o wielkiej precyzji. Każdy, kto został kiedyś polizany przez kota wie, jak szorstkie są języki tych zwierząt. Nic dziwnego – to ich naturalne szczotki do włosów.

Język kota skutecznie uwalnia go od zabrudzeń i pasożytów, a także pobudza krążenie krwi w skórze. Usunięcie brudu to też usunięcie zapachu, co bardzo pomaga kotu w polowaniu i zaskakiwaniu ofiar.

Mimo licznych zalet, sam język i ślina mogą czasem nie wystarczyć i do zachowania pełnej higieny konieczna jest wówczas kąpiel kota.

Kąpiel kota: kiedy trzeba wykapać pupila?

Dzięki swojej higienicznej rutynie koty są najczęściej czyste i bezzapachowe. Każdemu kotu może się jednak zdarzyć wpadka i ubrudzi się na polowaniu lub w zabawie jak nieboskie stworzenie. Kałuża błota, lepkie od soków szuwary, pełne rzepów zarośla i krzewy, a w domu pajęczyny, zakurzona podłoga pod wersalką lub przewrócona puszka farby – to wszystko normalne kocie przygody, które jednak mogą sprawić, że futro zwierzaka będzie wymagało specjalnego zabiegu czyszczącego – kąpieli kota.

Istnieją ponadto rasy kotów o szczególnie okazałym futrze w jasnym kolorze, które po prostu trzeba regularnie kąpać, zwłaszcza przed wystawami i konkursami piękności. Regulaminy konkursów często wymagają od kotów określonej miękkości, połysku i struktury futra, którą uzyskuje się po odpowiedniej kąpieli, często pod okiem zawodowego groomera.

Dodatkowo, kot bezwzględnie musi zostać wykapany, jeśli jego futro zaatakowały pchły lub wszy albo na skórze pojawiły się oznaki grzybicy.’

Kąpiel kota pomaga także, kiedy jego futro ulegnie sfilcowaniu lub skołtunieniu. Woda wymywa martwe włosie i łój, a szampon może wygładzić sierść i w ten sposób zapobiec powstawaniu kołtunów w przyszłości.

Szczególnie częstych kąpieli wymagają koty bezwłose. Ich skóra wydziela bowiem dużo łoju skórnego, czyli tzw. sebum. Łój brudzi skórę i przyciąga bakterie. Dlatego koty bezwłose – na przekór pozorom – powinny być kąpane, i to dość często, mniej więcej raz w tygodniu. Dodatkowo kąpanie kota – z włosami czy bez – może łagodzić reakcje alergików. Należy jednak pamiętać, że żaden kot nie jest w pełni hipoalergiczny. Poza tym kota kąpie się tylko od czasu do czasu, a alergik uczulony jest stale. Dlatego kąpiel kota nie powinna być traktowana jako pewny oręż w walce z alergią.

Kąpiel kota: przyzwyczaj zwierzaka od małego

Inną wiadomą powszechnie rzeczą jest fakt, że koty z zasady nie lubią się moczyć. Chętnie pobawią się wodą płynącą z kranu, będą ją bić łapkami, trochę upiją, ale kąpiel – najchętniej nigdy. Dlatego w przypadku większości kotów kąpiel to ostateczność, a sam zabieg przypomina raczej wojnę niż pielęgnację.

Dobra wiadomość jest taka, że są sposoby na sprawne przeprowadzenie kąpieli kota. Informujemy, jak bezproblemowo przeprowadzić kąpiel kota krok po kroku.

Nieliczne rasy kotów lubią wodę i kilka chwil taplania się w wannie nie stanowi dla nich tortury. Większość kotów jednak nie przepada za moczeniem się. Dlatego w przypadku kąpieli kluczowe jest przyzwyczajenie do niej kota już w najwcześniejszym okresie życia. Warto pokazać kotu, że woda nie jest groźna nawet jeśli nie wymaga kąpieli. Przy odrobinie szczęścia kot polubi zabawę wodą, a przynajmniej przyzwyczai się do niej na tyle, by w miar spokojnie znosić kąpiele w przyszłości, jeśli okażą się konieczne.

Kocię należy przyzwyczajać do moczenia się etapami, stawiając je najpierw w suchej wannie (lub umywalce), a potem w coraz głębszej wodzie. Najpierw zanurz kociaka tylko do łokci, następnym razem do brzucha i boków. Na ostatnim etapie przyzwyczajania trzeba ostrożnie wylać nieco wody z kubeczka na kocią głowę, pilnując, by nie nalała się zwierzakowi do oczu ani wnętrza uszu. Po każdej sesji z wodą podaj kocięciu smakołyk – w ten sposób nauczy się, że woda nie jest straszna, a na końcu kąpieli czeka nagroda, więc warto się poświęcić i wytrzymać tych parę minut.

Kąpiel kota: przygotowanie pupila

Dobrą praktyką jest wyszczotkowanie kota przed kąpielą. Porządne czesanie to mniej martwego włosa do wypłukania w czasie kąpieli i wstępne wyprostowanie sfilcowanych włosów. Starannie rozczesane futro łatwiej i szybciej wysycha po kąpieli kota.

Koty, które nie dały się przekonać do uroków wody i moczenia się, powinny mieć przycięte pazury mniej więcej na dzień lub nawet dwa przed kąpielą. W ten sposób kąpiel kota będzie bezpieczniejsza da jego opiekuna w przypadku, gdyby zwierzak wpadł w panikę i w pierwszym odruchu postanowił ciąć pazurami na oślep.

Tagi: Polska