Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Kalendarz szczepień psa. Sprawdź terminy obowiązkowych i zalecanych szczepień
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 31.12.2020 01:00

Kalendarz szczepień psa. Sprawdź terminy obowiązkowych i zalecanych szczepień

Piesek przed
Piesek przed

Kalendarz szczepień psa – przed pierwszym szczepieniem 

Pierwsza wizyta u weterynarza ze szczeniakiem to zazwyczaj kontrolne badanie, podczas którego lekarz sprawdza ogólny stan fizyczny psa i może go również odrobaczyć. Jeśli myślimy, że już podczas tej pierwszej wizyty pies zostanie zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, to niestety bardzo się mylimy. 

Po pierwsze, pies może być zaszczepiony tylko w wypadku, jeśli jest zdrowy i odrobaczony. Po drugie, szczepionka przeciw wściekliźnie wcale nie jest pierwszym i jedynym szczepieniem u psa, jak sądzą niektórzy. Dlatego często pierwsi właściciele psów są często w szoku słysząc, przeciwko jakiej liczbie chorób powinni zaszczepić swojego pupila. Zazwyczaj słyszeli jedynie o szczepieniu przeciw wściekliźnie (a nie „na wściekliznę” jak to bywa czasem określane), ponieważ tylko to szczepienie należy w Polsce do obowiązkowych – za jego brak grozi właścicielowi mandat w wysokości pięciuset złotych. 

Pozostałe szczepienia są zalecane, ale zrobimy wielki błąd, jeśli nie zaszczepimy psa na nosówkę czy parwowirozę, zresztą weterynarz będzie w stanie to na nas wymóc, w przeciwnym razie pies może stać się zagrożeniem dla innych czworonogów. Na co zatem powinniśmy najpierw zaszczepić naszego czworonoga?

Kalendarz szczepień psa – cykl szczepień u szczeniaka

Szczepienia psa, oprócz obowiązkowego przeciw wściekliźnie, możemy podzielić na zasadnicze i dodatkowe. Te zasadnicze to przede wszystkim szczepionki przeciwko groźnym chorobom, które grożą poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią zwierzęcia. Należy do nich nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), herpeswiroza, kaszel kenelowy (zakaźna choroba układu oddechowego). Do szczepień dodatkowych zaliczamy szczepienia przeciwko koronawirozie, leptospirozie, zakaźnemu zapaleniu tchawicy i oskrzeli, grzybicy skóry. 

Jak widać robi się z tego pokaźna lista i rzeczywiście przekłada się to na większą intensywność wizyt u weterynarza ze szczeniakiem. Nie znaczy to jednak, że przy każdej wizycie pies zostanie zaszczepiony przeciwko tylko jednej chorobie. Wręcz przeciwnie, częstotliwość wizyt wiąże się z faktem, że szczepienia trzeba powtórzyć, natomiast antygeny kilku chorób psiak dostaje zazwyczaj w jednej szczepionce.

Jeżeli nie znamy dokładnej historii szczepień szczeniaka, między 4 a 6 tygodniem jest on zazwyczaj szczepiony przeciwko nosówce i parwowirozie. Natomiast jeśli mamy pełną informację na temat statusu immunologicznego malucha, możemy zastosować wobec niego tradycyjny cykl szczepień. W zależności od tego, kiedy szczeniak został zaszczepiony po raz pierwszy, cykle dzielimy na : wczesny, standardowy i późny. Zazwyczaj cykl szczepień psa powinien zaczynać się w okolicach ósmego – dziewiątego tygodnia życia, ponieważ wcześniejsze szczepienia mogą być nieskuteczne z powodu przeciwciał, które psiak otrzymał od matki wraz z siarą. Jednak wszystko zależy od okoliczności i dlatego cykl szczepień dzieli się aż na trzy zakresy. Wyglądają one następująco:

Szczepienia wczesne

  • 6-7. tydzień: szczepienie psa na parwowirozę i nosówkę,

  • 9-10. tydzień: szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kennelowy oraz ewentualnie leptospiroza i koronowiroza,

  • 12-13. tydzień: szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kennelowy oraz ewentualnie leptospiroza i koronowiroza,

  • 15. tydzień: szczepienie na wściekliznę.

Po upływie 12 miesięcy szczepienia przypominające.

Szczepienia standardowe dla psów powyżej dziewiątego tygodnia życia

  • 9-10. tydzień: szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kennelowy oraz ewentualnie leptospiroza i koronowiroza,

  • 12-13. tydzień: szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kennelowy oraz ewentualnie leptospiroza i koronowiroza,

  • 15. tydzień: szczepienie na wściekliznę.

Po upływie 12 miesięcy szczepienia przypominające.

Tagi: Polska