Swiatzwierzat.pl
Kaganiec dla psa - kiedy go używać i jaki wybrać

pixabay.com

Kaganiec dla psa - kiedy go używać i jaki wybrać

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kaganiec dla psa to jedno z niezbędnych akcesoriów, w które powinien wyposażyć się każdy właściciel czworonoga. Zawsze bowiem nadchodzi ten moment, kiedy użycie kagańca jest wskazane lub po prostu wymagane przez obowiązujące prawo.

Kaganiec dla psa - kiedy trzeba go używać według prawa?

Kaganiec dla psa to temat na pozór prosty, a jednak czasami bywa kontrowersyjny i wywołuje emocje zarówno u właścicieli psów, jak i osób postronnych. Często temat kagańca wraca po incydencie, podczas którego pies kogoś pogryzł i zostało to nagłośnione. Czy pies trzymany na smyczy powinien mieć kaganiec, czy tylko ten spuszczony ze smyczy? A może na zewnątrz każdy pies powinien chodzić w kagańcu?

Często na powyższe pytania słyszymy różne odpowiedzi i jak się okazuje, kwestię tę reguluje odpowiednie prawo, które zależy od danego obszaru, czyli najczęściej gminy lub miasta. Prawo dotyczące używania kagańca dla psów może się zatem różnić w pewnych aspektach w zależności od regionu administracyjnego. Podstawowa zasada jest jednak taka, że pies trzymany na smyczy może poruszać się bez kagańca na pysku, zaś puszczony luzem powinien mieć założony kaganiec, o ile są to tereny mało uczęszczane. 

Pies, niezależnie od rasy, powinien mieć założony kaganiec w środkach komunikacji publicznej, choć w praktyce o tym, czy do autobusu może lub nie wsiąść właściciel z psem bez kagańca decyduje kierowca. Poza tym pies psu jest nierówny i w Polsce mamy tzw. listę agresywnych ras, z której każdy pies powinien na zewnątrz miejsca zamieszkania poruszać się w kagańcu. Tyle prawo, a jak wygląda rzeczywistość?

Kaganiec dla psa - czy przestrzegamy prawa?

Na przykład w parkach widok biegających i wspólnie bawiących się psów różnych ras, rozmiarów i bez kagańców jest widokiem powszechnym. Fakt, że nikt nie interweniuje, świadczy o tym, że prawo jest nieadekwatne do akceptowalnego społecznie zjawiska. Rzeczywiście, na ulicach polskich miast rzadko widuje się psy z kagańcami, a jeżeli już, to należą one do ras, które są określane jako agresywne. To niestety jest określenie na wyrost, ponieważ rzadko który pies przychodzi na świat ze skłonnością do agresji - taką wywołują u niego zazwyczaj nieodpowiedzialny właściciel i nieodpowiednie warunki bytowania.

Ogólna sytuacja jest więc taka - mimo że powinniśmy częściej widzieć na zewnątrz psy w kagańcu, to widzimy je rzadziej. Tak naprawdę każdy właściciel powinien najlepiej wiedzieć, czy jego pies powinien poruszać się w kagańcu czy też nie jest to konieczne, nawet jeśli porusza się luzem. Niestety mamy bardzo różnych właścicieli psów i często takie rzeczy musi regulować prawo, które de facto nie jest powszechnie przestrzegane. A czy zdarzają się takie sytuacje, w których jednak warto psu założyć kaganiec?

Kaganiec dla psa - kiedy warto go używać?

Kaganiec, nawet jeśli jest rzadko używany, powinien znajdować się w każdym domostwie, w którym żyje pies. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których nie możemy być pewni reakcji psa i wtedy warto mieć wtedy przy sobie sprzęt ograniczający jego pysk i zęby. Wiele osób wzbrania się przed użyciem kagańca wiedząc, że pies czuje się w nim niekomfortowo lub cierpi, ale jest to najczęściej spowodowane doborem niewłaściwego kagańca. Kiedy zatem bezpieczniej będzie skorzystać z tego powszechnie nielubianego osprzętowania?

Wspomnieliśmy wyżej o środkach komunikacji miejskiej. Rzeczywiście, tam, gdzie jest zazwyczaj dość duży tłok i ograniczona przestrzeń, lepiej założyć psu kaganiec, ponieważ czworonóg może ostro zareagować ze strachu lub na czyjś gwałtowny ruch. Nieważne, czy pies jest mniejszy i wydaje się niegroźny czy należy do ras używanych za agresywne, każde z nich może nosić kaganiec w sytuacji tego wymagającej. Lepiej z tego skorzystać niż mieć potem nieprzyjemności. Także podczas wyjazdu wakacyjnego powinniśmy zabrać ze sobą kaganiec, ponieważ pies znajdzie się w nieznanym mu miejscu i może reagować niespokojnie, będąc pozbawionym stałych bodźców znanych mu z miejsca zamieszkania.

Na spacery chodzimy najczęściej znanymi trasami, zdarza się jednak, że w pobliżu może być jakaś masowa impreza, która za sprawą samych dźwięków i dużych skupisk ludzkich może wywołać u psa niepokój. W takim przypadku warto mieć przy sobie kaganiec i w razie potrzeby z niego skorzystać. 

Nie potrafimy poradzić sobie ze skłonnością naszego psa do znajdowania jedzenia podczas spacerów? Kaganiec może okazać się wtedy nieodzowny, najlepiej taki z podwójnym dnem, który uniemożliwi psu zbieranie odpadków.

Idziemy do weterynarza i zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz pies będzie w tym miejscu zestresowany? Weźmy ze sobą kaganiec, taki do którego nasz pies jest przyzwyczajony. Przed wyjściem powinniśmy oswoić psa ze sprzętem, a nie założyć mu na psyk i od razu wyjść, ponieważ już w tym momencie możemy wywołać u psa stres.

Poruszyliśmy wyżej kwestię, że powinniśmy używać kagańca, do którego pies jest przyzwyczajony. Zapewne nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ów sprzęt występuje w wielu rodzajach i jego dobór w dużym stopniu wpływa na komfort psa. Jakie są rodzaje kagańców i w jaki sposób wybrać i dopasować go do pyska naszego psiego pupila? 

Kaganiec dla psa - w jaki sposób go dopasować?

Wybierając kaganiec dla psa trzeba mieć na uwadze, że pies, nosząc go, powinien mieć możliwość napicia się wody i do pewnego stopnia otwierać pysk, choćby po to, aby móc ziajać podczas upału. Oznacza to, że dobrze dopasowany kaganiec powinien dawać psu pewną swobodę w obrębie kufy. Jeżeli zauważymy, że pies często szturcha lub trze kagańcem o podłoże lub próbuje go zdjąć łapami, najprawdopodobniej sprzęt jest źle dobrany i wywołuje u psa dyskomfort. 

Aby dopasować kaganiec, powinniśmy najpierw zmierzyć długość i obwód kufy naszego czworonoga. Do wyników pomiaru najlepiej jest dodać około dwa centymetry, co da psu poczucie luzu i jednocześnie kaganiec nie będzie spadał, ani nachodził na oczy bądź na nos czworonoga. Jeśli już wiemy, w jaki sposób dobrać kaganiec, pozostaje jeszcze kwestia wyboru określonego rodzaju kagańca. Może nie być to proste, ponieważ na rynku jest co najmniej kilka wariantów, najczęściej różniących się materiałem, z którego wykonano kaganiec.

Rodzaje kagańca dla psa

Kaganiec metalowy to jeden z najpopularniejszych wyborów. Jest trwały, solidny i łatwy w utrzymaniu. Składa się z metalowych drutów w formie koszyka i doczepionych do niego skórzanych pasków. Noszą go najczęściej psy średnich i dużych ras, w tym uważanych za agresywne. Dla małych psów może być za ciężki. Ma pewne wady, metal może bowiem się nagrzewać i oparzyć psa. Uderzenie takim kagańcem może być bolesne dla noszącego go psa, jak i właściciela.

Kaganiec skórzany z pewnością pozostawia psu dużo swobody. Jest dobrym wyborem, kiedy chcemy zacząć przyzwyczajać psa do pierwszego kagańca i dobrze się sprawdza u młodych psów. Najczęściej jest używany u ras średnich lub dużych. Może mieć formę klasyczną jak i zabudowaną, w której pasków zabezpieczających pysk jest więcej. Zaletą kagańca skórzanego jest jego lekkość. Wśród wad trzeba wymienić jego trwałość, ponieważ niektóre, zdeterminowane psy potrafią sobie całkiem skutecznie poradzić ze skórzanym kagańcem i przegryźć go podczas prób zdjęcia sprzętu z pyska.

Kaganiec plastikowy jest zarazem lekki i wytrzymały. Poza tym jest prosty w utrzymaniu, dobrze leży na kufie i nie powoduje podrażnień i otarć. Mogą go nosić psy dowolnej wielkości. Istotna w przypadku kagańca plastikowego jest jakość tworzywa. Podczas bardzo ciepłych dni może się nagrzewać, a kiedy jest bardzo zimno plastik może pęknąć. 

Kaganiec materiałowy albo weterynaryjny to sprzęt używany najczęściej przez weterynarza lub zakładany psu przed wizytą u weterynarza. Warto mieć taki kaganiec w domu, ponieważ, jeśli weterynarz zakłada psu kaganiec weterynaryjny, którego pies wcześniej nie miał na pysku, zwierzę może tym bardziej się zestresować. Materiałowy kaganiec, który mamy na wyposażeniu w domu jest przesiąknięty znanymi zapachami i pies będzie się w nim czuł bardziej komfortowo. Powinno się go używać jedynie podczas wizyt u weterynarza, ponieważ jego konstrukcja nie pozwala psu swobodnie oddychać i otwierać pyska, co jest czasem wskazane podczas bardziej inwazyjnych zabiegów. Jest wykonany z ortalionu lub nylonu i zapinany na rzep. Pamiętajmy, żeby nie zakładać go psu na co dzień na zwykłe spacery, ponieważ narazimy go wówczas na poważny dyskomfort.

Kaganiec fizjologiczny to ostatni i zarazem najnowszy rodzaj kagańca. Wykonuje się go z tworzywa sztucznego lub z metalowych drutów, które powleczone są gumą. Zapewnia psu duży komfort w każdych warunkach pogodowych oraz amortyzuje uderzenia. Jest też lekki i pozwala psu na swobodne wąchanie, ziajanie, picie wody, a nawet na podawanie przysmaków, co oznacza, że można ten sprzęt wykorzystać podczas szkolenia, jeśli istnieje konieczność, aby pies nosił wtedy kaganiec. Wśród jego wielu zalet jest też jedna wada. Jeżeli nasz pies jest zbieraczem odpadków, to kaganiec fizjologiczny nie powstrzyma go przed tą czynnością.

undefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >